Očekuje se da će Scholz danas izgubiti glasanje o povjerenju – što on i želi

Svijet
Očekuje se da će Scholz danas izgubiti glasanje o povjerenju – što on i želi
Novi

Današnja sjednica u donjem domu njemačkog Bundestaga ima samo jednu tačku na dnevnom redu: glasanje o povjerenju. Kancelar Olaf Scholz pokrenuo je ovaj postupak prema novim izborima 23. februara nakon što je prošlog mjeseca smijenio ministra finansija Christiana Lindnera. To je navelo Lindnerovu probiznis stranku Slobodni demokrati (FDP) da napusti vladu, čime je koalicija izgubila većinu.

Dramatičan razvoj događaja uslijedio je nakon mjeseci sukoba oko fiskalnih prioriteta i ideoloških razlika, koje su postale nepodnošljive za prvu saveznu tročlanu koaliciju u Njemačkoj. Socijaldemokratska stranka lijevog centra i ekološka stranka Zeleni nastavit će voditi najveću ekonomiju EU dok se ne formira nova vlada, vjerovatno na proljeće.

Scholz, koji je izrazito nepopularan, započeo je sjednicu kratkim govorom u kojem iznosi razloge za pozivanje na glasanje o povjerenju.

“Moj je cilj da raspišem vanredne opšte izbore”, rekao je Scholz na početku svog obračanja, navodeći da mu je cilj da učvrsti poverenje u budućnost zemlje.

On je peti kancelar koji koristi ovu mjeru predviđenu članom 68. Osnovnog zakona Njemačke od Drugog svjetskog rata – Angela Merkel bila je rijedak izuzetak, te nikada nije koristila ovo sredstvo uprkos 16 godina na vlasti kroz mnoge krize. Očekuje se 90 minuta debate nakon njegovog govora.

Ako većina poslanika glasa protiv Schiolza, to će njemu omogućiti da predsjedniku Frank-Walteru Steinmeieru preporuči raspuštanje parlamenta, te će se otvoriti put za opće izbore. Steinmeier će imati 21 dan da donese odluku, tokom kojih će se konsultovati s liderima različitih parlamentarnih grupa. Ako pristane na raspuštanje Bundestaga, izbori bi morali biti održani u roku od 60 dana.

Scholz očekuje da će izgubiti današnje glasanje, pokrećući tako planirani niz događaja. Međutim, spekulira se da bi krajnje desničarska stranka Alternativa za Njemačku (AfD) mogla pokušati omesti ovaj proces u nastojanju da izazove haos. Ako dovoljan broj poslanika AfD-a glasa za Scholza u glasovanju o povjerenju, to bi moglo podržati njegovu manjinsku vladu protiv njegove volje. Kako bi se to spriječilo, Bundestag zahtijeva da poslanici glasaju imenom, čime bi svaki bio odgovoran za svoj izbor. Lideri parlamentarnih grupa Zelenih, mlađih partnera u vladi, savjetovali su svojim članovima da budu suzdržani, dok će centar-desni CDU/CSU i FDP glasati protiv Scholza, čime je praktično osigurano da neće dobiti većinu.

Novo