SKANDALOZNO Amnesty International: Srbija uz pomoć softvera špijunira aktiviste i novinare

Region
SKANDALOZNO Amnesty International: Srbija uz pomoć softvera špijunira aktiviste i novinare
Novi

U izvještaju kojeg je objavio Amnesty International navedeno je da policija i obavještajne službe u Srbiji koriste mobilne forenzičke alate i dosad nepoznati špijunski softver za ilegalni nadzor novinara, boraca za zaštitu okoliša i aktivista za građanska prava.

Dalje u izvještaju stoji da se mobilni forenzički alati izraelske kompanije Cellebrite koriste za otključavanje i izdvajanje podataka s mobitela pojedinaca, koji su zaraženi novim Android spyware sistemom NoviSpy.

“Vlasti u Srbiji koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva”, naveo je Dinushika Dissanayake iz Amnesty Internationala.

Dissanayake, zamjenik regionalnog direktora Amnestyja za Evropu, izjavio je da izvještaj pokazuje kako proizvodi Cellebritea, koje koriste policija i obavještajne službe širom svijeta, mogu predstavljati “ogromnu opasnost” za aktiviste “kada se koriste izvan stroge zakonske kontrole”, prenosi Index.

Softver NoviSpy
Cellebriteovi alati omogućavaju izdvajanje podataka iz niza uređaja, uključujući novije Android i iPhone mobilne telefone te ih mogu otključati bez pristupa šifri uređaja. NoviSpy, iako je tehnički manje napredan od vrlo invazivnog špijunskog softvera kao što je Pegasus, još dopušta vlastima u Srbiji snimanje osjetljivih ličnih podataka sa ciljanog mobitela i omogućava daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere na mobitelu.

Izvještaj dokumentuje kako su srpske vlasti koristile alate izrelske kompanije za otključavanje mobitela novinara i aktivista, prije nego što bi ih zarazili špijunskim softverom, uključujući – u najmanje dva navrata – tokom policijskih razgovora.

Srpskog istraživačkog novinara Slavišu Milanova policija je u februaru ove godine nakratko privela pod izgovorom testa za vožnju u alkoholiziranom stanju. Njegov Android mobitel bio je isključen kada ga je predao i nikada nije upitan za šifru.

Njemački medij: Aleksandar Vučić mora da plati cijenu svoje politike

Slaviša je nakon puštanja primijetio da mu je mobitel, ostavljen na recepciji policijske stanice, neovlašteno mijenjan. Analiza Amnestyja pokazala je da je mobitel otključan i da je instaliran NoviSpy.

Pronađeni su i forenzički dokazi koji pokazuju da su alati Cellebrite korišteni za otključavanje mobitela aktiviste za zaštitu okoliša Nikole Ristića, koji je nakon toga također zaražen NoviSpyjem.

Google upozorio moguće mete
“Amnesty s velikom sigurnošću pripisuje špijunski softver NoviSpy Srpsko sigurnosno-informativnoj agenciji (BIA)”, rekao je Cearbhaill, šef Amnestyjevog sigurnosne laboratorije.

Amnesty je potvrdio kako je obavijestio Android i Google o NoviSpyju prije objave izvještaja te da je špijunski softver uklonjen s pogođenih Android uređaja. Google je također poslao upozorenja o “napadu uz podršku vlade” mogućim metama, rečeno je.

Aktivisti na meti špijunskog softvera priznali su kako su traumatizirani.

“Ovo je nevjerovatno efikasan način za potpuno obeshrabrivanje komunikacije među ljudima. Sve što kažete moglo bi se upotrijebiti protiv vas, što vas paralizira i na ličnom i profesionalnom nivou”, kazao je jedan aktivista koji je želio ostati anoniman.

Cellebrite nije dao nikakav odgovor ili komentar na izvještaj koji je poslan prije objave, istakao je Amnesty. Srpske vlasti također nisu odgovorile na zahtjeve za komentar.

Tokom procesa istraživanja, izraelska kompanija poslala je Amnestyju kratak odgovor u kojem navodi da ne pruža tehnologiju za kibernetičko nadziranje ili špijunski softver.

Novo