Suptilna promjena vida mogla bi biti ključni simptom tihog ubojice

Porodica i zdravlje
Suptilna promjena vida mogla bi biti ključni simptom tihog ubojice
Novi.ba

Visok krvni tlak, poznat i kao hipertenzija, često se naziva tihim ubojicom jer obično nema očitih simptoma. Ipak, postoji nekoliko znakova na koje biste trebali obratiti pažnju, a čak i suptilne promjene vida mogu biti znak upozorenja.

Više od četvrtine odraslih osoba živi s visokim tlakom, a da toga nisu ni svjesne. Zato se hipertenzija smatra globalnim zdravstvenim problemom. Ovo stanje može proći neopaženo godinama jer mnogi ljudi posjećuju liječnika samo kad se osjećaju loše ili primijete neobične simptome. No, redovito mjerenje krvnog tlaka ključno je za očuvanje zdravlja.

Iako hipertenzija često nema simptoma, neki od mogućih znakova uključuju zamagljen vid, krvarenje iz nosa, kratkoću daha, bol u prsima, vrtoglavicu i glavobolje. Prema Britanskoj zakladi za srce, ovi simptomi mogu biti pokazatelji povišenog krvnog tlaka koji povećava rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i bolesti bubrega.

Kako smanjiti rizik od visokog tlaka?

-Redovita fizička aktivnost: Umjerena tjelesna aktivnost, barem 150 minuta tjedno, može značajno sniziti krvni tlak.

-Zdrava prehrana: Uravnotežena prehrana bogata voćem i povrćem te niska razina soli pomažu u održavanju zdravog tlaka.

-Kontrola tjelesne težine: Održavanje zdrave tjelesne težine smanjuje opterećenje na srce.

-Ograničenje alkohola: Držite se preporuka i ne konzumirajte više od jednog alkoholnog pića dnevno.

-Uzimanje lijekova prema uputama: Ako ste na terapiji, redovito uzimanje lijekova ključno je za održavanje zdravlja.

Zanimljivo istraživanje objavljeno u časopisu Journal of the American Heart Association otkrilo je kako bračni parovi često dijele rizik od hipertenzije. U čak 47% slučajeva oba partnera imaju visok tlak. Razlog tome mogle bi biti slične životne navike.

Istraživanje je pokazalo da su žene u SAD-u i Velikoj Britaniji devet posto sklonije hipertenziji ako njihov suprug ima isti problem, dok taj postotak u Indiji raste na 19%, a u Kini na 26%. To se može povezati s kulturološkim normama koje potiču zajednički način života i međusobni utjecaj na zdravlje.

(Index.hr)

Novo