Šta kada bi Putin napao ovu europsku velesilu: 'Njezina vojska bila bi izbrisana za šest mjeseci'
Redovita britanska vojska mogla bi biti uništena za samo šest mjeseci ako bude prisiljena boriti se u ratu sličnom ukrajinskom konfliktu, upozorio je ministar obrane.
Alistair Carns izjavio je da bi stopa žrtava slična onoj koja je nastala ruskom invazijom na Ukrajinu dovela do toga da vojska bude "istrošena" u roku od šest do dvanaest mjeseci. Rekao je da to ilustrira važnost postojanja rezervi kako bi se moglo boriti u "ratu velikih razmjera", prenosi Večernji.hr
Službeni podaci pokazuju da je vojska 1. listopada imala 109.245 pripadnika, uključujući 25.814 volontera u rezervama. Carns, bivši pukovnik Kraljevske marinjske garde koji je također u rezervama, rekao je da Rusija trpi gubitke od oko 1.500 vojnika, ubijenih ili ranjenih, dnevno. "U ratu velikih razmjera - ne u ograničenoj intervenciji, već u ratu sličnom Ukrajini - naša bi vojska, na primjer, prema trenutnim stopama žrtava, bila istrošena, kao dio šire multinacionalne koalicije, za šest mjeseci do godinu dana", dodao je.
U govoru o rezervama na Institutu za obrambene službe u Londonu, Carns, ministar za pitanja ratnih veterana, rekao je: "To ne znači da moramo imati veću vojsku, ali znači da moramo biti u mogućnosti brzo stvoriti dubinu i masu u slučaju krize." "Rezervisti su ključni, apsolutno središnji, za taj proces." "Bez njih ne možemo stvoriti masu, ne možemo ispuniti mnoge obrambene zadatke i izazove koji su nam potrebni, i ne možemo besprijekorno integrirati najbolje stručnjake u srž naših oružanih snaga."
Govoreći odvojeno na istom think tanku, načelnik vojnog stožera rekao je da je važno napomenuti da postoji samo "mala" šansa da Rusija pokrene "značajan izravni napad ili invaziju" na UK ili neku drugu članicu NATO-a. Admiral Sir Tony Radakin dodao je da Rusija "zna da bi odgovor bio neizmjeran, bilo konvencionalan ili nuklearan".
Međutim, dodao je da to pokazuje potrebu da se nuklearna odvraćanja "održe snažna i ojačaju", upozoravajući da svijet ulazi u "treće nuklearno doba" nakon Hladnog rata i naknadnog razdoblja razoružanja. To novo doba obilježit će "gotovo potpuni izostanak sigurnosnih arhitektura koje su postojale prije", te činjenica da će više zemalja posjedovati nuklearno oružje. Dodao je da povećanje nuklearnog arsenala Kine znači da bi Sjedinjene Države mogle biti suočene s "dvostrukim izazovom" iz Pekinga i Moskve, jer obje zemlje posjeduju značajne arsenale.