Politika i u hrani: Trenutno nema kontrole o ostacima pesticida u BiH, evo koji je razlog

Bosna i Hercegovina
Politika i u hrani: Trenutno nema kontrole o ostacima pesticida u BiH, evo koji je razlog
Novi

Iako bi često pomislili da hrana koju jedemo svakodnevno ima uticaj isključivo na naše tijelo i um, ona je postala i predmetom političkih igara u Bosni i Hercegovini. 

Recentni slučaj je izvještaj od Agencije za sigurnost hrane koja je ranije ovog mjeseca obavijestila Vijeće ministara Bosne i Hercegovine kako program laboratorijske kontrole ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla nije proveden zbog nedostatka suglasnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede bh. entiteta Rs. 

 
 

 
Kako se navodi, ovaj tip laboratorijske kontrole je dio višegodišnjeg programa koji za cilj ima ustanoviti količinu ostataka pesticida i njihovih metabolita u hrani biljnog i životinjskog porijekla, te provjeriti da li odgovaraju propisima koji određuju dozvoljenu maksimalnu količinu ostataka pesticida (MRL) u hrani, te da li se proizvođači pridržavaju načela dobre poljoprivredne prakse, te da li se fitofarmaceutska sredstva (FSS) koriste u skladu sa autorizacijom. 

Iako djeluje kao jedan vid rutine, ovaj prijedlog višegodišnji program naišao je na određene prepreke. 

 
 

Aktivnosti, da bi se realizovale, Agencija za sigurnost hrane BiH u zahtjevu je tražila i dodjelu sredstava iz budžeta institucija Bosne i Hercegovine, za laboratorijske usluge, te je "u skladu sa Zakonom o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza za 2024.
godinu ('Službeni glasnik BiH', broj 50/24) iznos sredstva za Laboratorijske je 110.000,00 KM."

Također, navode da su u februaru, 2024. godine, pripremili i dostavili komentare nadležnim institucijama za prijedlog Višegodišnjeg programa, gdje su komentari zaprimljeni od strane: Ureda za veterinarstvom BiH, Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Prepreku je stvorilo ministarstvo iz bh. entiteta Rs, gdje se u saopćenju Agencije za sigurnost hrane BiH navodi da:

"Od strane nadležnog entitetskog ministarstava poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstava Rs nisu pristigli komentari na Višegodišnji program, te je Agencija istima upućivala Urgencije: akt broj 04-2-3-26-8-228-2/24 od 28.02.2024., akt broj: 04-2-3-26-8-228-4/24 od 01.04.2024., akt broj 04-2-3-26-8-228-4-1/24 od 12.06.2024. i akt broj 04-2-3-26-8-228-4-5/24 od 23.09.2024.

O naprijed navedenoj problematici upoznat je i Upravni odbor Agencije
koji je zadužio članove Upravnog odbora Agencije koji su imenovani na prijedlog Ministarstva
poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Rs, da obave dodatne konsultacije s ciljem
dostavljanja mišljenja na Višegodišnji program kontrole"

Ovo znači da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede bh. entiteta Rs nije dalo mišljenje na Višegodišnji program kontrole, što je uzrokovalo da Agencija za sigurnost hrane BiH izrazi svoju zabrinutost prema Vijeću ministara koje su u konačnici i informirali o navedenom problemu.

Iz Agencije za sigurnost hrane BiH, odgovorili su na upit portala Radiosarajevo.ba, te naveli da, između ostalog: 

"Imajući u vidu naprijed navedeno, prije službenog razmatranja i izjašnjenja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o Informaciji o nemogućnosti donošenja i implementacije Višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini, nismo u mogućnosti dati dodatna pojašnjenja na Vaš upit."

Koliko je ozbiljan problem ostataka pesticida u hrani?
10. juna, 2024. godine, Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Agencije za sigurnost hrane BiH o provedenom Programu kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini za 2023. godinu.

"Prema podacima iz Izvještaja, od ukupno 155 analiziranih uzoraka u 2023. godini, 37,4 posto je sadržavalo ostatke pesticida u/iznad razine kvantifikacije, što je manje u odnosu na 2022. godinu (46,2 posto). Kod 6,4 posto uzoraka utvrđeno je prisustvo ostataka aktivnih materija iznad maksimalno dozvoljene količine, ali u granicama mjerne nesigurnosti, te nije bilo neodgovarajućih uzoraka. Od ukupno 58 uzoraka u kojima su detektirani ostatci pesticida, 32 uzorka su sadržavala ostatke više od jedne aktivne materije iznad razine kvantifikacije", naveli su u saopćenju tada, te se navodi da od 184 uzorka hrane, samo par nije imalo pesticide. 

Kako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi: "Pesticidi igraju značajnu ulogu u proizvodnji hrane. Oni štite ili povećavaju prinose i mogu povećati broj puta svake godine usjev koji se može uzgajati na istom zemljištu. Ovo je posebno važno u zemljama koje se suočavaju s nedostatkom hrane."

SZO ima dva cilja u vezi sa pesticidima:

zabraniti pesticide koji su najtoksičniji za ljude, kao i pesticide koji se najduže zadržavaju u životnoj sredini,
zaštititi javno zdravlje postavljanjem maksimalnih granica za ostatke pesticida u hrani i vodi.
U Bosni i Hercegovini trenutno, prema informacijama Agencije za sigurnost hrane BiH, ima više pravnih okvira kojima se određuju pravila za odobravanje aktivnih tvari u sredstvima za zaštitu bilja, uporabu sredstava za zaštitu bilja i propisuju maksimalne dozvoljene razine ostataka pesticida u i na hrani.

"Da bi se osigurala visoka razina zaštite potrošača, dopuštena ograničenja, takozvane 'najveće dopuštene količine' ili kratka 'MRL', propisana su Pravilnikom o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla („Službeni glasnik BiH“ br. 89/12, 92/17, 21/19 i 48/21) koji je u skladu s Uredbom (EZ) 396/2005.". 

Sljedeći koji navode kao pravni okvir jeste Pravilnik o metodama uzrokovanja za službenu kontrolu ostataka pesticida u i na proizvodima biljnog i životinjskog podrijetla ('Službeni glasnik BiH', broj 78/12), kojim su "određene su metode uzorkovanja proizvoda biljnog i životinjskog podrijetla radi utvrđivanja maksimalne razine ostataka pesticida u skladu s posebnim propisom o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje životinje biljnog i životinjskog podrijetla, ne dovodeći u pitanje Odluku o nadzoru ostataka određenih tvari u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla."

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u suradnji sa mjerodavnim organima Bosne i Hercegovine, priprema i koordinira provođenje višegodišnji program kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla. Agencija za svaku godinu sačinjava godišnje Izvješće o realizaciji Višegodišnjeg programa, koji podnosi Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i dostavlja mjerodavnim organima kao i Europskoj ageniciji za sigurnost hrane.

Novo