Schmidt nakon sjednice PIC-a: Moram vas razočarati, ja ne želim nametati pravila

Aktuelno
Schmidt nakon sjednice PIC-a: Moram vas razočarati, ja ne želim nametati pravila
Novi

Visoki predstavnik Christian Schmidt obratio se danas medijima nakon završetka dvodnevnog zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), koje je održano u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Tokom izlaganja Schmidt se osvrnuo na neke od tema i zaključaka koje su donešeni tokom sastanka, a na kraju je zaključio u optimističnom tonu da BiH ima dobru šansu za integraciju u Europsku uniju.

Na početku obraćanja Schmidt je naglaio da je zasjednaj održano u dobroj atmosferi i u dobrom duhu, te da se nada da će se taj dobri duh proširiti na druge sastanak u zgradi u kojoj je zasjednaj održano – Parlamentu BiH.

kazao je da su amabsadori PIC-a na dnevnom redu imali nekoliko važnih tema, a na početku je izvdojio reformu izbornog sistema, koja bi trebala odvesti ka transparentnosti izbornog procesa u BiH.

“Razgovarali o temi koja se dugo čekala, vezano za integritet i transparentnost izbora u skladu sa standardima OSCE-a i ovo je naš prioritet kao i prioritet EU, kao i suštinska osnova za unaprjeđenje demokracije kao i za budžet i državnu imovinu, koje su također bili tema”, naglasio je Schmidt.

Podvukao je kako birači moraju imati apsolutno pravo “da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani”. a zahvalio se i predjednici Centralne izborne komisije na koja je prenijela iskustva tokom zadnjih izbora, i o tome šta su poduzeli kako bi se vratilo povjerenje u izborni sistem.

“Moram vas razočarati…”
Kada su u pitanju konkretna rješenja, Schmidt jee naveo da je usaglašeno kako je potrebno osigurati mjere koje će osigurati tehničku identifikaciju putem skenera, skenianja glasačkih listića i biometrijskih podataka kako bi se direknto moglo ići s prebrojavanjem glasova, a kako bi se osigurala transparetnost izbora, što se može desiti za naredne izbore 2026. godine. 

A onda se osvrnuo i na pitanje državne imovine, koje je također bilo tema razgovora.

“Upravni odbor je dao snažnu podršku pitanju državne imovine. Imao sam dojam da neki ljudi samo čekaju da visoki predstavnik nametne rješenje kad je u pitanju ova tema, moram vas razočarati ja ne želim nametati pravila, nego pozivamo Parlament da uz našu pomoć i pripremu radi na donošenju državnog zakona kojim će se regulirati ovo pitanje. Neprihvatljivo da investicije u BIH u pravnom smislu ne mogu biti u potpunosti izvedene zbog toga što nemate provedbu odluka Ustavnog suda i odgovarajućeg zakonodavstva”, potcrtao je.

Izrazio je zadovoljstvo naporima članova Predsjedništva BIH, Denisa Bećirovića i Željka Komšića, koji su podnijeli inicijativu putem nacrta zakona.

“Ne znamo da li je stigao u Parlament, ali bih pozvao sve u Parlamentu uključujući one s drugačijim mišljenjema da ipak sjednu zajedno i razgovaraju o ovoj temi, a mi ćemo pružiti pomoć kako bi osigurali da se rješenja provedu i da bi bili sigurni da osiguramo pozitivno okruženje kada je u pitanju ova tema”, dodao je Schmidt.

 Podsjetio je i na nedavno donesenu odluku koja se odnosi na institucije kulture u Bosni i Hercegovini, te je pozvao Vijeće ministara da izađe sa svojim prijedlogom.

Na zasjedanju PIC-a također je bilo govora o stanju na Javnom RTV servisu BiH, ali i o problemima s kojima se suočava Granična policija BIH, koji se uglavnom  odnose na nedostatak osoblja.

“Bilo nam je drago čuti i da je došlo do poboljšanja u ptanju Frontexa i suradnji sa EU, ali Frontex ne može biti zamjena za nedovoljan broj službenika i mislim da su to teme koje se moraju hitno rješavati”, naglasio je Schmidt.

Istaknuo je i “tijesnu suradnju” PIC-a i EU, te namjeru da se nastavi suradnja EU sa BiH na putu ka EU integracijama, jer je to “jedini logičan put ako BiH želi biti dio demokratske Europe sa demokratskim institucijama”.

“Očekujemo od političkih aktera da se fokusiraju na dijalog i intenziviraju napore da dođu do rješenja, poduzimanje koraka iz preporuka Evropske komisije od 12. oktobra 2022., ali i da se fokusiraju na Reformsku agendu iz okvira Plana rasta za Zapadni Balkan. Dopustite da podsjetim da je 2024. godina u kojoj je napravljen napredak u integraciji u EU, ali institucije BiH moraju sa svoje strane uraditi ono što se od njih očekuje”, naglasio je Schmidt.

“Pred nama je put pun izazova, ali ja sam optimist”
Osvrnuo se i na dio zasjedanja u kojem su učesnici izrazili podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.

“I neprihvatljivi su scenariji bilo kakve secesije, to se ne može prihavatiti niti tolerirati, jer se na taj način ugrožavaju i dovode u pitanje institucije BiH na štetu svih građana bez obzira gdje žive”, podvukao je.

Na kraju je ponovio volju članica PIC-a i diplomatskih misija da se radi na rješenju državne imovine.

“Proaktivno ćemo djelova vrlo skoro kada je u pitanju ovaj problem, jer je to važno pitanje u kontekstu investicija ali i vladavine prava. Put pred nama je prepun izazova, ali ja sam optimist i vjerujem da BiH ima dobru šansu za EU integracije i jasno smo rekli da to znači paralelna priprema Dejtonskih institucija da se priključe europskim institucijama”, zaključio je.

(N1)

Novo