Šef sirijske opozicije: Hezbolahov sukob s Izraelom otvorio vrata pobunjenicima u Alepu

Svijet
Šef sirijske opozicije: Hezbolahov sukob s Izraelom otvorio vrata pobunjenicima u Alepu
Novi

Sirisjki pobunjenici počeli su se pripremati za zauzimanje Alepa prije godinu dana, ali su napad odgodili zbog rata u Gazi i konačno ga pokrenuli prošle sedmice kad je u Libanonu stupio na snagu prekid vatre, rekao je Reutersu šef sirijske opozicije u inozemstvu.

Pobunjenici su uspjeli brzo zauzeti grad i druga područja dijelom zato što su Hezbolah i drugi proiranski borci koji podržavaju sirijskog predsjednika još uvijek bili ometeni svojim sukobom s Izraelom, rekao je Hadi al-Bahra.

Turska vojska, koja je saveznica nekih pobunjenika i ima baze kod južne granice sa Sirijom, čula je za planove naoružanih grupa, ali je jasno dala do znanja da neće igrati izravnu ulogu, navodi lider opozicije.

Napad u sjeverozapadnoj Siriji pokrenut je prošle srijede, na dan kada su Izrael i libanonska oružana grupa Hezbolah sklopili primirje čime su okončane borbe koje su trajale više od godinu dana.

"Oni (pobunjenici) počeli su prije godinu dana stvarno uvježbavanje, mobilizirati se i shvaćati to ozbiljnije", rekao je Bahra, predsjednik Nacionalne koalicije sirijske revolucije i oporbenih snaga, međunarodno priznate sirijske oporbe.

"Ali rat u Gazi, a potom rat u Libanonu to je odgodio. Osjećali su da ne bi dobro izgledalo da ratuju u Libanonu istovremeno dok se bore u Siriji", rekao je Bahra u intervjuu iz svog ureda u Istanbulu.

"Onog trenutka kad je došlo do prekida vatre u Libanonu, oni su pronašli tu priliku...za početak", rekao je.

Oficiri pobunjenika odvojeno su izjavili da je postojao strah da bi, da su napali ranije, to moglo izgledati kao da pomažu Izraelu, koji se također bori protiv Hezbolaha.

Operacija pobunjenika najhrabriji je napredak i najveći izazov sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu u građanskom ratu u kojem su linije fronta uglavnom bile zamrznute od 2020.

Sirijske i savezničke ruske snage pokrenule su protunapade, a Bahra je rekao da ti potezi "destabiliziraju" Alep i Idlib.

Zauzimanje Alepa otvara put raseljenim Sirijcima po dijelovima Sirije i njih do 600.000 u Turskoj da se naposljetku vrate kući, rekao je Bahra.

"Zbog libanonskog rata i smanjenja Hezbolahovih snaga, (Asadov) režim ima manju podršu", rekao je Bahra, dodajući da iranske milicije imaju manje resursa, a Rusija osigurava slabiju zračnu podršku zbog svog "ukrajinskog problema".

Upitan je li Turska ranije znala za planove sirijskih pobunjenika, turski zvaničnik rekao je Reutersu da za to "nije bilo dopuštenja ili podrške naše zemlje".

Hezbolah nije zasad komentirao je li njegov rat s Izraelom otvorio vrata napredovanju sirijskih pobunjenika u Alepu, gdje je također imao svojih snaga.

Damask nije zasad komentarisao riskira li destabilizaciju regije zračnim napadima.

Asad je obećao da će slomiti pobunjenike. Teheran je obećao pomoći njegovoj vladi, a stotine boraca iz proiranskih iračkih milicija prešle su u Siriju kako bi pomogle.

Pobunjeničke skupine predvođene su islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS) koju su Turska, Sjedinjene Države, Rusija i druge države proglasile terorističkom organizacijom.

Bahrina koalicija, koja ne uključuje HTS, predstavlja grupu protiv Asada, što uključuje Slobodnu sirijsku vojsku koju podržava Turska, a koja je prošle sedmice zauzela teritorij sjeverno od Idliba.

Novo