OPREZ: 5 simptoma koji ukazuju da se menopauza približava

Porodica i zdravlje
OPREZ: 5 simptoma koji ukazuju da se menopauza približava
Novi

Perimenopauza je definisana kao vrijeme u kojem žensko telo čini tranziciju prema menopauzi. Ona započinje krajem 30-ih godina i obično traje do sredine 40-ih godina.

„Prvi znakovi perimenopauze obično nastaju zbog pada progesterona“, kaže doktorka Arijana Šols-Daglas, vlasnica Wellness-estetskog centra Tula u Tusonu u Arizoni i autorka knjige The Menopause Myth.

Šols-Daglas i doktorka Alisa Dvek, ginekolog iz Njujorka za Woman’s Day navele su pet simptoma perimenopauze koje bi sve žene trebalo da znaku kako bi ih dočekale spremne:

Nepredvidljiv menstrualni ciklus

 

Prvi znak perimenopauze drugačiji je menstrualni ciklus. Možda će vam biti teže da odredite vrijeme kada ovulirate, a menstruacije će varirati od slabih do obilnih. Promene će biti vidljive i u dužini samog ciklusa. Kraj menopauze biće onda kada menstruaciju, čak niti tačkasto krvarenje, ne dobijete više od godinu dana.

Stres je jedan od razloga zbog kojih može doći do promjena u menstrualnom ciklusu tako da probate da radite na redukciji istog i uvrstite fizičku vežbu u svoj dnevni plan.

Smanjena plodnost
Nivoi hormona za vreme perimenopauze ponekad osciliraju jer oni tada počinju da se prilagođavaju novom stanju u telu i dolazi do ređeg ispuštanja jajnih ćelija. To znači da će vam vjerovatno biti teže da zatrudnite prije ili tokom perimenopauze.

Znakovi perimenopauze, poput smanjene plodnosti, mogu se pojaviti nekoliko godina prije vaše posljednje menstruacije. Ako imate poteškoća sa začećem i približno ste u dobu perimenopauze, razgovarajte s ginekologom o tome treba li testirati nivo hormona u krvi kako bi utvrdili da li je to razlog za nemogućnost začeća.

Osim smanjene plodnosti, zbog pada estrogena, postoji mogućnost vaginalne suhoće zbog koje se*s možda više nije prijatan kao prije. Stoga, ostavite više vremena za predigru ili počnite da koristite lubrikant.

Valunzi i noćno znojenje
Jedan od najčešćih znakova perimenopauze, koji doživljava jedna trećina Amerikanaca, jesu talasi vrućine ili valunzi, tvrde naučnici s Harvarda. Valunzi označavaju osjećaj toplote koji počinje u blizini glave i vrata i prolazi niz tijelo i obično traje oko 10 minuta.

Prema portalu John Hopkins Medicine čak 75 % žena suočava se s iznenadnim i kratkoročnim talasima vreline u tijelu. Iako traju svega nekoliko minuta, ponekad se javljaju i do deset puta dnevno, a uzrokuju ih hormonalne promjene u tijelu. „Manje estrogena u tijelu uzrokuje ‘kvar’ unutrašnjeg termostata, što onda uzrokuje valunge i noćno znojenje“, kaže Dvek.

Stoga se preporučuje oblačenje u slojevima, izbacivanje začinjene hrane i redovno vježbanje. Takođe, žene ne smiju da zaborave da piju puno vode i u prostorijama u kojima borave treba smanji grijanje.

Povećanje kilaže
Vaš unutrašnja temperatura nije jedino što se može popeti tokom spomenutog prelaznog razdoblja pa često dolazi i do povećanja broja kilograma. „Stres u tim godinama takođe uzrokuje stalno otpuštanje kortizola i može dovesti do stvaranja masnoće oko struka“, navodi Dveknb .

Iako nije dokazano da je perimenopauza jedan od uzroka povećanja tjelesne težine, povezana je sa spomenutim periodom života i može da poveća rizik za dijabetes tipa 2, navelo je istraživanje objavljeno u časopisu Climacteric. Terapija estrogenom može pomoći tijelu da uravnoteži ovaj znak perimenopauze, ali prije toga svakako porazgovarajte sa svojim ginekologom.

Ako se osjećate manje privlačnom zbog viška kilograma, razgovarajte sa svojim partnerom, recite mu šta vas muči. otvoreno i iskreno komuniciranje o odnosu u kojem se nalazite može promeniti situaciju na bolje.

Smušenost, glavobolja i ostali kognitivni simptomi
Od osjećaja smušenosti do opšte neraspoloženosti, perimenopauza može uticati i na vaš mozak.

Studija koju je sproveo Journal of Women’s Health navodi da su simptomi depresije češći kod žena koje prolaze kroz perimenopauzu nego u opštoj populaciji. „Noćno znojenje i nekvalitetan san dovode do smušenosti preko dana“, kaže Dvek, a na glavobolju i raspoloženje dramatično utiču hormonalne oscilacije. Ako češće zaboravljate stvari, osjećate neobično bolnu glavobolju, imate problema s koncentracijom ili osjećate depresiju, obratite se svom ljekaru.

Prema portalu Harvard Health Publishing promene raspoloženja česte su u perimenopauzi kada su hormonske promjene nestabilne. Kako bi smanjile učestalost takvih promjena i ostale pozitivne, važno je riješiti se stresa, a to možete učiniti tako što ćete svakodnevno izdvojiti vrijeme za sebe – odlazak u šetnju, joga, zumba ili novi kurs možda su rješenje za vas. Bitno je da svaki dan učinite nešto što će vas usrećiti i opustiti, prenosi Miss7.

Novo