Trump predložio Keitha Kellogga za izaslanika za Ukrajinu i Rusiju, ovo je njegov plan

Aktuelno
Trump predložio Keitha Kellogga za izaslanika za Ukrajinu i Rusiju, ovo je njegov plan
Novi.ba

Plan Donalda Trumpa da imenuje penzionisanog američkog general-pukovnika Keitha Kellogga za izaslanika za Ukrajinu i Rusiju izazvao je pažnju zbog dokumenta o politici kojem je Kellogg koautor, a koji predlaže okončanje rata povlačenjem američkog oružja iz Ukrajine ako ne pristane na mirovne pregovore – dok bi, s druge strane, Rusiji bile nametnute ozbiljnije posljedice ukoliko odbije pregovore, javlja Guardian.

Trump je, navodno, pozdravio ovaj plan pod nazivom “Amerika na prvom mjestu: Rusija i Ukrajina” koji mu je predstavljen u aprilu. Plan su napisali Kellogg i bivši analitičar CIA-e Fred Fleitz, obojica bivši šefovi osoblja u Trumpovom vijeću za nacionalnu sigurnost od 2017. do 2021. godine.

Dokument predlaže obustavu isporuka američkog oružja Ukrajini ako ne započne pregovore s Rusijom, ali i upozorava Moskvu da će, ukoliko ne pristane na pregovore, podrška SAD-a Ukrajini dodatno porasti.

Autori dokumenta kritikuju “neozbiljnu i nedosljednu” vanjsku politiku Joea Bidena za produženje sukoba, uključujući “preuranjeno” povlačenje SAD-a iz Afganistana, antagonizaciju saveznika poput Izraela i Saudijske Arabije te “slabu i zbunjujuću” politiku prema Kini.

Također, optužuju Bidenovu administraciju za stavljanje “idealističkih ciljeva globalne elite” iznad praktičnog odnosa s Rusijom, što je, prema njihovim tvrdnjama, dovelo do stvaranja “nove osovine Rusija-Kina-Iran-Sjeverna Koreja”.

Kellogg i Fleitz tvrde da bi pristup “Amerika na prvom mjestu” spriječio invaziju Rusije na Ukrajinu. Fleitz je u intervjuu rekao da Ukrajina ne bi morala formalno ustupiti teritoriju Rusiji, ali bi morala prihvatiti da ne može povratiti kontrolu nad cijelom teritorijom.

Novoizabrani Trumpov potpredsjednik, senator JD Vance, iznio je slične stavove, tvrdeći da je američka podrška Ukrajini trošenje resursa neophodnih za suprotstavljanje glavnoj sigurnosnoj prijetnji Washingtona s Kinom.

Odabir Kelloga dolazi u trenutku kada Bidenova administracija nastoji završiti više transfera oružja Ukrajini prije isteka mandata predsjednika. Rusija je odgovorila na odluku da se odobri upotreba američkih projektila Atacms na ciljevima unutar Rusije, te je upotrijebila moćne rakete srednjeg dometa, Orešnik, u ukrajinskom gradu Dnjepru.

U intervjuu za Fox News, Kelogg je rekao da je Bidenova odluka da odobri ukrajinske napade unutar Rusije dala Trumpu “više utjecaja”.

“To daje predsjedniku Trumpu više mogućnosti da se okrene od toga“, rekao je.

Moskva je u utorak odgovorila na izvještaj New York Timesa da su neidentifikovani zapadni zvaničnici sugerirali da bi Biden mogao Ukrajini dati nuklearno oružje prije nego što se povuče. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su razgovori na Zapadu o naoružavanju Ukrajine nuklearnim oružjem “apsolutno neodgovorni”.

Međutim, čini se da Kellogg-Fleitzov plan, iako mu nedostaju detalji, odražava savjet generala Marka A Milleya, Bidenovog bivšeg glavnog vojnog savjetnika koji je tvrdio da je, budući da ni Rusija ni Ukrajina ne mogu pobijediti u sukobu, sporazumno rješenje jedini put do mira .

Prema planu, Moskva bi također bila dovedena za pregovarački stol obećanjem da će članstvo Ukrajine u NATO-u biti odloženo ili napušteno.

“Mi kažemo Ukrajincima: ‘Morate doći za stol, a ako ne dođete za stol, podrška Sjedinjenih Država će prestati’. A Putinu kažemo: Moraš doći za stol, a ako to ne učiniš, onda ćemo Ukrajincima dati sve što im treba da vas ubiju na terenu“, rekao je Kellogg za Reuters u junu.

U tom intervjuu, Fleitz je rekao da Ukrajina neće morati da formalno ustupi teritoriju Rusiji, ali da će priznati da neće moći da povrati efektivnu kontrolu nad cijelom svojom teritorijom.

“Naša zabrinutost je da je ovo postao rat iscrpljivanja koji će ubiti cijelu generaciju mladića“, rekao je Fleitz, dodajući da će trajni mir u Ukrajini zahtijevati dodatne sigurnosne garancije, uključujući “naoružavanje Ukrajine do zuba“.

Međutim, u političkom dokumentu su autori priznali da bi Ukrajini bilo teško prihvatiti mirovni sporazum “koji im ne vraća svu njihovu teritoriju ili, barem za sada, ne poziva Rusiju na odgovornost pokolj koji je nanijela Ukrajini”.

Na pitanje da li podržava Kelloggov stav, novoizabrani predsjednik je rekao za NBC News: “Ja sam jedini koji može zaustaviti rat. Nikada nije trebalo da počne”.

Tramp je rekao da bi evropske zemlje trebalo da doprinesu više pomoći, stav koji je Vance ponovio na republikanskoj nacionalnoj konvenciji u julu. “Pobrinut ćemo se da naši saveznici dijele teret osiguranja svjetskog mira“, rekao je.

Trump je izabrao Kelloga, 80-godišnjeg penzionisanog general-potpukovnika, za svog glavnog savjetnika za pitanja odbrane. Radio je kao savjetnik za nacionalnu sigurnost potpredsjednika Mikea Pencea, bio je šef osoblja Vijeća za nacionalnu sigurnost, a zatim je stupio na dužnost Trumpovog savjetnika za sigurnost nakon što je Michael Flynn podnio ostavku.

Tokom Vijetnamskog rata služio je u 101. vazdušno-desantnoj diviziji, a nakon prvog rata u Iraku imenovan je za komandanta komande specijalnih operacija u Evropi (SOCEUR). Penzionisan je 2003. godine sa činom general-pukovnika, prenosi N1.

Novo