Koja je razlika između hipersoničnog projektila i interkontinentalne balističke rakete?

Svijet
Koja je razlika između hipersoničnog projektila i interkontinentalne balističke rakete?
Novi.ba

Rusija je u četvrtak prvi put u ratu upotrijebila balističku raketu s nenuklearnom hipersoničnom bojnom glavom, objavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.

Ukrajina je ranije objavila da je Rusija u napad na Dnjepar koristila interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), no u televizijskom obraćanju Putin je potvrdio da je korištena nova raketa “Orešnik”.

Dodao je da je lansiranje bilo odgovor na ukrajinsko korištenje dalekometnog oružja zapadne proizvodnje za napade na ruski teritorij.

Hipersonične rakete i ICBM
I hipersonične rakete i interkontinentalne balističke rakete (ICBM) predstavljaju vrhunsku vojnu tehnologiju, ali su dizajnirane za različite svrhe i djeluju koristeći različite mehanizme, navodi Newsweek.

Hipersonične rakete poznate su po svojoj iznimnoj brzini i putuju brzinom većom od 5 Macha (pet puta većoj od brzine zvuka). Zbog sposobnosti manevriranja u letu, nevjerojatno ih je teško otkriti i presresti.

ICBM-i postižu slične brzine, ali slijede balističku putanju visokog luka, s ograničenom manevarskom sposobnošću tijekom spuštanja.

Kada je riječ o nosivosti, ICBM se prvenstveno koriste za isporuku nuklearnih bojevih glava na velike interkontinentalne udaljenosti. Hipersonične rakete, s druge strane, često se koriste za precizne udare na kritične ciljeve i mogu nositi ili konvencionalne ili nuklearne bojeve glave, prenosi N1.

Stručnjaci ističu raspon kao ključnu razliku u nedavnim testovima. ICBM-i su dizajnirani za globalni doseg, s dometima većim od 5.500 kilometara, a balističke rakete, poput one koju je u četvrtak iskoristila Rusija, imaju manji domet od 1.800 do 5.500 kilometara, što ograničava njihovu upotrebu na regionalne ciljeve.

Novo