Donald Trump potvrdio da uvodi vanredno stanje: Koristiće i vojsku, na udaru više miliona ljudi

Svijet
Donald Trump potvrdio da uvodi vanredno stanje: Koristiće i vojsku, na udaru više miliona ljudi
Novi

Novoizabrani predsjednik Donald Trump potvrdio je u ponedjeljak, 18. novembra, da će proglasiti vanredno stanje u zemlji kako bi ispunio svoje predizborno obećanje o masovnim deportacijama migranata koji žive u SAD-u bez zakonske dozvole.

Trump je preko noći odgovorio na objavu Toma Fittona iz Judicial Watcha na društvenim mrežama, koji je ranije ovog mjeseca rekao da postoje izvještaji da nova administracija priprema takvu deklaraciju i da koristi "vojnu imovinu" za deportaciju migranata.

"Tačno!!!", napisao je Trump. Obećao je da će početi s masovnim deportacijama čim stupi na dužnost.

"Prvog dana pokrenut ću najveći program deportacije u američkoj historiji kako bih izvukao kriminalce", rekao je on tokom mitinga u Madison Square Gardenu u završnim danima predsjedničke trke. "Spasit ću svaki grad i grad koji je napadnut i osvojen, a mi ćemo ove opake i krvožedne zločince strpati u zatvor, a zatim ih izbaciti iz naše zemlje što je brže moguće."

Već je angažovao nekoliko imigracionih tvrdolinijaša kako bi služio na ključnim pozicijama u kabinetu. Guverner Južne Dakote Kristi Noem izabrana je za sekretaricu za državnu sigurnost, dok se ne potvrdi Senat. Bivši vršilac dužnosti američkog direktora za imigraciju i carinu Tom Homan imenovan je "carem granice".

Homan je ranije razgovarao o svojoj viziji masovnih deportacija, rekavši da će se prvo koncentrirati na protjerivanje kriminalaca i prijetnje nacionalnoj sigurnosti. Nije isključio zajedničku deportaciju porodica.

Tokom cijele kampanje, Trump je obećao da će mobilizirati Nacionalnu gardu da pomogne u naporima za deportaciju. Stručnjaci su za ABC News rekli da bi takav potez označio fundamentalni pomak za vojsku, koja se inače ne bavi pitanjima domaćeg provođenja zakona.

Ponekad je Trump išao dalje, sugerirajući da se hiljade vojnika iz inozemstva prebace na granicu SAD-a i Meksika.

Procjenjuje se da u SAD-u živi oko 11 miliona neovlaštenih migranata bez legalnog imigracionog statusa. Njihovo uklanjanje moglo bi koštati milijarde dolara godišnje, prema procjenama američkog Vijeća za imigraciju.

Osim toga, masovne deportacije mogle bi imati širi ekonomski uticaj dovodeći do gubitka poreskih prihoda i nedostatka radne snage.

Glavna dopisnica ABC Newsa za globalne poslove Martha Raddatz nedavno je izvijestila iz Kalifornije o uticaju Trumpovih planova za imigraciju i masovne deportacije koji bi mogli imati na američku poljoprivrednu industriju.

"Da ste mi oduzeli radnu snagu, ne biste jeli. Ako odete u dolinu San Joaquin i počnete da radite ono što govorite, gotovo je. Zemlja će stati, bukvalno stati jer se sistem ishrane neće pomjeriti", rekao je Manuel Cunha Jr., predsjednik Nisei Farmers League.

Novo