Koja zanimanja imaju beneficirani staž
U penziju je moguće otići sa manje staža nego što je propisano. Riječ je o beneficiranom radnom stažu, pravu koje stiču radnici iz oko 40 industrija u Srbiji.
Neki su primijetili da ljudi sa beneficiranim stažom koje poznaju nisu pod stresom, neki misle da šefovi pogona u fabrikama treba da imaju beneficije, a evo od čega to zapravo zavisi:
Pravo na beneficirani radni staž imaju svi koji su zaposleni na poslovima na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan po zdravlje. Na listi su i poslovi čije je obavljanje ograničeno navršenjem određenih godina života, ali i oni poslovi koji utiču na pad fizioloških funkcija u mjeri da onemogućavaju rad.
Jedna godina provedena na takvom radnom mjestu se računa kao 14, 15, 16 ili 18 mjeseci, te je moguće penzionisanje već sa 50 godina starosti.
Policijski i vojni službenici
Zakon o Penzijskom i invalidskom osiguranju predviđa da pravo na beneficirani staž od policijskih službenika imaju “uniformisana ovlašćena službena lica i policijski službenici koji rade na posebno složenim, specifičnim, odnosno operativnim poslovima”.
Pravo na uvećan staž imaju profesionalna vojna lica.
Na spisku su i zaposleni u Ministarstvu spoljnih poslova koji rade na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, pripadnici Bezbjednosno-informativne agencije, pripadnici Vojnobezbjednosne agencije i Vojnoobavještajne agencije.
Takođe i zaposleni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija koji rade na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, zatim na sudije raspoređene u Posebno odjeljenje i Odjeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu i Posebno odjeljenje i Odjeljenje za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu, tužilac za organizovani kriminal, zamjenici tužioca za organizovani kriminal, tužilac za ratne zločine i zamjenici tužioca za ratne zločine.
Neki od vas su istakli da i u Poreskoj upravi postoje zaposleni koji ostvaruju beneficirani radni staž. Tačno! To su ovlašćena službena lica Poreske policije u smislu propisa o poreskoj administraciji.
Pravo na ovako obračunat staž imaju i policijski službenici koji “rade na poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem“, prenosi BiF sa portala B92.
Evo koji sve sektori imaju pravo na beneficirani radni staž
Prema Pravilniku o radnim mjestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, na spisku se nalazi 36 različitih sektora gdje zaposleni imaju pravo na raniji odlazak u penziju. Detaljniji spisak možete pogledati u samom pravilniku, a mi ćemo istaći najveća uvećanja staža u svakoj oblasti.
Rudnici
U zavisnosti od vrste eksploatacije (jamska, površinska) kao i podvrste, definišu se radna mjesta u rudnicima sa uvećanjima od 18 mjeseci, 12 mjeseci, 16, 15, kao i 14.
Najveći stepen uvećanja (gdje se 12 mjeseci staža računa kao 18 mjeseci) imaju: kopač – vođa radilišta; kopač; pomoćnik kopača; jamski palilac mina; jamski vozač; rukovalac kombajnom; jamski zidar; jamski tesar; brigadir širokog čela; bušač; pomoćnik bušača; fizički radnik na dubinskom bušenju.
Komunalna djelatnost
Vatrogascima, radnicima na vodovodu i kanalizaciji, kao ii radnicima u gradskim toplanama se 12 mjeseci staža računa kao 14.
Dimničarima i radnicima koji se bave pogrebnim uslugama, 12 mjeseci računa se kao 15 mjeseci.
Zdravstvene ustanove
Zaposlenima na radiologiji kao i ljekarima koji pružaju hitnu medicinsku pomoć na mjestu događaja i u transportu 12 mjeseci staža računa se kao 15.
Bolničaru, tehničaru i višem tehničaru koji pomaže pri pružanju ili sam pruža određenu hitnu medicinsku pomoć na mjestu događaja i u transportu, kao i vozaču sanitetskog vozila, 12 mjeseci staža računa se kao 14 mjeseci.
UmJetnička djelatnost
Baletskim igračima se 12 mjeseci staža računa kao 18 mjeseci.
Operski pjevač – solista nosilac glavnih uloga, igrač narodnih igara u stalnom radnom odnosu u profesionalnim ansamblima narodnih igara koji imaju u prosjeku najmanje 50 nastupa godišnje imaju stepen uvećanja gdje im se 12 mjeseci računa se kao 15 mjeseci.
Saobraćaj
Najveći stepen uvećanja gdje se 12 mjeseci računa kao 18 imaju profesionalni pilot i nastavnik motornog letenja i vazdušnog jedriličarstva, pod uslovom da ima najmanje 200 letova godišnje; nastavnik padobranstva, pod uslovom da ima najmanje 30 skokova godišnje.
U drumskom saobraćaju, vozači teretnog vozila od sedam i više tona nosivosti imaju stepen uvećanja sa 12 mjeseci na 14 mjeseci.
Vozačima autobusa, trolejbusa i tramvaja i gradskom, prigradskom i međugradskom saobraćaju 12 mjeseci staža računa se kao 14, a mašinovođama elektro i dizel lokomotive kao 16 mjeseci.
Geološka i rudarska istraživanja
U ovoj oblasti najveće uvećanje staža je sa 12 na 15 mjeseci za bušača injektirca i torketirca, dok se bušaču istražnog bušenja 12 mjeseci računa kao 14 mjeseci.
Željezare
U ovoj oblasti, najviše uvećanje staža je na 16 mjeseci i to za topioničare. Drugi radnici mogu računati na uvećanje od 14 i 15 mjeseci.
Obojena metalurgija
Najveće uvećanje staža, na 16 mjeseci, ostvaruje se na određenim radnim mjestima u proizvodnji bakra i olova, kao i proizvodnji cinka i kadmijuma.
Livnice, kovačnice, proizvodnja vatrostalnog materijala, vatrostalno zidanje
Na određenim radnim mjestima u ovim oblastima najveće uvećanje je sa 12 na 15 mjeseci staža.
Proizvodnja i prerada nafte i proizvodnja tečnog naftnog gasa
Najveće uvećanje u ovoj oblasti je sa 12 na 14 mjeseci staža.
Šumarstvo i drvna industrija
Sjekačima se 12 mjeseci računa kao 15, a vozačima motornog vozila na izvlačenju i transportu drvnih sortimenata do mjesta utovara kao 14 mjeseci.
Hemijska industrija
Riječna brodogradnja i brodoremont; Izgradnja i održavanje dalekovoda i nadzemnih vodova
Najveće uvećanje u ovim oblastima je sa 12 na 15 mjeseci staža.
Namjenska proizvodnja eksploziva i eksplozivnih materija; Proizvodnja stakla
Najveće uvećanje u ove dvije oblasti je sa 12 na 16 mjeseci staža.
Građevinarstvo
Grafička industrija; Proizvodnja električne energije; Proizvodnja akumulatora; Industrija mesa; Industrija kablova; Montaža tehnološke opreme u termoenergetici i hemijskoj industriji
Najveće uvećanje u ovim oblastima je sa 12 na 14 mjeseci staža.
Kožarsko-prerađivačka industrija; Tekstilna industrija; Gumarska industrija; Farmaceutska industrija; Proizvodnja hlora i lužine; Proizvodnja vagona
U svim ovim industrijama najveće uvećanje za određena radna mjesta je sa 12 na 15 mjeseci staža.
Rad na niskim temperaturama
Viljuškaristima i fizičkim radnicima u tunelima i komorama hladnjača se 12 mjeseci računa kao 14.
Rad pod vodom
Ronioci mogu računati na najveće uvećanje: 12 mjeseci staža važi kao 18 mjeseci.
Industrija viskoznih proizvoda i celuloze
Najveće uvećanje u ovoj oblasti je sa 12 na 16 mjeseci staža.
Nuklearna postrojenja i laboratorije (INN Vinča)
Zaposlenima u „Vinči“ na više radnih mjesta radni staž se za svakih 12 mjeseci uvećava na 15.