U ovom njemačkom naselju najam stana je 88 centi godišnje: BISTE LI ŽIVJELI OVDJE?

Zanimljivosti
U ovom njemačkom naselju najam stana je 88 centi godišnje: BISTE LI ŽIVJELI OVDJE?
Novi.ba

Da li znate da u Njemačkoj postoji naselje Fugeraj (Fuggerei), gdje se cijena najma stana nije promijenila od 16. vijeka, a iznosi 88 centi godišnje?

Naselje iz snova nalazi se u bavarskom gradu Augsburgu. To je ujedno i jedan od najstarijih gradova Njemačke, čemu svjedoči i njegovo ime: naime, osnovan je po naredbi rimskog cara Augusta kao vojni logor. Već tada je ovdje živjelo oko 10.000 ljudi, a ubrzo će postati i jedan od najvećih gradova Svetog Rimskog Carstva.


Bio je to centar trgovine, industrije i proizvodnje tkanina, umjetnička oaza za brojne slikare i muzičare, rodno mesto posebnog rokoko stila prozvanog "augsburški stil", a njegov sistem vodosnabdijevanja upisan je na UNESCO-v spisak svjetske baštine u Evropi.

No, iako prosperitetan, grad je imao svoj dio siromašnih građana. Za njih se pobrinula uticajna i moćna bankarska porodica Fuger koja je u 16. vijeku uložila novac u izgradnju posebnog naselja Fugeraj za "ne-tako-imućne". Među njima su bile udovice, beskućnici i osiromašeni zanatlije, ali ne i prosjaci.


Da bi postali stanovnici Fugeraja, morali su ispunjavati nekoliko uslova: provesti barem dvije godine života u Augsburgu, biti katoličke vjeroispovesti i imati dokaz o nekažnjavanosti. Zanimljivo je da je jedan od stanovnika bio i pradeda slavnog Mocarta, kojem je danas u čast postavljena spomen-ploča.

Stanovnici naselja plaćali bi godišnji najam fondaciji u iznosu od svega 88 centi, a uz to su bili dužni "odraditi" tri molitve dnevno za članove porodice Fuger i obavljati poslove u zajednici na pola radnog vremena. Velika važnost pridavala se duhu zajedništva i solidarnosti, što se osjeća i danas. Stanovnici jedni za druge obavljaju usluge, međusobno pomažući i družeći se.

Tako je Fugeraj postao najstarije socijalno naselje na svijetu. No, za one koji bi možda zloupotrijebili nečiju dobru volju, valja napomenuti: osnovni princip pomaganja stanovnicima je onaj da se pomogne ljudima kako bi pomogli sebi. Dakle, dok ne stanu na noge i ne budu u stanju da se isele, prepustiće mjesto drugima kojima je to potrebno.

Danas ima sedamdesetak kuća, tj. oko 150 stanova. Površina stanova iznosi oko 60 metara kvadratnih, a oni u prizemlju imaju i pripadajući vrt. Ovaj grad u gradu je od srednjeg vijeka opasan zidinama i petero vrata koja se i danas zatvaraju svake večeri. Za goste su ovdje uređeni muzej i suvenirnica.

Novo