Sarajevo: Potpisan protokol o saradnji u oblasti forenzike između BiH i Srbije

Bosna i Hercegovina
Sarajevo: Potpisan protokol o saradnji u oblasti forenzike između BiH i Srbije
U Sarajevu je danas potpisan Protokol o saradnji u oblasti forenzičkih ispitivanja i vještačenja tokom bilateralnog sastanka delegacije Ministarstva sigurnosti BiH i MUP-a Republike Srbije.

 U Sarajevu je danas potpisan Protokol o saradnji u oblasti forenzičkih ispitivanja i vještačenja tokom bilateralnog sastanka delegacije Ministarstva sigurnosti BiH i MUP-a Republike Srbije. 

Riječ je o protokolu koji će doprinijeti forenzičkim kapacitetima dviju zemalja, hemijskim i fizičkim vještačenjima te opremanju laboratorija za vještačenja koji, u pravosudnom sistemu, čine presudan faktor u istragama krivičnih djela.

Prema riječima ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića, saradnja policijskih snaga dviju zemalja je dobra, ali je zbog određenih prijetnji i izazova neophodno pronaći i istražiti nove načine saradnje. S tim u vezi, razgovarano je o izbjegličkoj krizi.

"Također, razgovarali smo o izbjegličkoj krizi gdje je Srbija bila zahvaćena na direktniji način, čini mi se da je ministar rekao da je preko 600 hiljada izbjeglica prošlo kroz Srbiju i da je to bio jedan krupan izazov za državu, ali i MUP Srbije. Upoznao sam ministra da BiH nije na ruti izbjeglica, ali da smo cijelo vrijeme imali saradnju, u zadnje vrijeme Srbiji smo uputili nekoliko naših stručnjaka u prihvatne centre gdje su imali iskustva u organizaciji u slučaju izbjegličke krize", kazao je Mektić.

Prema njegovim riječima, na današnjem sastanku razgovarano je i o borbi protiv terorizma. 

"Konstatovali smo da je nemoguće protiv tog zla boriti se tako što ćete se zatvoriti u svoje nacionlane granice, moramo biti otvoreniji i ne bismo trebali imati velikih tajni jedni u odnosu na druge. Trebamo dijeliti obavještajne podatke o osobama koje na bilo koji način mogu biti prijetnja jednoj ili drugoj državi. Razgovarali smo o pitanju lakog naoružanja dvojne namjene - eksplozivne naprave koje se sve više koriste u terorističke svrhe. Zapadni Balkan je u skorijoj historiji bio zahvaćen ratnim dejstvima gdje je veliki dio naoružanja izvan kontrole i predmet je krijumčarenja", kazao je Mektić.

Da je međunarodna saradnja ključni faktor u borbi protiv svih vrsta ekstremizma i terorizma, istakao je i ministar MUP-a Republike Srbije Nebojša Stefanović.

"Jedna od ključnih tema koja je predmet rada svih sigurnosnih snaga je borba protiv ekstremizma i terorizma svake vrste. Moramo imati baze podataka, nemamo načina da sve dokumentiramo bez podrške spolja, tad može i da bude kasno. Međunarodna saradnja u tom aspektu mora biti jaka, to mora biti prioritet naše međusobne saradnje kako bismo bili korak ispred svakog mogućeg teroriste", kazao je Stefanović.

Prema njegovim riječima, Srbija se prethodnih godina značajno suočila sa trenutnom izbjegličkom krizom koja pogađa Evropu. S tim u vezi, Stefanović je kazao kako je potreban jedinstven i evropski odgovor.

"Imamo ključna pitanja, šta je generalni plan, kako da se odnosimo prema migrantskoj krizi? Znamo da je taj teret lakši jer migranti ne ostaju u našoj zemlji već idu, pre svega, u Njemačku, Švedsku i Belgiju. To su pitanja na koja moramo dati odgovore, da li će svaka zemlja donositi svoja pravila i braniti svoje granice ili ćemo imati jedinstvenu evropsku politiku. Postignute mere u dogovoru sa Turskom o povećanju njihovih kapaciteta olakšale su i smanjile intenzitet izbeglica, da ti talasi ne budu više po 10 hiljada dnevno. To je veliko opterećenje koje Srbija ima, ali uspevamo biti dobri domaćini", rekao je Stefanović.

Na pitanje novinara da li Srbija očekuje konačne rezultate istrage o napadu na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića u Srebrenici u julu ove godine, Stefanović je kazao kako Srbija svakako očekuje da će "posao biti urađen do kraja".

"Očekujem da će istražni organi BiH taj posao uraditi, videli smo ljude na televiziji sa kamenicama koji su pokušali linč na našeg premijera, očekujem da će ti ljudi odgovarali. Razumem da te istrage mogu trajati dugo, ali se nadam da nećemo čekati večno. Nadamo se da će posao biti urađen do kraja", kazao je srbijanski ministar.

Govoreći o istrazi, Mektić je istakao kako su policijske agencije u BiH prikupile određen broj podataka kojima su neke od osoba identifikovane te da istragu vodi Tužilaštvo BiH.

Današnji forum u Sarajevu orrganizuju ministarstva sigurnosti i pravde BiH, a na inicijativu Luxembourga kao zemlje koja trenutno predsjedava Vijećem  Europske unije, u bliskoj saradnji sa Europskom komisijom. Riječ je o godišnjem skupu gdje će biti razmatrano trenutno stanje i napredak u oblasti ministarstava unutrašnjih poslova i pravosuđa te gdje će se definisati smjernice zajedničkog djelovanja u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i pitanja migracija. 

Prvog dana Foruma potpisan je i Protokol o prekograničnom nadzoru između BiH i Crne Gore. Riječ je o podsticanju policijske i međudržavne saradnje u pogledu zaštite državnih granica, u pospješivanju borbe protiv svih vidova prekograničnog kriminala i ilegalnih migracija

Događaj s ciljem okupljanja značajnih aktera u oblasti sigurnosti i pravosuđa iz regiona i EU nije okupio predviđen broj zvanica jer jedan broj delegacija nije uspio sletjeti na Međunarodni aerodrom u Sarajevu zbog loših vremenskih prilika.

Novo