ANALIZA/Od Muska do RFK Jr: Kako bi nova Trumpova administracija mogla izgledati

Svijet
ANALIZA/Od Muska do RFK Jr: Kako bi nova Trumpova administracija mogla izgledati
Novi

Tranzicijski tim Donalda Trumpa već provjerava potencijalne kandidate koji bi mogli služiti u njegovoj administraciji kada se u januaru vrati u Bijelu kuću, piše BBC.

U četvrtak je dao prvu objavu imenovavši svoju sumenadžericu kampanje Susan Summerall Wiles za svoju šeficu osoblja u Bijeloj kući.

Mnoge osobe koje su služile pod Trumpom u njegovom prvom mandatu ne planiraju se vratiti, iako se priča da će se šačica lojalista vratiti.

Ali novoizabrani američki predsjednik sada je okružen novom grupom likova koji bi mogli popuniti njegov kabinet i imati ključne uloge u vladi.

Ovdje je pogled na neka od imena koja se pominju za vodeće poslove.

1. Robert F Kennedy Jr

Protekle dvije godine bile su prilično putovanje za nećaka bivšeg predsjednika Johna F Kennedyja.

Advokat za zaštitu okoliša po struci, kandidirao se za predsjednika kao demokrat, a većina njegove porodice je govorila protiv njegovih stavova protiv vakcina i teorija zavjere dok su podržavali ponovni izbor Joea Bidena.

Potom se prebacio na nezavisnu kandidaturu, ali, budući da nije uspio dobiti podršku usred niza kontroverzi, odustao je od utrke i podržao Trumpa.

U posljednja dva mjeseca izbornog ciklusa 2024. predvodio je inicijativu Trumpove kampanje pod nazivom "Učinimo Ameriku ponovno zdravom".

Trump je nedavno obećao da će igrati važnu ulogu u javnozdravstvenim agencijama poput Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Uprave za sigurnost hrane i lijekova (FDA).

RFK Jr, kako je poznat, nedavno je ustvrdio da će se zalagati za uklanjanje fluorida iz pitke vode jer je "to vrlo loš način da ga se dopremi u naše sisteme" - ​​iako su neki stručnjaci to osporili.

A u intervjuu za NBC News, Kennedy je odbacio ideju da je "protiv vakcina", rekavši da ne bi "nikome oduzeo vakcine", već bi im pružio "najbolje informacije" kako bi mogli sami odlučiti.

Umjesto službenog položaja u kabinetu, Kennedy je iskoristio intervju kako bi sugerisao da bi mogao preuzeti širu ulogu u Bijeloj kući.

2. Susie Wiles

Trumpovu uvjerljivu pobjedu nad Kamalom Harris osmislili su supredsjedatelji kampanje Chris LaCivita i Susie Wiles, koje je u svom pobjedničkom govoru u srijedu nazvao "ice baby".

Od tada je potvrđeno da će biti nova šefica osoblja u drugoj Trumpovoj administraciji - što je Trumpovo prvo potvrđeno imenovanje za njegov drugi mandat - čime je postala prva žena koja je preuzela tu ulogu.

Manje od godinu dana nakon što je počela raditi u politici, radila je na uspješnoj predsjedničkoj kampanji Ronalda Reagana 1980., a kasnije je postala planer u njegovoj Bijeloj kući.

Ona je 2010. Ricka Scotta, tadašnjeg biznismena s malo političkog iskustva, u samo sedam mjeseci pretvorila u guvernera Floride. Scott je sada američki senator.

Wiles je upoznala Trumpa tokom republikanskih predsjedničkih predizbora 2015. i postala je supredsjedateljica njegove kampanje na Floridi, koja se u to vrijeme smatrala swing državom. Trump je tamo 2016. tijesno pobijedio Hillary Clinton.

3. Elon Musk

Najbogatiji čovjek svijeta najavio je podršku bivšem predsjedniku ranije ove godine, unatoč tome što je 2022. rekao da je "vrijeme da Trump objesi šešir i otplovi u zalazak sunca".

Od tada se pojavio kao jedan od najvidljivijih i najpoznatijih podupiratelja Trumpa i donirao je više od 119 milijuna dolara u ovom izbornom ciklusu America PAC-u - političkom akcijskom odboru koji je osnovao kako bi podržao bivšeg predsjednika.

Musk, čelnik Tesle i SpaceX-a i vlasnik platforme društvenih medija X, također je pokrenuo akciju registracije glasača koja je uključivala davanje milion dolara nasumično odabranom glasaču u swing-stateu svakog dana tokom završne dionice kampanja.

Otkako se registrirao kao republikanac uoči izbora u sredini mandata 2022., Musk je sve glasniji po pitanjima uključujući ilegalnu imigraciju i prava transrodnih osoba.

I Musk i Trump usredotočili su se na ideju da on vodi novi "Odjel za vladinu učinkovitost", gdje bi smanjio troškove, reformirao propise i racionalizirao ono što on naziva "masovnom, zagušljivom federalnom birokracijom".

4. Mike Pompeo

Bivši kongresnik iz Kansasa bio je direktor Središnje obavještajne agencije (CIA), a potom i državni tajnik tokom Trumpove prve administracije.

Žestoki pristaša Izraela, odigrao je vrlo vidljivu ulogu u preseljenju veleposlanstva SAD-a u Izraelu iz Tel Aviva u Jeruzalem. Bio je među ključnim igračima u provedbi Abrahamova sporazuma koji je normalizirao odnose između Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina.

Ostao je vjeran branitelj svog šefa, našalivši se da će doći do "glatkog prelaza na drugu Trumpovu administraciju" usred Trumpovih lažnih tvrdnji o izbornoj prevari krajem 2020.

Jedan je od glavnih kanidata za mjesto ministra obrane, uz Michaela Waltza, zastupnika s Floride i vojnog veterana koji sjedi u odboru za oružane snage u Zastupničkom domu američkog Kongresa.

5. Richard Grenell

Richard Grenell služio je kao Trumpov veleposlanik u Njemačkoj, posebni izaslanik za Balkan i njegov vršitelj dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe.

Republikanac je također bio snažno uključen u Trumpove napore da poništi svoj izborni poraz 2020., swing državi Nevada.

U septembru je učestvovao na Trumpovom privatnom sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Bivši predsjednik često je tvrdio da će okončati rat u Ukrajini "u roku od 24 sata" od preuzimanja dužnosti, a Grenell se zalagao za uspostavu autonomne zone u istočnoj Ukrajini kao sredstva za postizanje tog cilja - ideju koju Kijev smatra neprihvatljivom.

Smatra se kandidatom za državnog tajnika ili savjetnika za nacionalnu sigurnost, položaj koji ne zahtijeva potvrdu Senata.

6. Karoline Leavitt

Nacionalna tajnica za medije Trumpove kampanje 2024. prethodno je radila u njegovom uredu za medije u Bijeloj kući, kao pomoćnica tajnika za medije.

27-godišnja Gen-Zer pokušala je postati najmlađa žena ikad izabrana u Kongres SAD-a 2022., kako bi predstavljala mjesto u svojoj matičnoj državi New Hampshire, ali nije uspjela.

Nagoveštava se da će postati tajnica za medije Bijele kuće - pozicija koja je najviše okrenuta javnosti u kabinetu.

7. Tom Homan

Tom Homan je tokom prve Trumpove administracije bio vršitelj dužnosti direktora Američke imigracijske i carinske službe (Ice), gdje je bio zagovornik odvajanja djece migranata od roditelja kao načina za odvraćanje ilegalnih prelazaka.

U to je vrijeme dospio na naslovnice govoreći da bi političare koji podupiru politiku grada utočišta trebalo optužiti za zločine. Kasnije je dao ostavku na svoju poziciju u Iceu 2018., sredinom Trumpovog predsjedničkog mandata.

Otada se pojavio kao ključna figura u razvoju Trumpova plana masovne deportacije migranata, te je bio potencijalni izbor za šefa Ministarstva domovinske sigurnosti.

Homan je prošlog mjeseca govorio o planu deportacije u intervjuu za BBC-jev američki partner CBS News, rekavši da "to neće biti - masovno čišćenje četvrti".

"Bit će ciljana uhićenja. Znat ćemo koga ćemo uhititi, gdje ćemo ih najvjerojatnije pronaći na temelju brojnih, znate, istražnih procesa", rekao je.

Novo