Mnogi su šokirani Trumpovom pobjedom: Ali EVO OBJAŠNJENJA I SADA JE SVE JASNIJE
Republikanac Donald Trump uvjerljivo je pobijedio demokratsku kandidatkinju Kamalu Harris na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, čime se osvetio za poraz od predsjednika Joea Bidena prije četiri godine.
Kako je Trump to izveo? Imao je sreću da se kandidirao kad su Amerikanci bili frustrirani visokim cijenama i, u manjoj mjeri, ilegalnim migracijom preko južne granice SAD-a.
To su bile Trumpove teme koje su se pokazale ključnima da opterete kandidaturu potpredsjednice Harris. Nacionalna izlazna anketa birača Edisona Researcha potvrdila je ono što su istraživanja javnog mnijenja dugo pokazivala: birači su loše raspoloženi već neko vrijeme.
Tri četvrtine birača koje je anketirao Edison navelo je da zemlja ide u negativnom smjeru. Od tih glasača, 61 posto glasalo je za Trumpa. Od birača koji su se opisali bijesnima, 71 posto je podržalo republikanca.
Birači koji su izdvojili ekonomiju kao najveći problem glasali su u omjeru 79 posto naprema 20 posto u korist Trumpa, pokazuje anketa.
Oni koji vjeruju da bi pobačaj trebao biti legalan postupak u većini slučajeva iznenađujuće su podržali Harris sa samo 51 posto naprema 47 posto, što sugerira da su Trumpovi napori da zamagli svoju poziciju možda djelomično umanjili jednu od njezinih najvećih prednosti.
Trump je rekao da se protivi saveznoj zabrani pobačaja, ali da su države slobodne donositi zakone s ograničenjima ili bez. Postao je glasni zagovornik da osiguravatelji pokrivaju troškove in vitro oplodnje.
Ono što je možda najznačajnije za Harris je to što su tri četvrtine birača, koji su rekli da osjećaju da je američka demokracija "ugrožena", podijelili svoje glasove ravnomjerno između dva kandidata.
Dok su demokrati ukazivali na Trumpove napore da poništi izbore 2020. kao dokaz njegovih autoritarnih sklonosti, Trump je tvrdio da je bio meta politički motiviranih tužitelja u Bidenovoj administraciji.
Trendovi
Kako je večer odmicala, Harris i Trump osvojili su svaki očekivane države. No Trumpovo vodstvo po osvojenim elektorima nastavilo je rasti. Kako se Trump približavao službenoj pobjedi, pojavili su se neki trendovi koji su pomogli ilustrirati kako je to uspio učiniti.
Iako su mnoge skupine birača podržavale demokratskog ili republikanskog kandidata u sličnom broju kao i 2020., što pokazuju izlazne ankete, Trump je pokazivao veću snagu s među Afroamerikancima i biračima mlađima od 45 godina nego prije četiri godine.
Činilo se da ga i dovoljno žena podržava u američkim predgrađima unatoč pokušajima Harris da ih privuče. Nacionalna izlazna anketa pokazala je da Trump osvaja 51 posto naprema 47 posto prednosti među bjelkinjama iz predgrađa.
Crni i latino birači
Trumpova kampanja uložila je mnogo truda da uvjeri crne i latino birače da prebjegnu iz Demokratske stranke. Ima nekih naznaka da su se ti napori isplatili.
Izlazne ankete pokazale su da je Trump u Sjevernoj Karolini povećao svoj udio crnačkih glasova na 12 posto, u odnosu na tek pet posto prije četiri godine. Dobio je potporu 20 posto crnih muškaraca, navodi se u anketi.
Prema nacionalnoj anketi Edisona, Trumpova podrška među latinoameričkim biračima skočila je za 18 postotnih bodova u odnosu na 2020. godinu.
Prema anketi, Trump je porastao za 11 posto među latinoameričkim glasačima u Nevadi, a za četiri postotna boda u Arizoni. Bio je na putu da prođe jednako ili bolje nego republikanski predsjednik George W. Bush prije 20 godina kad je pridobio 44 posto latinoameričkih glasača.
Predviđalo se da će Trump pobijediti u Sjevernoj Karolini unatoč izlaznim anketama koje su pokazivale pad podrške od pet posto među bijelcima u odnosu na izbore 2020.
U Pennsylvaniji je Trumpova potpora među bijelcima pala za tri postotna boda, odnosno za četiri boda među bijelim muškarcima, naveo je Edison.
Ali uspio je nadoknaditi taj pad podrške tako što je pridobio dio crne i latinoameričke populacije.
Rodna razlika?
Kampanja Kamale Harris nastojala je iskoristiti veliku rodnu razliku u biračkom tijelu, s nadom da će legije žena pohrliti potpredsjednici zbog pitanja poput prava na pobačaj.
Čini se da je Trump zadržao potporu bjelkinja, prema izlaznim anketama. Crnkinje su velikom većinom podržale Harris. U Pennsylvaniji je zadržao približno istu razinu potpore među bjelkinjama kao i 2020. To je vrijedilo i za Georgiju.
Trumpova kampanja posvetila je značajnu pozornost privlačenju muških birača, posebice mladih muškaraca, kroz društvene mreže, sport, podcaste i online igrice.
Nacionalne izlazne ankete pokazale su da je Harris osvojila 54 posto podrške među ženama, tri postotna boda manje nego Biden 2020.
Razlike ovisno o dobi
Nacionalna izlazna anketa pokazala je da je Trump malo prednjačio među muškarcima u dobi od 18 do 44 godine i da je solidno nadmašio Harris među muškarcima s 45 i više godina.
Trumpu je u Michiganu i Wisconsinu porasla podrška za pet postotnih bodova u ukupnom udjelu birača mlađih od 45 godina u odnosu na 2020. U Nevadi je osvojio šest postotnih bodova više među istom kategorijom birača.
Trump je osvojio nove birače, relativno mali udio biračkog tijela, s devet postotnih bodova više nego Harris.
No ankete pokazuju da Trump istovremeno gubi tlo pod nogama kod starijih birača u nekim državama.
U Wisconsinu je među starijima od 65 godina pao za 11 postotnih bodova, a u Michiganu šest u odnosu na 2020.
Trump je prije četiri godine bio u prednosti nad Bidenom za tri postotna boda među tom dobnom skupinom, a u nacionalnoj anketi Edisona za 2024., Harris i Trump su u principu izjednačeni, prenosi Dnevnik.hr.