BiH i EU potpisale Sporazum o pravosudnoj saradnji sa Eurojustom
Na marginama Ministarskog foruma EU i Zapadnog Balkana u Budvi, evropski komesar za pravosuđe Didier Reynders i ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza potpisali su Sporazum o saradnji sa Eurojustom, agencijom EU za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima.
Ciljevi sporazuma
Sporazum ima za cilj jačanje koordinacije Bosne i Hercegovine sa pravosudnim tijelima EU, čime se povećava efikasnost istraga i krivičnog gonjenja u predmetima organizovanog kriminala, terorizma, trgovine ljudima, cyber kriminala i drugih transnacionalnih kriminalnih aktivnosti. Eurojust se fokusira na unapređenje prekogranične saradnje u borbi protiv teških oblika kriminala, pružajući podršku domaćim vlastima u istragama koje zahtevaju prekograničnu koordinaciju.
Sporazum omogućava postavljanje tužioca za vezu u Eurojust, što će omogućiti direktan angažman u zajedničkim istragama i pristup operativnim alatima Eurojusta, čime će se povećati kapaciteti Bosne i Hercegovine za vođenje složenih međunarodnih predmeta.
Širi značaj sporazuma
Šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU, ambasador Luigi Soreca, istakao je da je sporazum značajno dostignuće za Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka EU. "Sporazum o saradnji sa Eurojustom omogućava tješnju pravosudnu saradnju, uključujući imenovanje bh. tužioca za vezu pri Eurojustu, čime će BiH biti bolje opremljena za suočavanje s teškim oblicima kriminala u skladu s evropskim standardima," rekao je Soreca.
Naredni koraci
Ključni naredni koraci uključuju ratifikaciju sporazuma i usvajanje novog Zakona o zaštiti ličnih podataka u skladu s evropskim standardima. Nakon potpunog operacionalizovanja saradnje s EUROPOL-om i zaključenja sporazuma sa Evropskim javnim tužilaštvom (EPPO) 2023. godine, ovaj sporazum predstavlja važan iskorak u integraciji Bosne i Hercegovine u okvir EU za provođenje zakona i pravosudnu saradnju.