Na sjeveru Irana podrhtavalo tlo: Da li je Teheran izveo prvi nuklearni test?
Napetosti između Izraela i Irana dodatno su pojačane zbog špekulacija da nedavni potres u Iranu možda nije bio prirodna katastrofa, već rezultat tajnog podzemnog nuklearnog testa.
U subotu navečer, nešto prije 22 sata, u iranskoj provinciji Semnan zabilježen je zemljotres magnitude 4,4. Prema podacima seizmološkog centra Univerziteta u Teheranu, podrhtavanje tla pogodilo je područje grada Aradan, a osjetilo se i u istočnim dijelovima Teherana.
Međutim, za razliku od uobičajenih izvještaja o prirodnim katastrofama, ovaj događaj brzo je postao predmet brojnih online spekulacija. Sve više se vjeruje da bi ovaj potres mogao biti rezultat podzemnog nuklearnog testa, umjesto prirodnog fenomena.
Ove špekulacije dolaze u trenutku kada su tenzije između Izraela i Irana dostigle vrhunac, prvenstveno zbog iranskog nuklearnog programa, koji Izrael vidi kao egzistencijalnu prijetnju. Dodatnu sumnju izaziva činjenica da se potres dogodio blizu važnih nuklearnih postrojenja, poput Natanza i Fordowa, gdje Iran obogaćuje uran.
Iako Izrael već dvije decenije razvija planove za potencijalne udare na iranska nuklearna postrojenja, postavlja se pitanje može li takvu operaciju izvesti bez pomoći Sjedinjenih Američkih Država, s obzirom na potrebu za naprednom tehnologijom, poput američkih "bunker-busting" bombi, koje su ključne za uništavanje podzemnih objekata.
Dok zvaničnici još uvijek istražuju uzroke ovog događaja, društvene mreže preplavljuju teorije zavjere, a analitičari upozoravaju da bi potvrda nuklearnog testa mogla drastično eskalirati napetosti na Bliskom istoku.
Iako zvanične potvrde još uvijek nema, špekulacije se nastavljaju širiti, dok međunarodni akteri pomno prate situaciju. Ako se pokaže da iza ovog podrhtavanja tla stoji nešto drugo osim prirodnog zemljotresa, to bi moglo potpuno izmijeniti odnose snaga na Bliskom istoku i dovesti do ozbiljnih posljedica.