Bijela kuća navodno gubi povjerenje u izraelsku vladu

Svijet
Bijela kuća navodno gubi povjerenje u izraelsku vladu
Novi

Bidenova administracija posljednjih sedmica postaje sve nepovjerljivija prema onome što izraelska vlada izjavljuje o svojim vojnim i diplomatskim planovima u ratu na više frontova koji vodi, rekli su za Axios četiri američka zvaničnika.

Pogoršanje krize povjerenja dodatno je pojačano planiranom izraelskom odmazdom protiv Irana zbog njegovog masivnog raketnog napada, što zahtijeva koordinaciju sa SAD-om u slučaju da Iran odgovori.

Bidenova administracija ne protivi se izraelskom odgovoru na prošlosedmični napad Irana, ali želi da taj odgovor bude odmjeren, prema izjavama američkih zvaničnika.

„Naše povjerenje u Izraelce trenutno je vrlo nisko i to s dobrim razlogom“, izjavio je jedan američki zvaničnik.

Dva američka zvaničnika su navela da je u petak, tokom razgovora, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao izraelskom ministru za strateška pitanja Ronu Dermeru da SAD od Izraela očekuju „jasnoću i transparentnost“ u vezi sa svojim planovima za osvetu Iranu, jer bi to moglo imati implikacije na snage i interese SAD-a u regiji.

Sullivan je naglasio da, ukoliko SAD ne budu unaprijed upoznate s planovima Izraela, neće automatski biti uključene u eventualni odgovor na još jedan iranski raketni napad, rekao je jedan zvaničnik.

Američki zvaničnici priznaju da bi SAD vrlo vjerovatno pomogle Izraelu da se odbrani, bez obzira na sve.

Zvaničnici su istakli da je Dermer naglasio kako Izrael želi koordinirati sa SAD-om, ali da Bidenova administracija dovodi u pitanje koliko u to može vjerovati.

Drugi američki zvaničnik je izjavio da su razgovori s izraelskom vladom u vezi s Iranom bili konstruktivni.

Bijela kuća odbila je komentarisati ove navode, dok izraelska ambasada u Washingtonu nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Izrael nekoliko puta „iznenadio“ SAD

Američki zvaničnici tvrde da je Bidenova administracija posljednjih sedmica nekoliko puta bila iznenađena izraelskim vojnim ili obavještajnim operacijama.

U nekim slučajevima, SAD nisu unaprijed bile konsultirane ili obaviještene, a ponekad tek kada su izraelski avioni već bili na putu za izvršenje zračnog napada negdje na Bliskom istoku.

Izraelci nisu unaprijed obavijestili Bidenovu administraciju o dramatičnom potezu ubistva lidera Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu.

Štaviše, to se dogodilo nekoliko dana nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao predsjedniku Bidenu u Ovalnom uredu da će poduzeti korake kako bi postigao napredak ka sporazumu s Hamasom o oslobađanju talaca i primirju u Gazi.

SAD također nisu bile obaviještene o planovima Izraela da detonira pejdžere i voki-tokije koje koriste pripadnici Hezbollaha u Libanu, niti o planiranom atentatu na vođu ove grupe Hassana Nasrallaha.

Američki zvaničnici navode da je ministar odbrane Lloyd Austin bio bijesan kada ga je izraelski ministar Yoav Gallant obavijestio o atentatu na Nasrallaha svega nekoliko minuta prije nego što su izraelski avioni bacili bombe iznad Bejruta. Austin je to smatrao kršenjem povjerenja, jer kasno obavještenje nije omogućilo Pentagonu da preduzme mjere zaštite američkih snaga u regiji, rekli su američki zvaničnici.

Izraelski zvaničnici naveli su da je Gallant rekao Austinu kako mu je Netanyahu naredio da unaprijed ne obavijesti SAD o ovome.

Još jedan slučaj koji je dodatno potaknuo nepovjerenje i sumnje u Bijeloj kući bilo je Netanyahuovo povlačenje iz inicijative za prekid vatre u Libanu koju su predstavile SAD.

Biden je najavio inicijativu nakon što su njegovi savjetnici dobili uvjeravanja od Netanyahua i Dermera da Izrael to prihvata. Međutim, Izrael se na kraju nije složio s inicijativom.

Visoki izraelski zvaničnik rekao je za Axios da Netanyahu nije odstupio od onoga što je rekao SAD-u i da je razlog za nesporazum komunikacija između strana.

„Shvatili smo da je Bidenov poziv na prekid vatre bio početak procesa, a ne nešto što treba odmah učiniti. Došlo je do nesporazuma, ali smo ispravili situaciju“, rekao je izraelski zvaničnik.

Oni nam govore ono što želimo čuti“

Posljednjih dana, Bidenova administracija postavila je pitanja Izraelu u vezi s naređenjem IDF-a palestinskim civilima u sjevernoj Gazi da se evakuišu na jug.

Američki zvaničnici su zabrinuti da je ovo priprema za izraelsku opsadu sjeverne Gaze i da se Palestinci koji odu možda neće moći vratiti.

Prema američkim zvaničnicima, Bidenova administracija poručila je Izraelu da bi takav potez predstavljao kršenje međunarodnog prava i američkih zakona.

Izraelci su rekli američkim zvaničnicima da nemaju namjeru trajno raseliti Palestince iz sjeverne Gaze niti nametnuti opsadu tog područja, te da se radi o privremenoj operaciji IDF-a.

Međutim, američki zvaničnici su rekli za Axios da nisu sigurni da li mogu vjerovati Izraelcima.

„Oni nam govore ono što želimo čuti – problem je nedostatak povjerenja“, rekao je jedan zvaničnik.

Komandant CENTCOM-a, general Michael Kurilla, posjetio je Izrael u subotu i nedjelju, te se sastao sa načelnikom štaba IDF-a, generalom Herzijem Halevijem i Gallantom, kako bi ga informisali o planovima Izraela za odgovor na Iran.

Gallant je rekao Austinu u telefonskom razgovoru u nedjelju da Izrael još uvijek nije donio konačnu odluku o vremenu i obimu svoje odmazde Iranu, rekao je jedan američki zvaničnik.

Izraelski ministar odbrane će u srijedu doputovati u Washington u 24-satnu posjetu, a očekuje se da će se sastati s Austinom i Sullivanom kako bi koordinirali i razgovarali o planovima za potencijalni izraelski napad na Iran.

„Bidenova administracija razumije da smo suverena zemlja, ali žele da imaju svoj doprinos. Mi ćemo odgovoriti na iranski napad, u to nema sumnje. Ali to nećemo učiniti na način koji će pokrenuti sveobuhvatni rat s Iranom“, rekao je visoki izraelski zvaničnik.

Novo