Probudili se “duhovi” sovjetske prošlosti
Od ruske invazije na Ukrajinu redoviti su izvještaji o Rusima koji policiji prijavljuju svoje susjede, kolege i poznanike zbog navodnih antiratnih izjava.
Prijave dovode do uhićenja, kaznenih progona i, u nekim slučajevima, dugih zatvorskih kazni.
Zašto je cinkarenje postalo uobičajeno? Koje su implikacije za rusko društvo?
Sloboda govora u Rusiji već je i prije bila napadnuta, ali nekoliko dana nakon invazije na Ukrajinu u veljači 2022., Vladimir Putin ju je digao na sasvim novu razinu, piše BBC, a prenosi N1.
Nekoliko dana nakon što je naredio ruskim trupama da uđu u Ukrajinu za ono što je nazvao “specijalnom vojnom operacijom”, predsjednik Putin potpisao je zakon o represivnom zakonu koji ima za cilj ušutkati ili kazniti kritike.
Rusi sada mogu biti kazneno gonjeni za “diskreditaciju uporabe ruskih oružanih snaga” i dobiti duge zatvorske kazne za širenje “svjesno lažnih informacija” o vojsci.
Vlasti su signalizirale i lov na unutarnje neprijatelje. Putin je izjavio:
“…svaka nacija, a još više ruski narod, uvijek će moći razlikovati prave domoljube od ološa i izdajnika i jednostavno će ih ispljunuti kao kukca u ustima. Uvjeren sam da će ovakva prirodna i nužna samodetoksikacija društva ojačati našu zemlju, našu solidarnost i koheziju…”
U toj atmosferi “mi” protiv “njih” počela su pristizati izvješća o Rusima koji cinkare Ruse zbog protivljenja ratu u Ukrajini.
To je oživjelo sjećanja na sovjetsku prošlost kada su vlasti aktivno poticale denunciranje. Pod diktatorom Josipom Staljinom, zarobljenički logori ili Gulag bili su puni žrtava koje su cinkarili njihovi sugrađani.