Demencija ima 8 tajnih simptoma: Evo kako da ih prepoznate na vrijeme

Porodica i zdravlje
Demencija ima 8 tajnih simptoma: Evo kako da ih prepoznate na vrijeme
Demencija ima 8 tajnih simptoma: Evo kako da ih prepoznate na vrijeme
Novi

Demencija je progresivna bolest koja pogađa mnoge aspekte života, a prepoznavanje ranih simptoma može biti ključ za pravovremenu reakciju i pružanje adekvatne pomoći. Iako se demencija najčešće dijagnosticira kod starijih osoba, neki simptomi mogu se pojaviti i mnogo ranije. Evo nekoliko ranih znakova na koje treba obratiti pažnju:

1. Promjene u ponašanju i raspoloženju

Osobe s demencijom mogu pokazivati povećanu razdražljivost, agresiju, ili promjene u društvenom ponašanju, poput povlačenja i anksioznosti. Ovo se može ispoljavati u vidu tantruma, verbalnog ili čak fizičkog nasilja. Posebno je izraženo kod frontotemporalne demencije, gdje dolazi do gubitka empatije i smisla za humor.

2. Igra okrivljavanja i paranoja

Pacijenti mogu postati paranoidni, često optužujući druge za krađu ili nevjeru. Ove iluzije mogu se proširiti i na svakodnevne situacije, poput optuživanja članova porodice za sitne nesreće ili lomove.

3. Nespretnost i padovi

Česta spoticanja, padovi i problemi s hodom mogu biti rani znakovi demencije. To je zbog smanjenja motoričkih sposobnosti i poteškoća u percepciji prostora i dubine, što otežava koordinaciju pokreta.

4. Problemi s novcem

Osobe s ranim simptomima demencije često gube sposobnost upravljanja finansijama. Ovo može uključivati zaboravljanje plaćanja računa, nekontrolisanu potrošnju i nerealno procjenjivanje vrijednosti novca.

5. Teškoće u pronalaženju riječi i komunikaciji

Ako neko često zaboravlja riječi ili teško prati razgovor, to može biti znak demencije. Ponavljanje istih pitanja ili zaboravljanje nedavnih događaja također su česti simptomi.

6. Osjećaj dezorijentacije i nelagode

Osoba s demencijom može se osjećati izgubljeno, čak i u poznatim situacijama. To može uključivati zbunjenost u vezi s mjestom ili vremenom, ili vjerovanje da su u prošlim fazama života.

7. Povećana potreba za snom

Kako mozak napreduje kroz demenciju, osoba može osjećati umor i potrebu za dužim periodima spavanja, zbog pojačanog mentalnog napora.

8. Zanemarivanje higijene i loše navike

Smanjena briga o ličnoj higijeni, kao što je izbjegavanje pranja zuba, može biti rani znak. To može dovesti do lošeg zadaha i drugih problema sa zubima, a istraživanja su pokazala povezanost između bakterije porphyromonas gingivalis i Alchajmerove bolesti.

Kako pomoći?

Ako primijetite ove simptome kod voljene osobe, važno je što prije razgovarati s ljekarom. Voditi dnevnik simptoma može pomoći u praćenju promjena, a podrška porodice i stručnjaka je ključna u upravljanju demencijom.

Dobra komunikacija, stpljenje i razumijevanje važni su u pružanju pomoći osobama s demencijom, a pravovremena dijagnoza može omogućiti bolji kvalitet života.

Novo