Koja je razlika između Rafalea koje su kupile Hrvatska i Srbija?

Aktuelno
Koja je razlika između Rafalea koje su kupile Hrvatska i Srbija?
Novi

U centralnom Dnevniku HTV-a, brigadni general Davor Tretinjak, načelnik Sektora za naoružanje i opremu Ministarstva odbrane Hrvatske, govorio je o razlikama između borbenih aviona Rafale koje je kupila Hrvatska i onih koje nabavlja Srbija, kao i o sistemu HIMARS u vojnoj avio bazi na Plesu.

Tretinjak je istaknuo da je Hrvatska sklopila četiri ugovora u okviru cjelokupne ponude koja uključuje obuku, dodatno naoružanje, te krovni sporazum između Vlade Francuske i Republike Hrvatske. Ovaj sporazum osigurava isporuku Rafalea F3R u potpunoj konfiguraciji, bez ikakvih ograničenja, po cijeni nešto manjoj od milijarde eura.

Što se tiče Srbije, Tretinjak je napomenuo da su vijesti o nabavci Rafalea u Srbiji, posebno u medijima naklonjenim predsjedniku Vučiću, podignute na visoku razinu, s tvrdnjama da će avioni brzo stići u potpuno borbenoj konfiguraciji.

Međutim, Srbija, kao nečlanica NATO-a, suočava se s dugotrajnim procesom dobivanja odobrenja za borbenu opremu i uvođenje aviona u upotrebu. Tretinjak je pojasnio da je pristup specijalnoj navigacijskoj i komunikacijskoj opremi, taktičkim linkovima i naoružanju koji koriste NATO članice, ograničen samo na zemlje članice NATO-a ili uz posebno odobrenje većine članica NATO-a i američke vlade.

Ova izjava ukazuje na značajne razlike u vojnoj sposobnosti i pristupu tehnologiji između Hrvatske i Srbije u kontekstu nabavke borbenih aviona.

Brigadni general Davor Tretinjak slikovito je pojasnio razliku u sposobnostima i opremi borbenih aviona koje nabavljaju Hrvatska i Srbija, koristeći analogiju s iPhone-om. On je naveo da, kao članica NATO-a, Hrvatska ima pristup svim potrebnim "aplikacijama" na svom "iPhone-u" (Rafale avionima), dok Srbija, koja nije članica NATO-a, neće imati pristup svim tim mogućnostima.

Što se tiče procjene kada će Srbija postići punu borbenu spremnost s ovim avionima, Tretinjak je napomenuo da je teško precizno reći, ali pretpostavlja da će to biti između 2028. i 2030. godine, s obzirom na veliki broj aviona koji su već naručeni. On je također istaknuo da Srbija po sadašnjem ugovoru neće dobiti avione s punim naoružanjem, što dodatno smanjuje njihovu borbenu sposobnost.

U Hrvatskoj je već stiglo šest Rafalea krajem aprila, a Tretinjak je naveo da su oni u svakodnevnoj upotrebi, s obukom pilota koja se kontinuirano provodi. Unatoč pozitivnim rezultatima, stanovnici Velike Gorice izrazili su nezadovoljstvo zbog buke koju avioni stvaraju.

Još dva aviona trebaju stići do kraja ove godine, a preostala četiri u sljedećoj godini. General Tretinjak je naglasio da će svi Rafalei biti isporučeni i smješteni u Hrvatskoj u roku od osam mjeseci, s točno utvrđenim datumima isporuke.

Novo