Plin bi mogao drastično poskupjeti zbog prekida ugovora sa Ukrajinom

Svijet
Plin bi mogao drastično poskupjeti zbog prekida ugovora sa Ukrajinom
Novi

Kremlj je u srijedu upozorio da bi evropski potrošači mogli osjetiti posljedice u vidu viših cijena plina ukoliko Ukrajina ne pristane na produženje ugovora o tranzitu ruskog plina kroz svoj teritorij. Ovaj ugovor, koji je ključan za snabdijevanje Evrope, trebao bi isteći 31. decembra ove godine.

Ukrajina je više puta izjavila da ne planira obnoviti ugovor s Rusijom, što izaziva dodatnu zabrinutost s obzirom na to da bi borbe u regiji Kursk, gdje se nalazi ključna tranzitna tačka, mogle dodatno poremetiti tokove plina.

Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, izjavio je da Rusija razmatra alternativne rute za isporuku plina, uključujući planirano tursko plinsko čvorište. "Postoje alternativne rute i planovi za stvaranje čvorišta u Turskoj. Ovaj proces je u toku. Ali, naravno, takve odluke ukrajinske strane nanijet će ozbiljnu štetu interesima evropskih potrošača, onih koji i dalje žele kupovati pristupačniji ruski plin", kazao je Peskov.

 
 

Također je upozorio da bi Evropa, ako izgubi pristup ruskom plinu, morala platiti znatno više za alternativne izvore, poput ukapljenog prirodnog plina (LNG) koji dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država.

Planovi za stvaranje plinskog čvorišta u Turskoj nisu nova ideja; Rusija je još 2022. godine predložila ovaj projekt kako bi nadoknadila izgubljenu prodaju plina Evropi. Turska je već duže vrijeme zainteresovana da postane energetski posrednik za zemlje koje se suočavaju s nedostatkom energenata.

Ugovor o tranzitu plina kroz Ukrajinu prošle je godine omogućio isporuku oko 15 milijardi kubnih metara (bcm) ruskog plina, što je značajan dio ukupne potrošnje plina u EU koja iznosi 295 bcm. Međutim, većina evropskih konzumenata ovog plina već se priprema za mogućnost da tokovi prestanu krajem ove godine, nakon isteka ugovora.

Iako Gazprom razmatra mogućnosti preusmjeravanja dijela isporuka na druge rute, poput Turskog toka, preko Bugarske, Srbije ili Mađarske, kapaciteti ovih ruta su ograničeni, što bi moglo dodatno zakomplikovati situaciju za evropske potrošače u predstojećim zimskim mjesecima.
 

Novo