Ako uzimate OVE LIJEKOVE - NEMOJTE PITI KAFU: Evo zašto

Porodica i zdravlje
Ako uzimate OVE LIJEKOVE - NEMOJTE PITI KAFU: Evo zašto
Novi.ba

Određeni lijekovi nisu najbolja kombinacija s jutarnjom kavom, jer ona može smanjiti njihovu učinkovitost ili čak dovesti do neugodnih nuspojava.

Kofein može uzrokovati neželjene učinke ili smanjiti učinkovitost raznih lijekova, objašnjava Jacquie Lee, službenica za sigurnost lijekova. „Pacijenti bi trebali održavati unos kofeina stabilnim i umjerenim kako bi umanjili moguće štetne učinke s lijekovima koje redovito koriste“, dodaje.

„Ako pacijenti žele smanjiti ili eliminirati kofein iz svoje prehrane, trebali bi potražiti savjet od svog liječnika kako bi provjerili moguće učinke koje to može imati na njihove lijekove.“

Jacquie je nabrojala sedam vrsta lijekova koje biste trebali izbjegavati ili biti oprezni s uzimanjem uz kavu – od lijekova za krvni tlak do antibiotika i lijekova za astmu, piše The Sun, a prenosi Novi.ba.

Efedrin
Efedrin se koristi za liječenje hipotenzije, poznate i kao niski krvni tlak. Neki sprejevi za nos za ublažavanje začepljenosti sadrže efedrin. Jacquie upozorava da kombinacija ovog lijeka s kavom može uzrokovati nepredviđene i ponekad ozbiljne nuspojave. „Efedrin u kombinaciji s kofeinom poznat je po tome što može dovesti do hipertenzivnih kriza, subarahnoidnog krvarenja i, u nekim slučajevima, psihoze“, rekla je. Hipertenzivna kriza je nagli, ozbiljan porast krvnog tlaka koji uzrokuje bol u prsima, otežano disanje, zamagljen vid, vrtoglavicu i povraćanje. Ako mislite da prolazite kroz hipertenzivnu krizu, odmah potražite pomoć. S druge strane, subarahnoidno krvarenje je rijedak tip moždanog udara uzrokovan krvarenjem na površini mozga.

Lijekovi za ADHD
Lijekovi koji se koriste za liječenje poremećaja hiperaktivnosti s deficitom pažnje (ADHD) i amfetamini su stimulansi koji pojačavaju moždanu aktivnost. Jacquie upozorava da miješanje tih lijekova s kavom može pojačati njihove učinke. „Stimulansi, kao što su amfetamini ili lijekovi za ADHD, mogu pojačati učinke poput povećanog broja otkucaja srca, krvnog tlaka i anksioznosti kada se kombiniraju s kofeinom, koji je također stimulans“, objasnila je.

Lijekovi za astmu
Bronhodilatatori su lijekovi koji olakšavaju disanje opuštanjem mišića u plućima i širenjem dišnih putova, često korišteni za liječenje stanja poput astme ili kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB). Kofein može djelovati kao blagi bronhodilatator. Prema Jacquie, „bronhodilatatori, kao što je teofilin, uz konzumaciju napitaka koji sadrže kofein mogu povećati razinu teofilina. Slično tome, uklanjanje hrane koja sadrži kofein iz prehrane može smanjiti trajanje učinkovitog djelovanja svake doze teofilina.“

Lijekovi za nesanicu
Benzodiazepini su sedativni lijekovi koji usporavaju funkcije tijela i mozga i koriste se za pomoć kod anksioznosti i nesanice. Diazepam i zopiklon su neki od uobičajenih primjera. Jacquie upozorava na njihovo uzimanje uz kavu, naglašavajući da „kofein može antagonizirati sedativne i moguće anksiolitičke učinke tih lijekova“.

Lijekovi za krvni tlak
Beta blokatori, kao što su propranolol i atenolol, i blokatori kalcijevih kanala, uključujući verapamil, koriste se za snižavanje visokog krvnog tlaka. Jacquie ističe da oba mogu stupiti u interakciju s kofeinom. „Kofein može suprotstaviti učinke beta blokatora i povećati krvni tlak“, upozorava. „Nema potrebe izbjegavati umjeren unos, ali čini se najbolje izbjegavati pretjeranu konzumaciju.“ Što se tiče blokatora kalcijevih kanala, oni mogu povećati koncentraciju kofeina u krvi, što može uzrokovati neželjene učinke poput nervoze ili nesanice. „Ako postanu problematični, savjetujem smanjenje unosa kofeina“, dodaje Jacquie.

Antibiotici
Antibiotici se koriste za liječenje ili prevenciju bakterijskih infekcija. Jacquie savjetuje da smanjite unos kofeina kada uzimate antibiotike, posebno one iz skupine kinolona, kao što je ciprofloksacin, koji mogu povećati učinke kofeina. Ako osjetite neželjene učinke, vaš liječnik vam može savjetovati da ograničite unos kofeina, uključujući čaj, kavu i kolu.

Diuretici
Na kraju, Jacquie napominje da diuretici, koji povećavaju mokrenje kako bi izbacili višak tekućine iz tijela, također mogu biti problematični u kombinaciji s kavom. „Kofein također ima diuretička svojstva“, dodaje.

Novo