Raste strah od nuklearne katastrofe

Svijet
Raste strah od nuklearne katastrofe
Novi.ba

Sve su glasnija upozorenja zbog straha od nuklearne katastrofe dok bjesne bitke oko nuklearnih elektrana u Rusiji i Ukrajini.

Sukobi Ukrajinaca i Rusa traju na teritorijama obje države koje jedna drugu optužuju za napade koji bi mogli da eskaliraju i nuklearnim katastrofama, prenosi Nova.

Ukrajina i Rusija su okrivile jedna drugu nakon što je izbio požar na ogromnoj nuklearnoj elektrani Zaporožje, prenio je BBC.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da su ruske snage zapalile elektranu, kojom već više od dvije godine upravljaju moskovske snage.

S druge strane, guverner oblasti Zaporožje Jevgenij Balicki, kojeg je postavio Kremlj, rekao je da je požar izazvala ukrajinska artiljerija.

Balicki je rekao da je požar u nedjelju izbio na tornjevima za hlađenje elektrane. On je okrivio ukrajinske snage, ali je zatražio smirenost, dodajući da nije bilo povećanja radijacije oko postrojenja.

Zelenski je takođe rekao da nije bilo detektovanih povećanja radijacije ili opasnosti od nuklearnog curenja, ali je optužio Rusiju da je namjerno zapalila požar u pokušaju da izvrši "ucjenu" nad Kijevom.

U saopštenju objavljenom na mreži X, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je navela da su njeni stručnjaci vidjeli jak crni dim koji dolazi iz postrojenja nakon višestrukih eksplozija.

Navedeno je da je postrojenje prijavilo navodni napad bespilotne letjelice na jedan od tornjeva za hlađenje na toj lokaciji.

"Po nuklearnu sigurnost nije prijavljen nikakav uticaj", dodaju iz IAEA.

U kasnijem saopštenju, iz IAEA su naveli da su zatražili hitni pristup tornju za hlađenje radi procjene štete.

Upozorenja na povećanje straha od nuklearne katastrofe dolaze u trenutku kada su ukrajinske trupe napredovale u Kursku do 30 kilometara unutar Rusije, što je najdublji i najznačajniji upad Ukrajinaca na rusku teritoriju od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine.

U međuvremenu je porasla opasnost i od incidenta u nuklearnoj elektrani u Kursku.

Ruske snage su počele da grade odbrambene linije u blizini nuklearne elektrane Kursk (KNPP) dok ukrajinske snage napreduju dublje u Kursku oblast, izvijestio je BBC, pozivajući se na fotografije koje je analizirala njegova služba.

Čini se da fotografije pokazuju kako ruske snage kopaju rovove u blizini nuklearne elektrane, dok ukrajinske trupe navodno napreduju u krugu od 50 kilometara od nuklearnog objekta.

KNNP se nalazi na skoro 80 kilometara od pograničnog grada Sudže u Kurskoj oblasti, žarišta prvobitnog upada Ukrajine. Nezavisna ruska novinska agencija IStories izvijestila je 9. avgusta da se Rusija sprema da brani elektranu Kursk kako se ukrajinske trupe približavaju.

Rusi tvrde da je nuklearnu elektranu ugrozio ukrajinski upad u Kursku oblast.

"Akcije oružanih snaga Ukrajine predstavljaju direktnu prijetnju ne samo za nuklearnu elektranu Kursk, već i za razvoj cjelokupne globalne industrije nuklearne energije", rekao je Aleksej Lihačov u telefonskom razgovoru sa zvaničnicima IAEA.

Generalni direktor IAEA Rafael Grosi pozvao je i Kijev i Moskvu da pokažu maksimalnu uzdržanost kako bi izbjegli nuklearne incidente.

Prema Grosiju, dva od šest nuklearnih reaktora u Kursku su ugašena, a dva su u funkciji. Preostala dva reaktora su u procesu izgradnje.

Nuklearna elektrana u Zaporožju je pod kontrolom ruskih trupa i zvaničnika od 2022. godine. Nije proizvodila struju više od dvije godine, a svih šest reaktora su u hladnom režimu od aprila.

Požar u Zaporožju izbio je samo dan nakon što je Zelenski prvi put priznao da njegova vojska sprovodi prekograničnu ofanzivu unutar ruskog zapadnog Kurskog regiona.

Novo