Stiže novi toplotni talas: Sutra crveni alarm za dvije regije
Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske (DHMZ) izdao je crveno upozorenje za toplotni val za Dubrovačku i Riječku regiju zbog izuzetno visokih temperatura koje će biti prisutne sutra.
Narandžasto upozorenje, koje označava opasno vrijeme, na snazi je za Kninsku i Splitsku regiju. U Riječkoj regiji DHMZ očekuje maksimalnu temperaturu iznad 35 stepeni Celzijusa i minimalnu iznad 23 stepena.
U Dubrovačkoj regiji, maksimalne temperature će biti iznad 33 stepena, a minimalne iznad 26 stepena.
"Preduzmite mjere zaštite zbog ekstremno visokih temperatura. Zaštitite sebe, djecu i starije osobe, i pridržavajte se savjeta nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na infrastrukturi," upozorava DHMZ.
Crveno upozorenje za toplotne valove ostaje na snazi i za nedjelju, ponedjeljak i utorak, 11. do 13. avgusta, za Riječku, Dubrovačku i Splitsku regiju. Također, crveno upozorenje je izdano i za Karlovačku i Kninsku regiju za utorak, 13. avgust.
Direkcija civilne zaštite MUP-a RH savjetuje vozače da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana i da na put ne kreću bez dovoljno vode. Važno je konstantno unositi tekućinu, ne čekajući osjećaj žeđi, jer dehidracija predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje u ovim vrućim danima.
Građanima se preporučuje nošenje prozračne i svijetle odjeće od prirodnih materijala, lagane obuće, zaštita glave od sunca, te izbjegavanje ostavljanja djece i životinja na suncu ili u vozilima. Rashladni uređaji trebaju biti podešeni na temperaturu sedam stepeni nižu od vanjske.
Za vrijeme velikih vrućina, pratite savjete zdravstvenih ustanova i upozorenja na stranicama DHMZ-a. Prije putovanja, provjerite stanje na putevima na stranicama HAK-a.
Visoke temperature mogu uzrokovati iscrpljenost i toplotni udar, te pogoršati postojeće zdravstvene probleme poput kardiovaskularnih i respiratornih bolesti.
Preporučuje se rashlađivanje tijela i pijenje dovoljno tekućine, preferirajući negaziranu vodu i niskokalorične napitke bez kofeina i alkohola. Izbjegavajte boravak na direktnom suncu od 10 do 17 sati, posebno za djecu, trudnice, starije osobe i osobe s hroničnim bolestima. Naporan fizički rad treba obavljati ujutro ili se češće odmarati u hladu.
Redovno koristite sredstva sa zaštitnim faktorom protiv UV zračenja, posebno za novorođenčad i malu djecu, i rashladite prostor koristeći hladniji noćni zrak, zatvarajući prozore i spuštajući roletne tokom dana, te smanjite upotrebu električnih uređaja. Građani s zdravstvenim problemima trebaju se posavjetovati s ljekarom.