Članstvo Srbije u Evropskoj uniji podržava 56 posto građana

Region
Članstvo Srbije u Evropskoj uniji podržava 56 posto građana
Za članstvo Srbije u Evropskoj uniji na referendumu bi glasalo 56 posto građana, a protiv 26 posto

Za članstvo Srbije u Evropskoj uniji na referendumu bi glasalo 56 posto građana, a protiv 26 posto, što je znatno pozitivnije raspoloženje nego u julu, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja javnog mišljenja.

Odnos građana prema EU je stabilan, a 44 posto ih ima općenito pozitivno mišljenje o Uniji, dok ih je 28 posto s negativnim uvjerenjima, saopštila je Slađana Brakus, izvršna direktorica agencije TNS Medium Galup, koja je provela istraživanje od 1. do 7. oktobra na uzorku od 1.247 ispitanika.

"Najčešći razlozi građana koji podržavaju članstvo u EU su bolja budućnost, prosperitet, bolje šanse za posao i bolji životni standard. Protivnici članstva Srbije u Uniji kao glavne razloge navode povećanje siromaštva i nezaposlenost, gubitak nacionalnog identiteta i suvereniteta, te eksploataciju prirodnih resursa", rekla je Brakus.

Prema rezultatima istraživanja kancelarije za evropske integracije srbijanske vlade iz jula ove godine, za članstvo u EU na referendumu bi se izjasnilo 49 posto građana, 28 posto bilo bi protiv.

Pozitivniji odnos prema EU imaju mlađi i obrazovaniji građani, a članstvo u EU podržavaju glasači stranaka demokratske orijentacije, uključujući i partije vladajuće koalicije predvođene Srpskom naprednom strankom i njenim ključnim koalicijskim partnerom Socijalističkom partijom Srbije.

Rezultati istraživanja pokazuju kako 46 posto građana vjeruje da je priznanje nezavisnosti Kosova ključni uslov koji Srbija mora ispuniti da bi postala članicom EU. U tom kontekstu je 64 posto građana protiv priznanja nezavisnosti Kosova ako bi to bilo presudno za članstvo u Uniji dok, istovremeno, dijalog Beograda i Prištine i normalizaciju odnosa podržava oko 60 posto građana.

Šef izaslanstva EU u Srbiji Michael Davenport prokomentarisao je rezultate istraživanja porukom da "Bruxelles ne traži od Srbije da prizna Kosovo" već od Beograda očekuje "sveobuhvatnu normalizaciju odnosa sa Prištinom", prenijela je agencija Beta.

Više od polovine ispitanika - 53 posto, očekuje da će Srbija postati članicom EU u narednoj deceniji ili ranije, dok njih 14 posto vjeruje da se to nikad neće dogoditi

Novo