Reuters: Izrael ima nove zahtjeve za dogovor o primirju u Gazi što komplikuje pregovore

Svijet
Reuters: Izrael ima nove zahtjeve za dogovor o primirju u Gazi što komplikuje pregovore
Novi

Izrael traži izmjene plana za primirje u Gazi i oslobađanje talaca, što komplikuje postizanje konačnog dogovora o zaustavljanju devetomjesečnih borbi koje su opustošile enklavu, rekli su zapadni zvaničnici i palestinski i egipatski izvori za Reuters.

Navodno Izrael traži da se raseljeni Palestinci provjeravaju dok se vraćaju na sjever enklave kada primirje počne, povlačeći se od stavke sporazuma da se civilima koji su pobjegli na jug dopusti da se slobodno vrate svojim domovima, rekla su četiri izvora za Reuters.

Izraelski pregovarači “žele mehanizam provjere za civilno stanovništvo koje se vraća na sjever Gaze, gdje se plaše da bi ovo stanovništvo moglo podržati” Hamasove borce koji su tamo bazirani, rekao je zapadni zvaničnik.

Hamas je odbacio novi izraelski zahtjev, prema palestinskim i egipatskim izvorima.

Još jedna tačka spora je, prema egipatskim izvorima, zahtjev Izraela da zadrži kontrolu nad granicom Gaze s Egiptom, što je Kairo odbacio navodeći da je to izvan okvira za konačni dogovor.

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, Bijela kuća i egipatsko ministarstvo vanjskih poslova nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.

“Netanyahu još uvijek odugovlači. Za sada nema promjene u njegovom stavu”, rekao je visoki dužnosnik Hamasa Sami Abu Zuhri, koji nije direktno komentirao zahtjeve Izraela.

Vijest o novim preprekama dolazi nakon što je američki predsjednik Joe Biden u četvrtak u Washingtonu tražio od Benjamina Netanyahua da se postigne sporazum o prekidu vatre.

“Sada smo bliži tome nego što smo bili ranije”, rekao je portparol Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby, dodajući da i dalje postoje neke stvari koje su neriješene.

U govoru pred američkim Kongresom u srijedu je Netanyahu rekao da je Izrael angažiran “u intenzivnim naporima” da osigura oslobađanje talaca koji se drže u Gazi.

Izvori koji su razgovarali s Reutersom zatražili su anonimnost zbog delikatnosti pregovora.

SAD, Katar i Egipat posreduju u indirektnim pregovorima između Izraela i Hamasa koji su usredotočeni na okvir zasnovan na ponudi Izraela koji je promovisao Biden.

Okvir potencijalnog sporazuma podrazumijeva tri faze, od kojih će prva biti šestosedmični prekid vatre i oslobađanje žena, starijih i ranjenih talaca u zamjenu za stotine palestinskih zarobljenika koje drži Izrael.

Razgovori o drugoj fazi, koju Biden naziva “trajnim prekidom neprijateljstava”, nastavili bi tokom prve faze. U trećoj fazi bi počela velika rekonstrukcija.

Sporna pitanja

Američki zvaničnici su sedmicama govorili da je dogovor blizu, ali da ostaju određene prepreke.

Izraelski zvaničnici izrazili su svoj zahtjev za mehanizmom za provjeru civila koji se vraćaju na sjever Gaze na posljednjoj pregovaračkoj sjednici u Kairu ranije ovog mjeseca, rekli su zapadni i egipatski izvori.

Zapadni zvaničnik je rekao da ovo “nije bilo očekivano“.

Izrael je navodno zabrinut ne samo zbog Hamasovih boraca koji bi se mogli vraćati na sjever, već i zbog “operativaca” među civilima koji pružaju tajnu podršku grupi koja upravlja Gazom, rekao je zvaničnik.

Izvori su također rekli da su se Izraelci protivili povlačenju svojih snaga sa 14 kilometara dugačkog pojasa zemlje duž granice s Egiptom koji Izrael naziva Filadelfijskim koridorom.

Izraelske odbrambene snage zauzele su pojas u maju, rekavši da se tu nalaze tuneli za krijumčarenje kroz koje je Hamas primao oružje i druge zalihe. Egipat kaže da je prije mnogo godina uništio mrežu tunela koji vode do Gaze i stvorio tampon zonu i granična utvrđenja koja sprječavaju krijumčarenje.

Visoki zvaničnik Bidenove administracije je novinarima u srijedu uoči Netanyahuovog sastanka s Bidenom rekao da su strane u završnoj fazi postizanja dogovora.

“Postoje neke stvari koje su nam potrebne od Hamasa, a postoje neke stvari koje su nam potrebne od izraelske strane. I mislim da ćete to vidjeti ovdje tokom naredne sedmice“, rekao je zvaničnik.

Novo