Parlament Katalonije usvojio deklaraciju povodom 29. godišnjice srebreničkog genocida
Parlament Katalonije je usvojio deklaraciju povodom 29. godišnjice genocida u Srebrenici, za koju su rekli da predstavlja najtamnije poglavlje europske historije nakon Drugog svjetskog rata. Na ovaj dan 1995. preko osam hiljada Bošnjaka, muškaraca i dječaka, sistematski su pogubile snage bosanskih Srba, što je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je zvanično priznao kao genocid, naveli su članovi katalonskog parlamenta u deklaraciji.
Deklaracija naglašava značaj sjećanja na žrtve i ističe da je ovaj masakr jedini pravno utvrđeni genocid u Europi nakon Drugog svjetskog rata. U tekstu se kritikuje neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi tragediju uprkos tome što su Ujedinjene nacije proglasile Srebrenicu “sigurnom zonom”.
“Ta tragedija se mogla izbjeći da nije bilo naivnosti međunarodne zajednice i neefikasnosti međunarodnih organizacija, posebno Ujedinjenih nacija, koje su proglasile područje Srebrenice “sigurnom zonom”.
Katalonija je igrala značajnu ulogu tokom rata u Bosni, pružajući utočište i podršku pogođenima. Danas, Katalonija nastavlja da iskazuje solidarnost, čuvajući sjećanje na žrtve i osuđujući počinjene zločine. Parlament naglašava važnost sjećanja kako bi se spriječio revizionizam i promovisalo pomirenje.
Deklaracija poziva na reafirmaciju principa demokratije i ljudskih prava, pozivajući Europu da političke sukobe rješava mirno i kroz demokratske procese. Suočena sa savremenim izazovima, parlament Katalonije ponovo potvrđuje svoju posvećenost očuvanju ovih vrijednosti, zalažući se za budućnost mira i slobode.
S toga, parlament Katalonije ne može i ne želi propustiti priliku da se prisjeti ovog genocida i podijeli bol sa žrtvama. Potrebno je prisjećati se Srebrenice i odati počast žrtvama kako bi se prevazišao svaki rizik od historijskog revizionizma i napredovalo u procesu pomirenja,” navodi se u deklaraciji.
Na kraju, “parlament Katalonije ponovo potvrđuje svoju posvećenost kulturi sjećanja u Kataloniji i svuda u svijetu, kao i budućnosti mira i slobode za sve ljude i sve narode Europe i svijeta”.
(N1)