Balkan mreža ćelija radikalnih islamista

Region
Balkan mreža ćelija radikalnih islamista
Prema procjenama bezbjednosnih stručnjaka, u posljednjih petnaestak godina na području Balkana stvorena je kvalitetna mreža ćelija radikalnih islamističkih grupa, piše B92.

Prema procjenama bezbjednosnih stručnjaka, u posljednjih petnaestak godina na području Balkana stvorena je kvalitetna mreža ćelija radikalnih islamističkih grupa, piše B92. 

Te grupe spremne su da krenu u borbu protiv zapadne civilizacije, a najviše ih je u BiH, Albaniji i na Kosovu. Pozivajući se na meimenovane sagovornike bliske bezbjednosnim službama, B92 piše da su "muslimani na Kosovu i u Albaniji" daleko radikalniji nego li oni u Bosni i Hercegovini. Problem je, kažu, u tamošnjim islamskim zajednicama koje su podjeljene i ispreletene radikalnim elementima.

Slična situacija je u Makedoniji, a najproblematičnije je u zapadnoj Makedoniji u kojoj većinom obitavaju islamski Albanci koji sarađuju sa istomišljenicima u Albaniji i u sukobu su sa sekularnim Albancima nacionalistima i makedonskom državom. U BiH Islamska je zajednica prilično jedinstvena u osudi radikalnih islamista i pokušava pomiriti situaciju, tvrde samogovornici Jutarnjeg i dodaju da je, prema informacijama, broj radikalnih muslimana sve veći.

Slična je situacija u Sandžaku koji, tvrde, treba posmatrati kao teritorijalnu cjelinu koja obuhvata Srbiju, BiH i Crnu Goru. 

"Muslimani iz Sandžaka su daleko najradikalniji" - tvrdi jedan od samogovrnika. U tamošnjoj Islamskoj zajednici već godinama traje sukob između dvije struje što samo pogoduje daljoj radikalizaciji. Obavještajni podaci govore kako se dio vehabija iz BiH preseljava na područje Sandžaka u Srbiji", navodi Jutarnji.

Prvi radikalni islamisti na ove prostore stigli su s ratom u BiH kada je tadašnje bošnjačko rukovodstvo odobrilo ulazak stranih boraca iz islamskih država u Armiju BiH te je 1993. godine osnovana brigada El Mudžahid. Nakon završetka veći dio boraca ostao je u BiH, dobio je državljanstvo, osnovao porodice i širili idje radikalnog islama kroz obrazovne i druge ustanove u kojima su se dobro pozicionirali. Već 1998. godine radikalni islamisti nalaze novo područje djelovanja, a to je Kosovo, gdje su se Albanci sukobljavali sa tadašnjim Miloševićevim režimom i u Makedoniji.

Novo