Prvi put u historiji: Francuska prepustila komandu nad krunom ratne mornarice
Francuski nosač aviona na nuklearni pogon, Charles de Gaulle, sa 2.000 mornara i mogućnošću da pređe 1.000 kilometara dnevno - došao je po prvi put u svojoj historiji pod operativnu kontrolu NATO-a, što je izazvalo političku oluju u Parizu.
Takođe po prvi put, francuski borbeni avioni Rafale Marine preletjeli su od Jonskog do Baltičkog mora – šest sati, odnosno 4.000 kilometara dug let preko Europe. Pritom su dopunili gorivo iznad Poljske uz pomoć francuskog tanker aviona.
Sve to se događalo u sklopu misije Akila koja je uključivala i učešće u NATO vježbi pod nazivom “Neptunov udar 2024”, navodi politički magazin Politico koji dodaje da je vježba bila način da Francuska pokaže kolegama članicama NATO-a da Pariz želi biti ključni igrač u alijansi, kao i da je predstavlja direktnu poruku Rusiji.
“Bila je to demonstracija naših mogućnosti koja privlači pažnju sve publike: naših partnera kao i naših konkurenata“, rekao je kapetan francuskog plovila, Guillaume Denis, pilot koji sada vodi vazdušno krilo nosača. “NATO mora biti siguran u svoju snagu i biti u stanju da se kreće s jednog ratišta na drugo.”
Charles de Gaulle je udarna sila francuske mornarice i ključan je u svakom pokušaju Pariza da projektuje silu. Dugačak 261 metar, opremljen je katapultima na parni pogon za lansiranje aviona kojima samo SAD (a uskoro i Kina) mogu parirati. Politico dodaje kako ovaj brod može nositi i nuklearno oružje ako za to bude potrebe.
Vježba je trajala tokom aprila i maja a uključivala je brodove iz 11 zemalja NATO-a, uključujući Charles de Gaulle.
Francuski ratni brod, opremljen projektilima Aster 15 i Mistral, 20 mm topovima tipa F2, Narwhal artiljerijskim baterijama te mitraljezima, nosio je i 18 Rafala, dva E-2C Hawkeye taktička aviona za rano osmatranje i dva helikoptera tipa Dauphin. Udarna grupa francuskog nosača uključivala je pet fregata iz Francuske, Grčke, Portugala i Italije, tanker za punjenje gorivom i francusku borbenu podmornicu na nuklearni pogon.
Za Francusku, koja od 2022. signalizira da joj je NATO prioritet, vježba je bila i način da se bolje uskladi sa alijansom.
Do rata u Ukrajini, Pariz je veliki dio svojih vojnih napora – posebno svojih kopnenih snaga – posvetio bivšim francuskim kolonijama u africi. Sada, navodi magazin, francuski pritisak u NATO-u uključuje preuzimanje vođstva u vođenju borbene grupe alijanse u Rumuniji.
Vježba je također bila osmišljena kako bi se potvrdilo pomorsko prisustvo NATO-a na Mediteranu.
Rusija ima pomorsku bazu u Tartusu u Siriji, koju je koristila za intervenciju togom građanskog rata u toj zemlji. Prisustvo Moskve u regionu se proširio otkako je počeo rat u Ukrajini.