Zašto Rusija održava nuklearne vježbe i treba li Zapad biti zabrinut?

Aktuelno
Zašto Rusija održava nuklearne vježbe i treba li Zapad biti zabrinut?
Novi.ba

Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je vojsci da održe vježbu raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja nakon navodnih prijetnji iz Francuske, Britanije i Sjedinjenih Država.

Novinska agencija Reuters objavila je tekst u kojem je odgovorila na neka od najčešćih pitanja o navedenoj vježbi, koji možete pročitati u nastavku:

KAKVE VJEŠBE ĆE SE ODRŽAVATI I GDJE?
Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je kako će raketne snage iz Južnog vojnog okruga, zajedno sa ruskom avijacijom i mornaricom učestvovati u najavljenoj vježbi. Južni okrug, sa sjedištem u Rostovu na Donu, leži uz Ukrajinu i uključuje dijelove Ukrajine koje kontroliše Rusija. Bjelorusija će također biti uključena.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova povezalo je vježbe s onim što su nazvali “militantnim izjavama”

zapadnih zvaničnika za koje su rekli da predstavljaju bezbednosne pretnje za Rusiju. Izričito se spominje francuski predsjednik Emmanuel Macron, britanski ministar vanjskih poslova David Cameron i isporuka taktičkih raketnih sistema američke vojske (ATACMS) Ukrajini.

Macron je iznio ideju o slanju europskih trupa u Ukrajinu u borbu protiv Rusije, dok je Cameron rekao da Ukrajina ima pravo da koristi oružje koje je obezbedio London za napad na ciljeve unutar Rusije.

ZAŠTO JE ZNAČAJNA OVA VJEŽBA?
Sve nuklearne sile izvode rutinske nuklearne vježbe, ali je izuzetno rijetko da se takve vježbe u javnosti eksplicitno povezuju sa trenutnim ratom kao što je to činila Rusija. Nejasno je koliko će Rusija dozvoliti spoljnom svijetu da vidi šta sve će vježba uključivati.

ŠTA ĆE SE DESITI?
Lažne bojeve glave će vjerovatno biti izvađene iz skladišta i odvezene na određeno mjesto gdje će vojnici trenirati kako da ih spoje sa avionima ili projektilima koji će se koristiti za njihovo isporuku.

Rusija ima brojne vojne sisteme sposobne da isporuče taktičku nuklearnu bojevu glavu. To su bojeve glave dizajnirane za upotrebu na bojnom polju, za razliku od strateških bojevih glava koje bi mogle uništiti cijele gradove.

SAD i njihovi saveznici pomno će pratiti koji sistemi će biti uključeni u vježbu. To bi mogli biti sistemi raketa Iskander, Kinzhal, Kalibr ili Novator 9M729, a možda i bombe bačene iz zraka, rekao je William Alberque iz Međunarodnog instituta za strateške studije.

“Kalibr Kh-102 je od velikog interesa jer je Ukrajini bilo relativno lako oboriti Kh-101”, rekao je Alberque, koji vjeruje da je rat u Ukrajini povećao važnost taktičkog nuklearnog oružja za Moskvu kao sredstva odvraćanje i poraz NATO-a.

ŠTA KAŽE PUTIN?
“Ovo je jasan slučaj nuklearnog signaliziranja”, rekao je Matt Korda, viši naučni saradnik za Nuclear Information Project u Federaciji američkih naučnika.

“Ruska nuklearna signalizacija u kontekstu njene invazije na Ukrajinu osmišljena je da odvrati konvencionalnu invaziju NATO-a i dalekometne udare na Rusiju.

Pavel Podvig, direktor Projekta ruskih nuklearnih snaga, rekao je: “Ovo bi trebao biti signal Zapadu, vjerovatno da bi natjerao ljude da prestanu razmišljati o dubljoj uključenosti u rat. Ali vjerujem da možemo biti sasvim sigurni da to nije prijetnja upotrebom nuklearnog oružja u Ukrajini ili protiv Ukrajine.”

Nikolaj Sokov, bivši sovjetski i ruski zvaničnik za kontrolu naoružanja, rekao je da je poruka namijenjena NATO-u, Europi, a posebno Francuskoj.

“Oni (Rusija) su smatrali potrebnim da se pozovu na nuklearno oružje kao signal da bi potez o kojem je Macron govorio mogao dovesti do nuklearne eskalacije”, rekao je Sokov, viši saradnik u Bečkom centru za razoružavanje i neproliferacija. Dodao je da je Rusija poslala prethodni signal kada je prošle godine najavila raspoređivanje taktičkih nuklearnih projektila u Bjelorusiji, ali je Zapad to “sve samo ignorisao”.

HOĆE LI RUSIJA KORISTITI NUKLEARNO ORUŽJE?
Visoki ruski izvor koji je govorio pod uskivin anonimnosti rekao je za Reuters da bi taj signal trebao natjerati Zapad da se uplaši i da odvrati Sjedinjene Države i njihove europske saveznike od potencijalno katastrofalne eskalacije u Ukrajini.

Izvor je rekao da bi deklarisani cilj Zapada da porazi Rusiju na bojnom polju mogao pokrenuti nuklearni scenario. “Činite ozbiljnu grešku ako odbacujete takve signale”, rekao je izvor. “Rusija neće biti poražena.”

Christopher Chivvis, viši naučni saradnik i direktor američkog Statecraft programa u Carnegie zakladi za međunarodni mir, rekao je: “Putin podsjeća svijet da je Rusija nuklearna sila i ukazuje na to da bi možda bio voljan da koristi nuklearno oružje u rat u Ukrajini. On ne govori da će to učiniti, ali upozorava da postoje uslovi pod kojima bi to učinio”, rekao je Chivvis, bivši američki obavještajni zvaničnik.

“Čini se malo vjerojatnim da bi Rusija koristila takvo oružje ofanzivno kako bi ostvarila dobitke na bojnom polju. Vjerovatnije je da bi ih koristila u odbrani u situaciji kada su bi se ruske snage brzo povlačile i kada bi se činili vjerovatnim značajni gubici,” zaključio je.

(N1)

Novo