Objavljeni detalji nacrta Rezolucije o genocidu u Srebrenici
Objavljeni su detalji nacrta Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se na dnevnom redu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija naći početkom maja.
Rezolucija se sadrži od sedam najvažnijih tačaka:
Rezolucijom o Srebrenici, između ostalog, podrazumijeva se odluku da se 11. juli svake godine obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.
Rezolucijom se osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici i potiče se da države koje su članice u svom obrazovnom programu razviju odgovarajuće programe, također u znak sjećanja, u cilju sprječavanja revizionizma i pojavljivanja genocida u budućnosti.
Rezolucijom je naglašena i važnost dovršetka procesa pronalaska i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovog dostojanstvenog sahranjivanja i poziva na nastavak krivičnog progona počinitelja genocida u Srebrenici.
U dratftu rezolucije između ostalog nalaze slijedeći sadržaj:
-Podsjećajući na odgovornost država da zaštite civile i poštuju, štite i obezbjede ljudska prava za sve unutar svoje teritorije i pod svojom jurisdikcijom kako je predviđeno međunarodnim pravom i dalje ponovo potvrđujući odgovornost svake države da zaštiti svoje populacije od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti.
-Takođe podsećajući na rezoluciju Saveta bezbednosti 819 od 16. aprila 1993. kojom se Srebrenica proglašava sigurnom oblasti, rezoluciju 827 od 25. maja 1993. u vezi sa osnivanjem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (“MKSBY”) i rezoluciju 1966 od 22. decembra 2010. o osnivanju Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (“Mehanizam”).
-Dalje podsjećajući na sve presude MKSBY i posebno osam koje sadrže presude za genocid nad Bošnjacima muslimanima počinjen u Srebrenici 1995. godine, posebno presuda Žalbenog veća MKSBY od 19. aprila 2004. (Tužilac protiv Krstića), presuda Žalbenog vijeća Mehanizma od 8. juna 2021. (Tužilac protiv Mladića), presuda Žalbenog veća Mehanizma od 20. marta 2019. (Tužilac protiv Karadžića), kao i presuda Međunarodnog suda pravde (MSP) od 26. februara 2007. koja odlučuje da djela počinjena u Srebrenici predstavljaju akte genocida.
- Ponovo potvrđujući svoje snažno protivljenje nekažnjivosti za genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine ili druge povrede međunarodnog humanitarnog prava i međunarodnog prava o ljudskim pravima i naglašavajući u ovom kontekstu odgovornost država da okončaju nekažnjivost i u tu svrhu temeljno istraže i procesuiraju u skladu sa svojim relevantnim međunarodnim pravnim obavezama i svojim domaćim zakonom osobe odgovorne za takve akte kako bi se izbjeglo njihovo ponavljanje i tražio održivi mir, pravda, istina i pomirenje za koje je učešće žrtava i preživjelih, kao i njihovih članova porodica.
-Pozdravljajući važan napredak koji su međunarodni sudovi postigli u poslednjih godina u vezi sa borbi protiv nekažnjivosti i obezbjeđivanjem odgovornosti za genocid, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i druge teške zločine postignutim kroz međunarodni krivičnopravni sistem.
-Prepoznaje u ovom pogledu poseban doprinos MKSBY i naglašava važnost spremnosti međunarodne zajednice da preduzme kolektivnu akciju preko Savjeta bezbjednosti u skladu sa Poveljom i na osnovu slučaja po slučaju kako bi dalje obezbijedila odgovornost za i prevenciju genocida.
Predlagači rezolucije o genocidu Njemačka i Ruanda.