Umro čovjek koji je 70 godina živio sa čeličnim plućima
Pol Aleksandar, čovjek koji je 70 godina živio sa čeličnim plućima, preminuo je ove nedelje.
Aleksandar, koji je bio poznat kao "muškarac sa čeličnim plućima" ili "polio Pol", ostao je paralizovan nakon što je 1952. godine obolio od dečje paralize u Teksasu kada je imao šest godina.
Mogao je da pomjera samo glavu, vrat i usta i skoro je umro prije nego što su ga doktori stavili u čeličnu kutiju.
Mašina ga je održavala u životu skoro sedam decenija, ali je nažalost na njegovoj GoFundMe stranici otkriveno da je umro u ponedeljak, 11. marta.
"Pol Aleksandar, "muškarac sa čeličnim plućima" umro je juče. Nakon što je preživio dječju paralizu kao dijete, više od 70 godina živio je sa čeličnim plućima", piše na stranici.
"Za to vrijeme Pol je išao na koledž, postao advokat i objavljivani autor. Njegova priča je putovala nadaleko, pozitivno uticala na ljude širom svijeta. Pol je bio nevjerovatan uzor koji će se i dalje pamtiti. Pole, nedostajaćeš, ali ćeš ostati zauvijek upamćen. Hvala što si podijelio svoju priču sa nama".
Polio ili dječija paraliza je u 20. vijeku postala jedna od najzabrinjavajućih dječijih bolesti u tim oblastima. Prvu polio vakcinu je razvio tokom 1950-ih Džonas Solk. Decenijama je ova bolest, zahvaljujući vakcinaciji, gotovo potpuno iskorijenjena, ali se ovaj virus i dan danas vraća.
Virus može da izazove ozbiljnu bolest, paralizu i trajne posljedice za zdravlje a njegova stopa smrtnosti je između 5 i 10 odsto. Širi se oralno-fekalnim putem i najčešće pogađa djecu predškolskog uzrasta.
Zahvaljujući vakcinaciji, broj slučajeva od 1988. godine smanjen je za čak 99 procenata. U brojkama, sa procijenjenih 350.000 slučajeva godišnje u više od 125 država, ova brojka svela se na 175 tokom 2019.
Praktično iskorijenjenim se smatra svuda u svijetu osim u dijelovima Azije.
(Telegraf.rs)