Netanyahuov glavni politički rival u posjeti SAD-u
Benny Gantz, visoki dužnosnik izraelske vlade uključen u planiranje rata, otputovao je u posjetu Sjedinjenim Američkim Državama usred rastućeg razdora između administracije Joea Bidena i izraelske vlade oko rata u Gazi.
Gantz se danas sastaje s američkom potpredsjednicom Kamalom Harris, koja je pozvala Izrael da dozvoli više isporuka pomoći u Gazi usred produbljivanja humanitarne krize.
Washington Post je ranije objavio da je sastanak dio nastojanja Bijele kuće da razgovara sa nizom izraelskih zvaničnika kako bi planirali za “dan poslije” rata.
Gantz je politički rival izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, ali su njih dvojica sklopili sporazum o podjeli vlasti u oktobru uslijed rata s Hamasom.
Gantz će također razgovarati sa savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom i državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, te se očekuje da će zatim otputovati u London na sastanak s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Cameronom i drugim zvaničnicima.
“Zategnuti” odnosi Netanyahua i Bidena
Reuters je naveo kako je Gantz jednom prilikom ispričao kako je njegova majka, koja je preživjela holokaust, jednom imala operaciju u Njemačkoj koju je obavio palestinski doktor iz Gaze.
Kako navodi ova agencija, ovo predstavlja nadu u pomirenje koja motiviše optimiste na Bliskom istoku, ali koja je bila okrutno testirana ratom sa Gazom koji je izbio 7. oktobra, najsmrtonosnijeg dana u historiji Izraela.
Gantz, 64, koji vodi centrističku stranku koja sada ima vodeću poziciju u anketama javnog mnijenja, pridružio se vanrednoj vladi izraelskog premijera Benjamina Netanyahua prošle godine. On je izjavio da je činjenica da je bio voljan da se pridruži vladi jedinstva sa desničarskim Netanyahuom i njegovim nacionalističkim vjerskim saveznicima pokazala razmjere krize s kojom se Izrael suočava.
Iako je Gantz bio nepokolebljiv kao i svaki drugi lider u Izraelu da se rat može završiti samo kada Hamas bude uništen, on je daleko otvoreniji za dijalog s Palestincima od Netanyahua i njegovih saveznika iz pokreta naseljenika poput ministra finansija Bezalela Smotricha ili ministra sigurnosti Itamara Ben-Gvira.
Uprkos međunarodnoj uzbuni zbog sve većeg broja poginulih u Gazi, malo je vjerovatno da će skrenuti s vladinog puta da nastavi rat do konačne pobjede.
Međutim, kako raste američki i međunarodni pritisak za oživljavanjem napora za postizanje rješenja dvije države, Gantzova spremnost da razmišlja o političkom okončanju sukoba jasnije je stavila u fokus podjele u izraelskom ratnom kabinetu.
Gantz bi se trebao sastati i sa potpredsjednicom Kamalom Harris i državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, a činjenica da je upravo on, a ne Netanyahu, taj koji dolazi u posjetu izazvala je buru. Netanyahuovi odnosi sa američkim predsjednikom Joeom Bidenom toliko su zategnuti da više od godinu dana nakon preuzimanja dužnosti još uvijek nije dobio poziv da posjeti Washington.
Kako prenosi Reuters, anonimni sagovornici rekli su izraelskim medijima da “postoji samo jedan premijer”, a mediji su objavili da je Netanyahu zabranio izraelskom ambasadoru u Sjedinjenim Državama da podrži posjetu.
“Šteta je da ovo putovanje nije unaprijed usaglašeno s premijerom“, rekao je Smotrich na sastanku frakcije u parlamentu danas, opisujući Gantza kao “slabu kariku” u vladi i pozivajući ga da se otvoreno izjasni o svom protivljenju uspostavljanju palestinske države.
“Gantz igra na ruku Bidenovoj administraciji i zapravo promovira njihov plan za uspostavljanje palestinske države“, rekao je Smotrich.
Dok je šok od 7. oktobra stavio normalna pravila politike na čekanje, Netanyahu se suočava s gnjevom većine Izraelaca koji ga okrivljuju za sigurnosne propuste koji su omogućili razorni napad, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi.
Istraživanja pokazuju da je Gantzova Partija nacionalnog jedinstva jasan favorit na bilo kojim izborima koji bi se održali u ovom trenutku, a većina glasača smatra da je Netanyahuova glavna motivacija za nastavak rata njegov vlastiti politički opstanak, prema anketi Kanala 13 koja je objavljena danas.
“Washingtonu lakše da se nosi s Gantzom”
Gantz, veliki protivnik Netanyahuovog nastojanja da revidira pravosuđe koje je prošle godine prouzrokovalo niz protesta u Izraelu, se često sukobljavao sa svojim partnerima na tvrdoj desnici, uključujući Smotricha, ali i samog premijera.
Međutim, on je rekao da ga je prijetnja bez presedana s kojom se zemlja suočava nakon 7. oktobra navela da udruži snage sa svojim rivalima.
“Ovo nije političko partnerstvo u kojem sam ušao. Nema šanse da bih stajao po strani i igrao se politikom pod takvim okolnostima“, rekao je on grupi novinara na brifingu prošle godine.
Uz ministra odbrane Yoava Gallanta, drugog glavnog člana ratnog kabineta, i Gadija Eizenkota, još jednog centrističkog bivšeg generala, branio je izraelski vojni i sigurnosni establišment od napada Netanyahuovih saveznika.
Gantz, inače bivši padobranac koji je komandovao elitnom jedinicom komandosa Shaldag, je većinu svoje karijere proveo u vojsci. Kao načelnik generalštaba 2012. godine, nadgledao je osmodnevnu operaciju u Pojasu Gaze koja je počela ubistvom šefa Hamasovog vojnog krila u Gazi.
Taj sukob je bio dio niza manje-više ograničenih sukoba između Izraela i Hamasa koji su obilježili odnose Izraela s Palestincima otkako je ovaj pokret preuzeo vlast u Gazi nakon kratkog rata između frakcija 2007. godine.
Pet mjeseci nakon početka trenutnog sukoba, pažnja je sve više usmjerena na situaciju koja će uslijediti nakon završetka rata i, kako navodi Reuters, u tom smislu bi Washingtonu moglo biti lakše “da se nosi” sa Gantzom zbog njegovog stava da je potrebno pronaći političko rješenje.