Jezive metode Titove tajne službe: Mučka ubistva i strijeljanja su bila njihov zaštitni znak

Šokantno!
Jezive metode Titove tajne službe: Mučka ubistva i strijeljanja su bila njihov zaštitni znak
Suđenja uhapšenim i izvedenim pred Vojni sud Prvog korpusa bila su čista formalnost i farsa.

Odjeljenje za zaštitu naroda poznatije kao OZNA, likvidiralo je desetine hiljade civila pred kraj Drugog svjetskog rata, a trag o tim likvidacijama datira još iz 1944. godine, kada je list Politika objavio 27. novembra  saopštenje, na prve dvije strane, o 105 strijeljanih osoba. Strijeljane ličnosti s liste pripadale su različitoj ideološkoj i političkoj orijentaciji, ali i različitom praktičnom djelovanju u ratnim uslovima.

O ovim likvidacijama pišu Večernje novosti, te navode da je svjedok mučkih ubistava i strijeljanja bio i pripadnik KNOJ-a Mija Petrović iz sela Badnjevac kod Kragujevca.

Petrović je stražario šest mjeseci ispod Avale, i gledao kako Ozna svake noći strijelja civile dovezene kamionima iz Beograda.

– Dovozili su ih oko 21.00-22.00 uveče, sakupljali ih u podrumima kuća beogradskih trgovaca s lijeve strane kragujevačkog druma, a onda svlačili i izvodili na strijeljanje. Slušao sam i plač i jauk tih žrtava dok su ih ti beogradski oznaši tukli rukama, nogama i kundacima, jer su se oni jedva kretali, jaka zima, a oni jadnici goli – opisivao je Petrović.

On je pokazao gdje se nalazi velika masovna grobnica, odnosno stajaći rov za strijeljanje, koji je bio dugačak kilometar i po, na relaciji od skretanja za Ralju ka Beogradu, odmah iznad puta.

Petrović je govorio da je svaka streljana grupa bila odmah zatrpana, i vjeruje da je tokom šest mjeseci koliko je on bio na tom stražarskom mjestu strijeljano najmanje 10.000 ljudi.

Ozna je u početku za saveznike u ovom poslu imala NKVD, koji je svoju pažnju usmerio na hvatanje najvažnijih ličnosti u okupatorskoj obaveštajnoj službi i obaveštajnoj službi Draže Mihailovića. Prema procjeni oficira Ozne, majora Milana Trešnjića, aktivnog učesnika u divljem čišćenju, riječ je o gotovo 10.000 strijeljanih lica samo u Beogradu, od kojih je veliki broj bio nevin. Ozna je  u tom periodu bila i "sudija i tužilac". Postojao je i način na koji su se "označeni" mogli iskupiti, a to je bio odlazak na Sremski front, umjesto prijekog suda i skoro neizbježne smrtne kazne…

S obzirom da se o djelima Ozne pročulo po svijetu, opšta amnestija 1944. godine je imala isključivo propagandni karakter, prije svega za svjetsku javnost, o čemu svjedoči i dopis Vladislava Ribnikara Titu:

– Potrebno je da se svijet uvjeri da se po amnestiji i postupa. Potrebno je da Ozna pusti iz zatvora izvestan broj uhapšenih koje amnestija obuhvata. I to da pusti odmah, bez odlaganja, da ne bi neprijatelji mogli da tvrde kako mi donosimo zakone na papiru i iz demagoških razloga.

Centrala Ozne za Srbiju nalazila se u Zmaj Jovinoj 21, a preki Vojni sud u Francuskoj 5, centrala Ozne za Beograd bila je na Obilićevom vencu 48. Suđenja uhapšenim i izvedenim pred Vojni sud Prvog korpusa bila su čista formalnost i farsa. Uglavnom su, bez obzira na stepen krivice, osuđeni na smrt dok u većini slučajeva nedostaju bilo kakvi zapisnici sa sudskog procesa.

O tome je svedočio i advokat Dušan Maksimović:

– Ljude su jednostavno pokupili i strijeljali, a sve ostalo je naknadno izmišljeno. Uostalom, tek naknadno je proglašen Zakon o krivičnim djelima protiv naroda i države, koji je predviđao kažnjavanje za djela koja su izvršena prije stupanja na snagu ovog zakona, pa čak i koja nikada ranije nisu bila opisana kao krivična djela.”

Ozna nije zaobišla mnoge koji su pomagali otpor protiv Nijemaca. Naime, ukoliko je taj otpor išao preko nacionalnog pokreta Jugoslovenske vojske u otadžbini ili koji su spasavali simpatizere partizana i četničkog pokreta, optuženi su zbog veza s Nijemcima i zamjenom teza predstavljani kao ljudi koji su denuncirali patriote.

Nisu dobro prošle ni javne ličnosti koje su gledale svoj posao – glumci, muzičari i slični, jer je i njihovo ponašanje tretirano kao svojevrsna kolaboracija.

Novo