Obe umrle bebe od velikog kašlja u Beogradu imale pridružene bolesti

Region
Obe umrle bebe od velikog kašlja u Beogradu imale pridružene bolesti
Novi.ba

Od marta 2023. do 28. januara ove godine, na teritoriji Beograda zabilježeno je 700 slučajeva oboljevanja od velikog kašlja, priopćila je danas dr. Slavica Maris, epidemiolog i načelnik jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje, za Tanjug.

Najveći broj oboljelih, 66,6 posto, je među djecom uzrasta 10-19 godina, s najvećim udjelom u dobi od 12 do 14 godina (52,3 posto). Djeca uzrasta 0-4 godine čine 9,4 posto oboljelih.

"Ispitivanjem vakcinalnog statusa oboljelih, vidljivo je da je 65,7 posto potpuno vakcinisano, dok je 6,1 posto nevakcinisano, a riječ je o djeci uzrasta 0-3 godine", izjavila je dr. Maris.

Obolijevanje je zabilježeno u 16 beogradskih općina, pri čemu je najveći broj oboljelih evidentiran u gradskoj općini Zemun (21,3 posto), a značajan broj i u općinama Voždovac, Čukarica, Zvezdara i Palilula.

Dr. Maris je naglasila ozbiljnost velikog kašlja, posebno kod najmlađe djece, gdje jedna trećina beba mlađih od godinu dana koje obole od velikog kašlja završava na bolničkom liječenju. U januaru 2024. godine, dvije bebe iz Beograda preminule su od velikog kašlja, a nisu bile vakcinirane.

Imunizacija vakcinom koja sadrži komponentu protiv velikog kašlja, u skladu s uzrastom, preporučuje se kao najbolji način zaštite od ovog oboljenja. Vakcinacija obuhvaća djecu od navršenih dvaju mjeseci života u tri doze s razmakom od najmanje četiri tjedna, uz revakcinaciju u drugoj godini života i pred polazak u školu. Imunitet nakon vakcinacije opada nakon 5-10 godina od posljednje doze vakcine, stoga je važno provoditi revakcinaciju i pratiti cijepni status.

Dr. Maris upozorava da imunitet nakon preležane bolesti obično traje 10-15 godina, tako da osobe mogu oboljeti više puta tokom života.

Novo