Evropske vlade gube strpljenje s Orbanom: “Ucjena nikada ne bi trebala biti nagrađena”
Samo je dva dana do samita lidera EU u četvrtak, no i dalje ostaje nejasno može li 26 država članica uspjeti uvjeriti mađarskog premijera Viktora Orbana da pristane na dugoročnu finansijsku pomoć Ukrajini. Kako navodi Guardian, evropske vlade gube strpljenje s Mađarskom, a zvaničnici pozivaju na suprotstavljanje Orbanu i njegovom “ucjenjivanju”.
Mađarski premijer Viktor Orban blokirao je predloženi paket od 50 milijardi eura za Kijev krajem prošle godine, što je navelo lidere da zakažu sastanak za 1. februar u nadi da će se postići kompromis.
Paket grantova i zajmova pružio bi spas za ukrajinsku ekonomiju. Međutim, dok Budimpešta insistira na tome da je predložila kompromis, strane tek treba da postignu dogovor. Kako navodi Guardian, čini se da Mađarska želi sporazum koji bi joj omogućio da blokira protok pomoći Kijevu u budućnosti.
U međuvremenu rastu frustracije po pitanju vlasti u toj zemlji, i to ne samo zbog pomoći za Ukrajinu. Navodi se da Budimpešta nastavlja odlagati pristupanje Švedske NATO-u, jer je mađarski parlament i dalje jedino zakonodavno tijelo unutar odbrambenog saveza koje tek treba da potpiše članstvo Švedske.
Zemlje EU smatraju mađarske zahtjeve “nerazumnim”
Visoki evropski diplomata rekao je jutros za Guardian da se nada da će države članice biti ujedinjene u suprotstavljanju zahtjevima Budimpešte, te da očekuje da će, kao i obično, Orban nastojati da izvuče što više ustupaka.
“Ovaj put, međutim, nadam se da će on uspjeti dobiti manje – države članice su prilično ujedinjene protiv četiri nerazumna zahtjeva Mađarske – a istovremeno se prenose poruke o mogućim posljedicama za nastavak opstruktivnog ponašanja Mađarske”, naveo je on.
Visoki evropski zvaničnik rekao je za Guardian da države članice čuju različite stvari od mađarskog pregovarača Jánosa Bóke u poređenju sa onim što lider zemlje Viktor Orban javno saopštava i da postoji uverenje da premijer nastoji da zadrži svoje karte otvorenim uoči razgovora u Briselu.
“Ovog puta strpljenje je zaista na izmaku u vezi Mađarske”, rekao je navodno ovaj zvaničnik EU, te naveo da unutar bloka vjeruju da je Orban zainteresiran za pokušaj odmrzavanja većeg dijela sredstava EU za Mađarsku ali da bi predstavljalo “političko ubistvo” za predsjednicu Evropske komisije Ursulu von der Leyen, za koju se očekuje da će se kandidirati za drugi mandat .
Orban zahtjeva da se godišnje odlučuje o pomoći za Ukrajinu
U intervjuu za Le Point, koji je objavljen jutros, mađarski Viktor Orban ponovio je stav koji je Budimpešta artikulirala proteklih dana: da je sada otvorena za pružanje pomoći Ukrajini iz budžeta EU, sve dok se jednoglasna odluka donosi svake godine da se omogući nastavak pomoći – što bi efektivno omogućilo Budimpešti da uloži veto svake godine.
“Odlučili smo da damo kompromisnu ponudu: dobro, ne slažemo se sa izmjenom budžeta. Ne slažemo se da treba da damo 50 milijardi eura [Ukrajini], što je ogroman iznos. Ne slažemo se da to dajemo četiri godine i tako dalje. Ali neka bude, Mađarska je spremna da učestvuje u rješenju 27 članica, ako garantuju da ćemo svake godine odlučivati da li ćemo i dalje slati ovaj novac. I ova godišnja odluka mora imati isti pravni osnov kao danas: mora biti jednoglasna. Nažalost, ovu poziciju neke zemlje shvataju ili tumače kao sredstvo da ih se svake godine ucjenjuje”, rekao je Orban.
“Današnji izazovi zahtijevaju solidarnost”
Portparol grupe Evropske narodne stranke desnog centra za budžet, portugalski poslanik u Evropskom parlamentu José Manuel Fernandes, rekao je danas da lideri ne bi trebalo da pokleknu pred “ucjenama” Mađarske.
“Nije prihvatljivo da jedan premijer EU, Viktor Orban, svojim ucjenama i taktikom blokade nanosi štetu evropskim građanima – 450 miliona evropskih građana. Ova politička ucjena nikada ne treba biti nagrađena”, izjavio je on.
Podcrtao je da “današnji izazovi zahtijevaju solidarnost u EU, potkrijepljenu konkretnim akcijama i koordiniranim politikama”.
“Nacionalizam nije rješenje. “Ponosno sami” nije rješenje i stoga tražimo da Vijeće brzo donese odluku o reviziji dugoročnog budžeta EU, Višegodišnjeg financijskog okvira (MFF)“, dodao je.
Fernandes je objasnio da u budžetu EU trenutno nedostaju finansijska sredstva potrebna za postizanje zacrtanih ciljeva, te da budžet mora biti “ojačan s dovoljno resursa za rješavanje hitnih pitanja kao što su migracije, strateška ulaganja i poboljšanje konkurentnosti Unije”.
“Također, hitno moramo da potvrdimo finansijsku podršku Ukrajini u obliku pomoći od 50 milijardi eura za Ukrajinu”, naveo je on.