Planira li Kim Jong-un veliki rat? Mišljenja analitičara su podijeljena

Svijet
Planira li Kim Jong-un veliki rat? Mišljenja analitičara su podijeljena
Novi

Sjeverna Koreja nedavno je provela seriju vojnih manevara zbog kojih su neki politički analitičari zabrinuti, prenosi Forbes. Zabrinuti analitičari smatraju da predsjednik Kim Jong Un planira ozbiljno eskalirati već osjetljivu situaciju u globalnoj diplomaciji te ne isključuju mogućnost da će napasti Južnu Koreju. Drugi smatraju da su manevri samo još jedan način ostvarivanja pritiska prema Zapadu.

Sjeverna Koreja već mjesecima testira oružje blizu Južne Koreje i Japana, što uključuje ispaljivanje interkontinentalnih balističkih projektila koji mogu nositi nuklearne bojne glave sve do američkog kopna. Istovremeno, Sjeverna Koreja pokušava pojačati svoje partnerstvo s najvažnijim saveznikom, Kinom.

Početkom mjeseca Sjeverna Koreja u vojnim vježbama blizu granice s Južnom Korejom ispalila je stotine podvodnih projektila. Prošli tjedan objavila je da je testirala novi projektil s hipersoničnom bojnom glavnom koji može proći ispod južnokorejskog radara. U petak je objavila da je provela još jedno testiranje "podvodnog nuklearnog oružanog sustava" u Japanskom moru. Sjeverna Koreja tvrdi da su vojni manevri odgovor na jačanje savezništva SAD-a i Južne Koreje.

Sjeverna Koreja tijekom rata u Ukrajini ojačala je savez s Rusijom, tako što su im slali projektile. Sjevernokorejski mediji u nedjelju su objavili da uskoro očekuju posjet ruskog predsjednika.

Kim je prošli tjedan objavio da napušta bilo kakvu ideju ponovnog ujedinjenja s Južnom Korejom, koju je prozvao "neprijateljskom državom". Zaprijetio je da će upotrijebiti nuklearno oružje ako "neprijatelji započnu rat". Državna televizija također je objavila da Sjeverna Koreja "nema namjeru izbjegavanja rata".

Različite interpretacije

Dvojica analitičara, bivši američki savjetnik za vanjsku politiku Robert Carlin i nuklearni znanstvenik Siegfried Heckler, objavili su da je Kim donio "stratešku odluku odlaska u rat". Drugi analitičari misle da se radi samo o prijetnjama kojima je cilj smanjenje sankcija koje SAD nameće Sjevernoj Koreji.

Park Won-gon, analitičarka sa Ženskog sveučilišta Ewha u Seulu, rekla je za New York Times da je Sjeverna Koreja svjesna da ne može pobijediti u ratu te da bi započinjanje istog za njih bio samoubilački čin. Dodala je da bi oni voljeli održavati imidž pobjednika jer bi time lakše došli do popuštanja sankcija.

Sjeverna Koreja, jedna od najizoliranijih nacija na Zemlji, godinama pokušava smanjiti sankcije koje im nameću SAD i UN. Cilj sankcija je ukidanje sjevernokorejskog nuklearnog programa. U zadnjih nekoliko godina Sjeverna Koreja povećava svoje vojne aktivnosti te često koristi globalne nestabilnosti, sukobe Republikanaca i Demokrata u SAD-u, Kine i Tajvana te Rusije i Ukrajine.

Novo