Šta se dešava u UN-u u vezi rezolucije o Gazi, na šta su SAD spremne pristati

Svijet
Šta se dešava u UN-u u vezi rezolucije o Gazi, na šta su SAD spremne pristati
Novi

SAD su uveliko izmijenile nacrt rezolucije o Gazi koju su predložili u Vijeću sigurnosti UN-a Ujedinjeni Arapski Emirati. Kako javlja AL Jazeera, nakon sedmicu danas diplomatskih razgovora, a dok u enklavi raste broj žrtava i glad, SAD su signalizirale da su spremne podržati rezoluciju. Evo šta je poznato o nacrtu rezolucije, i šta se dešavalo u UN-u po ovom pitanju protekle sedmice.

Zašto su SAD tražile da se nacrt rezolucije bude izmijenjen?

Originalni nacrt iznijela je misija Ujedinjenih Arapskih Emirata pri UN-u 15. decembra i poziva na prekid neprijateljstava i nesmetan dotok pomoći u pojas Gaze. Također se tražilo da UN isključivo nadgleda pomoć koja ulazi u Gazu putem ruta iz drugih država. Osim toga, pozivalo se na “trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca”.

U početku, SAD nisu bilo zadovoljne terminom “prestanak neprijateljstava” u rezoluciji. Stoga je to izmjenjeno terminom “suspenzija” neprijateljstava. Međutim, Washington nije bio uvjeren u to uprkos prvom krugu revizije i glasanje je odgođeno.

Naredni izvor nesuglasica bio je u pitanju UN-ovog nadzora ulaska pomoći u Gazu.

PassBlue, nezavisna organizacija koja nadgleda UN, objavila je na X da su američke diplomate navodno bile zadovoljne s time da UN nadzire ulazak pomoći, ali da se to promjenilo onog momenta kada je Izrael upoznat s nacrtom.

Prije četvrtka, arapske članica UN-a i članovi Organizacije islamske saradnje (OIC) predložili su SAD-u izmjene koje se odnose na klauzulu koja govori o ulasku i praćenju pomoći za Gazu. Do tada je glasanje o nacrtu rezolucije već odgađano sedam puta u tri dana, izvijestio je movinar Al Jazeere Gabriel Elizondo.

Međutim, glasanje nije obavljeno po rasporedu u četvrtak, te je odgođeno je za petak.

Koje su promjene Sjedinjene Američke Države unijele u rezoluciju?

Uz pomoć arapskih država, SAD su izmijenile nacrt.

“Spremni smo da glasamo o tome. I to je rezolucija koja će donijeti humanitarnu pomoć onima kojima je potrebna”, rekla je američka ambasadorica pri UN-u Linda Thomas-Greenfield.

Prvobitni nacrt, koji je pominjao “prestanak neprijateljstava”, izmijenjen je tako da poziva na “hitnu suspenziju neprijateljstava kako bi se omogućio siguran i nesmetan humanitarni pristup i hitni koraci ka održivom prekidu neprijateljstava”.

Ali američki izmijenjeni nacrt odbacuje sve reference na pauzu u borbama.

Umjesto toga, poziva na “hitne korake da se odmah omogući siguran i nesmetan humanitarni pristup, kao i da se stvore uslovi za održivi prekid neprijateljstava“.

U originalnom nacrtu se također navodi da će UN “isključivo pratiti sve pošiljke humanitarne pomoći za Gazu dostavljene kopnenim, morskim i zračnim putevima” iz zemalja koje nisu strane u ratu.

Umjesto toga, u izmijenjenom nacrtu rezolucije traži se od generalnog sekretara UN-a Antonio Guterresa da imenuje višeg koordinatora za humanitarnu pomoć i rekonstrukciju koji će zatim uspostaviti mehanizam za ubrzavanje pomoći Gazi kroz države koje nisu strane u sukobu.

Koordinator bi također imao odgovornost “za omogućavanje, koordinaciju, praćenje i verifikaciju (humanitarne pomoći) u Gazi, prema potrebi”.

Prvobitni nacrt rezolucije zahtijevao je od Izraela i Hamasa da dozvole i olakšaju “korištenje svih kopnenih, morskih i zračnih puteva do i kroz cijelu Gazu” za isporuku pomoći. To je promijenjeno u “sve dostupne rute“, za koje su neke diplomate rekli da omogućava Izraelu da zadrži kontrolu nad pristupom svim isporukama pomoći za svih 2,3 miliona ljudi u Gazi.

Izrael prati ograničene isporuke pomoći Gazi preko prelaza Rafah sa Egiptom i prelaza Karem Abu Salem (Kerem Shalom) koji kontroliše Izrael.

Hoće li rezolucija proći?

Za usvajanje rezolucije potrebno je najmanje devet glasova od 15 država članica, i da nijedna pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: SAD-a, Francuske, Kine, Ujedinjenog Kraljevstva ili Rusije, ne uloži veto.

Mada je Thomas-Greenfield rekla novinarima da je nacrt sada “rezolucija koju možemo podržati“, ona je odbila precizirati hoće li SAD glasati za ili biti uzdržane.

Kako navode diplomate, glasanje je ponovo odgođeno do petka nakon što su se Rusija i neki drugi članovi vijeća žalili tokom razgovora iza zatvorenih vrata na amandmane unesene da bi se Washingtonu udovoljilo. Ruski ambasador u UN-u Vasilij Nebenzja odbio je da razgovara sa novinarima nakon sastanka.

Sada kada je jezik koji je prvobitno pozivao na “prestanak neprijateljstava” znatno razvodnjen, nema garancije da će stalne članice Rusija i Kina na to pristati.

Rusija i Kina su prethodno stavile veto na rezoluciju koju su predvodile SAD 25. oktobra, a koja je pozvala na “humanitarnu pauzu” umjesto na “prekid vatre”.

Ako prođe, da li će rezolucija išta postići?

Gazi je hitno potrebna hrana jer cijelo njeno stanovništvo doživljava krizu gladi, navodi se u izvještaju UN-a. Značajno veliki dio domaćinstava doživljava nesigurnost hrane i opasnost od gladi raste.

Dok klauzula o neometanom pristupu pomoći u teoriji zvuči obećavajuće, isporuka hrane i druge pomoći zaostajala je za potrebama u Gazi čak i prije rata. Više od dva mjeseca borbi stvorilo je dodatni zaostatak zahtjeva za pomoći. U međuvremenu, Izrael do sada nije ispunio obaveze koje je preuzeo.

Ranije je između Izraela i Hamasa dogovorena humanitarna pauza kako bi se omogućila razmjena zarobljenika, uz omogućavanje ulaska veće količine humanitarne pomoći u Gazu.

Ali čak i tokom pauze, oko 200 kamiona pomoći ulazilo je u Gazu svakog dana, u poređenju sa 500 kamiona koji su ulazili dnevno prije izbijanja nasilja 7. oktobra. UN su rekle da protok pomoći tokom primirja ne odgovara potrebama civila Gaze. Glad u enklavi se od tada samo pogoršala, tako da je nejasno mogu li UN i druge agencije bez pauze u borbama zadovoljiti humanitarne potrebe enklave.

Izrael je takođe ranije ignorisao rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a. Vijeće sigurnosti je 15. novembra donijelo rezoluciju kojom se poziva na “hitne i produžene humanitarne pauze i koridore” širom Pojasa Gaze. Međutim, izraelski izaslanik u UN-u odmah je izjavio da rezolucija nema “nema smisla” za njegovu zemlju. Prošlo je više od nedelju dana, a tek onda su Izrael i Hamas konačno pristali na kratko primirje koje je isteklo početkom decembra.

Novo