Zaključci Europskog vijeća: Poziv zemljama s kandidatskim statusom da pojačaju reformske napore
Europsko vijeće je nakon prvog dana zasjedanaja u Briselu, na kojem je odobreno otvaranje pristupnih pregovora za Ukrajinu i Moldaviju, a Gruziji dodijenjen kandidatski status, usvojilo zaključke, osvrnuvši se između ostalog i na Zapadni Balkan i Bosnu i Hercegovinu.
U zaključcima koji se odnose na proširenje podsjeća se da je to geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet.
Zemlje kandidatkinje, među kojima je i Bosna i Hercegovina, pozivaju se da pojačaju reformske napore, posebno u oblasti vladavine prava, u skladu s prirodom procesa pristupanja temeljenom na zaslugama i uz pomoć EU. Uporedo, dodaje se, EU treba postaviti potrebne unutarnje temelje i reforme, postavljajući dugoročne ambicije Unije i načine za njihovo postizanje te rješavajući ključna pitanja vezana uz njezine prioritete i politike, kšto će ojačati europski suverenitet.
EU lideri su potvrdili svoju punu i nedvosmislenu predanost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU, te su pozvali na ubrzanje procesa pristupanja.
Europsko vijeće primilo je na znanje Komunikaciju Europske komisije o novom planu rasta za zapadni Balkan, koji ima za cilj ubrzati socio-ekonomsku konvergenciju između Zapadnog Balkana i Europske unije, na temelju strogih uvjeta, te potiče regiju na korak ubrzati reforme vezane uz EU i unaprijediti regionalnu gospodarsku integraciju kroz Zajedničko regionalno tržište, temeljeno na pravilima i standardima EU.
Ističe se i puna predanost unaprjeđenju postupne integracije između Europske unije i regije tokom samog procesa proširenja na reverzibilan način koji se temelji na zaslugama.
Kao što je nakon sastanka istaknuo predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, EU će otvoriti pregovore s Bosnom i Hercegovinom kada se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo. Zaključcima se poziva Europska komisija da do marta 2024. preda izvještaj o napretku zemlje s ciljem donošenja takve odluke.
Najveći dio zaključaka prvog dana zasjedanja Europskog vijeća odnosi se na rat u Ukrajini, u kojima se podcrtava osuda ruske agresije na tu zemlju, što je označeno kao očito kršenje Povelje UN-a. Ponovo je potvrđena i nepokolebljivu podrška EU neovisnosti, suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica i njezinom inherentnom pravu na samoodbranu od ruske agresije.
Također, u zaključcima se ističe kako će se vojna podrška i sigurnosne obveze osigurati uz puno poštovanje sigurnosne i odbrambene politike određenih država članica i uzimajući u obzir sigurnosne i odbrambene interese svih država članica.
Suočena s kontinuiranim ruskim napadima na ukrajinsku civilnu i kritičnu infrastrukturu, Europska unija i njezine države članice intenzivirat će pružanje daljnje humanitarne pomoći i pomoći civilne zaštite Ukrajini, kao i pomoći kako bi se osigurala otpornost njenog energetskog sektora tokom zime.