CPJ: Rat Izraela i Hamasa najsmrtonosniji sukob za novinare ikada zabilježen

Svijet
CPJ: Rat Izraela i Hamasa najsmrtonosniji sukob za novinare ikada zabilježen
Izraelska vojna ofanziva u Gazi proizvela je najsmrtonosniji mjesec za novinare od kada je počela da se vodi evidencija prije više od tri decenije, te je stvorila zamračenje vijesti na teritoriji koja je sukobu, saopćio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

Izraelska vojna ofanziva u Gazi proizvela je najsmrtonosniji mjesec za novinare od kada je počela da se vodi evidencija prije više od tri decenije, te je stvorila zamračenje vijesti na teritoriji koja je sukobu, saopćio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

Kako javlja Guardian, organizacija je zabilježila smrt 48 novinara otkako su militanti Hamasa izvršili masakr u Izraelu 7. oktobra, na šta je Izrael odgovorio bombardovanjem i kopnenom invazijom na Gazu.

CPJ je već označio prvi mjesec nakon napada Hamasa kao najsmrtonosniji koji su novinari pretrpjeli od 1992. godine prije nego što je još šest palestinskih novinara ubijeno u Gazi tokom vikenda.

Petoro je ubijeno samo u subotu, što je taj dan učinilo drugim najsmrtonosnijim u ratu za novinare. Prvi je bio dan napada Hamasa, kada je život izgubilo šest novinara.

Poređenja radi, u toku čitave 2022. Godine je ubijeno 42 širom svijeta, uključujući njih 15 koji su poginuli u izvještavanju o ruskoj invaziji Ukrajine, koja se smatra vrlo opasnim sukobom za medije.

CPJ kaže da smrtonosni trend također daleko nadmašuje 30 novinara ubijenih na vrhuncu građanskog rata u Siriji, koji se ranije smatrao najsmrtonosnijom ratnom zonom za novinare u posljednje vrijeme.

Sada je organizacija izdala hitnu molbu Izraelu i njegovim zapadnim saveznicima da reformišu pravila angažmana koje su postavile Izraelske odbrambene snage (IDF) kako bi se zabranila upotreba smrtonosne sile protiv novinara koji nose medijske oznake.

Sherif Mansour, koordinator komiteta za Bliski istok i Sjevernu Afriku, rekao je da sve veći broj smrtnih slučajeva u medijima u kombinaciji s uzastopnim prekidima interneta i telefonskih mreža, te pooštravanjem cenzure, efektivno nameću zamračenje informacija u Gazi, maloj obalskoj teritoriji koja je dom za oko 2,3 miliona Palestinaca. To je proizvelo nedostatak informacija za stanovništvo koje očajnički želi da zna gdje da nabavi hranu, gorivo i čistu vodu, rekao je on.

“Izvještavanje o sukobu postalo je mnogo opasnije zbog eksponencijalnog rizika za lokalne palestinske novinare koji su na prvoj liniji fronta i nemaju sigurno utočište i izlaz“, rekao je Mansour.

“Također, izraelska vojska je odbila da preuzme bilo kakvu odgovornost za ubistva, rekavši međunarodnim medijskim organizacijama da ne mogu garantovati sigurnost medija ili njihovih zaposlenika. Rekli smo, posebno nakon što je vojska gađala komunikacijske objekte, da smo došli do zamračenja vijesti. Imamo i problema sa cenzurom, napadima i pritvorima na Zapadnoj obali“, dodao je.

Devedeset posto ubijenih novinara su Palestinci, s izuzetkom četiri izraelska novinara ubijena u napadima Hamasa i jednog državljanina Libana. Većina ubijenih Palestinaca bili su slobodni novinari i fotoreporteri.

“Oni su trenutno najpotrebniji, ali su i najranjiviji“, rekao je Mansour.

Još devet novinara je povrijeđeno, a još troje se vodi kao nestalo. Trinaest ih je uhapšeno u okviru onoga što se opisuje kao izraelski “režim cenzure” uveden u skladu sa zakonima o vanrednim situacijama, koji uvodi krivično djelo narušavanje “nacionalnog morala” ili “nacionalne sigurnosti”.

Nejasno je koliko je novinara izvještavalo o sukobu u vrijeme njihove smrti. Ali CPJ istražuje svaki slučaj da vidi da li su novinari uhvaćeni u unakrsnoj vatri dok su pokušavali da obavljaju svoj posao, dodao je Mansour.

Poziv na zaštitne mjere uslijedio je nakon tvrdnji izraelske medijske zagovaračke grupe, HonestReporting, da su neki međunarodni mediji unaprijed znali za Hamasov napad 7. oktobra, pozivajući se na objavljivanje slika koje su snimili lokalni novinari na kojima se vidi kako grupa upada na teritoriju Izraela.

HonestReporting je nakon toga povukao optužbe, kada su medijske organizacije to negirale. Međutim, ured Benjamina Netanyahua, izraelskog premijera, izdao saopštenje u kojem je novinare koji su fotografisali nazvao saučesnicima u “zločinima protiv čovječnosti”. Benny Gantz, član izraelskog ratnog kabineta, rekao je da ih treba tretirati kao teroriste i loviti.

Nekoliko dana nakon izvještaja, dom Yassera Qudiha, slobodnog fotografa koji je Reutersu dostavio slike napada Hamasa, pogođen je sa četiri projektila. Qudih je preživio napad, ali je osam članova njegove porodice ubijeno. Nejasno je da li je Izrael izvršio ovaj napad.

Mansour je tvrdnju HonestReportinga nazvao “kampanjom klevete” koja je dovela živote palestinskih novinara u opasnost i rekao da je u skladu s prethodnim “lažnim narativima” koji impliciraju da su palestinski novinari umiješani u terorističke aktivnosti.

“Ne trebaju vam sati i ne morate biti genije u Gazi da bi saznali za operacije izraelske vojske ili operacije Hamasa“, rekao je.

“Govorite o traci dugoj 20 milja koja je široka šest milja. Postoji toliko mnogo načina na koje bi novinari mogli biti na licu mjesta – nije potrebno nikakvo znanje ‘iznutra’ da se otvori prozor i pogleda u nebo i vidi gdje je operacija“, dodao je on.

Novo