Broj poginulih u Pojasu Gaze nadmašio 10.000

Svijet
Broj poginulih u Pojasu Gaze nadmašio 10.000
Broj poginulih premašio je 10.000 od izbijanja sukoba između Izraela i Hamasa 7. oktobra, saopćili su palestinski i izraelski izvori.

Broj poginulih premašio je 10.000 od izbijanja sukoba između Izraela i Hamasa 7. oktobra, saopćili su palestinski i izraelski izvori.

Broj palestinskih žrtava u Gazi sada je dostigao najmanje 8.796, uključujući 3.648 djece i 2.290 žena, sudeći prema podacima ministarstva zdravstva sa sjedištem u Gazi, dok je u Izraelu ubijeno više od 1.400 ljudi, saopćilo je izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova.

U srijedu je najmanje 320 stranih državljana na početnoj listi od 500, kao i deseci teško ranjenih stanovnika Gaze, prešlo u Egipat preko graničnog prijelaza Rafah u okviru dogovora između Izraela, Egipta i Hamasa.

Egipatsko ministarstvo zdravstva saopćilo je da su neki od evakuiranih prebačeni u bolnice Al-Arish i Bir Al-Abd na Sjevernom Sinaju, dodajući da su ljekari u karantinu na prijelazu Rafah obavili medicinske preglede za 117 stranih državljana, uključujući 35 djece koja su primila neophodne vakcinacije.

– Svi pacijenti su stabilni i dobijaju vrhunsku medicinsku njegu od medicinskih timova na prijelazu ili unutar bolnica – saopćilo je ministarstvo.

Broj poginulih u Pojasu Gaze nastavlja da raste jer su pogođene bolnice i skloništa za izbjeglice. Skoro 70 posto ubijenih u Gazi su djeca i žene. Save the Children, međunarodna nevladina organizacija, izvijestila je da je skoro 3.200 djece ubijeno u Gazi u samo tri sedmice.

To premašuje broj djece ubijene godišnje u svjetskim konfliktnim zonama od 2019. godine, izjavio je u ponedjeljak Philippe Lazzarini, generalni povjerenik Agencije Ujedinjenih naroda (UN) za palestinske izbjeglice.

– To ne može biti kolateralna šteta – napomenuo je on.

Generalna skupština UN-a usvojila je 28. oktobra rezoluciju koja poziva na “neposredno, trajno i održivo humanitarno primirje koje bi dovelo do prekida neprijateljstava”, uključujući zaštitu civila, zaštitu humanitarnog osoblja i objekata, i “neposrednu i bezuslovno oslobađanje” svih civila koji se nezakonito drže u zatočeništvu.

Rezolucija je usvojena sa 120 glasova za, 14 glasova protiv i 45 suzdržanih. Sjedinjene Države i Izrael glasali su protiv nacrta rezolucije.

Ranije, 16. oktobra, Sjedinjene Države su glasale protiv rezolucije koju je izradila Rusija i koja poziva na humanitarni prekid vatre u Gazi, i ponovo su stavile veto na rezoluciju koju je izradio Brazil i koja bi dva dana kasnije tražila humanitarne pauze u Gazi.

Uprkos međunarodnim pozivima na humanitarni prekid vatre, Izrael je nastavio teška bombardovanja gusto naseljenog pojasa Gaze i intenzivirao svoju kopnenu ofanzivu, šaljući vojnike duboko u palestinsku teritoriju.

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopćile su da su njihovi vojnici bili uključeni u “žestoke bitke” s Hamasom “duboko u Pojasu Gaze”, dodajući da su izraelske trupe napale stotine vojnih ciljeva Hamasa, uključujući pozicije za lansiranje protutenkovskih projektila i raketa ispod okna u vojnim kompleksima unutar podzemnih tunela, te ubili “brojne” militante Hamasa.

– Napredujemo u fazama rata i djelujemo na terenu unutar neprijateljske teritorije – napisao je načelnik Generalštaba IDF-a Herzi Halevi u pismu upućenom komandantima i vojnicima, obećavajući da će “trajati dugo i borit ćemo se do kraja.”

Izraelski ministar odbrane Yoav Gallant izjavio je tokom posjete oklopnih trupa raspoređenih na granici Gaze da će Izrael nastaviti koordinirane napade na Gazu iz zraka, zemlje i mora, a vojska je poduzela akcije da razotkrije tunele kako bi “zadala teške udare neprijateljima unutar teritorije”.

Na diplomatskom planu, Bolivija je prekinula diplomatske veze s Izraelom. U međuvremenu, Jordan, Čile i Kolumbija opozvali su svoje ambasadore, prenosi Xinhua.

Novo