VJETAR NOSIO KROVOVE ŠIROM SRBIJE, SNIMLJENE KATAKLIZMIČNE SCENE: Svi su strahovali od superćelijskih oluja a da li će ih BITI JOŠ?

Region
VJETAR NOSIO KROVOVE ŠIROM SRBIJE, SNIMLJENE KATAKLIZMIČNE SCENE: Svi su strahovali od superćelijskih oluja a da li će ih BITI JOŠ?
.

Ovogodišnje ljeto obilježilo je vrlo promjenjivo vrijeme . Tokom toplotnih talasa temperatura vazduha je u nekoliko navrata dostizala 39°C.

Međutim, nakon najtoplijih dana došlo je do promjene vremena u vidu jakog pogoršanja vremena sa veoma jakim pljuskovima i jakim grmljavinom. Nakon veoma burnog ljeta, kada su superćelije u pitanju , svi strahuju da li će nas čekati u narednim mjesecima.

Samo tokom jula Srbiju su u više navrata pogodile jake oluje i nepogode u vidu grada, sa olujnim vetrovima od preko 100 km/h i razvojem snažnih superćelijskih oluja.

Često su prelazili put od preko 1.000 kilometara na putu od Austrije i Slovenije kroz Hrvatsku i Srbiju dalje na istok, a u nekoliko navrata najteže su bili pogođeni Vojvodina, posebno Bačka i Srem, a ogromnu štetu su pretrpjeli i Novi Sad i Bačka Palanka . .

Uništeni su brojni objekti, oštećeni su krovovi i vozila, a nažalost ima i žrtava. Oluje Superćelije donijele su orkanske vjetrove od preko 180 km/h , a uništeno je desetine hektara šuma, posebno u Vojvodini.

A početak avgusta donio je Srbiji jake grmljavine i nepogode, posljednja superćelijska oluja zabilježena je u subotu i jedna od njih je direktno pogodila Beograd , uz veoma jak grad.

Inače, sezona olujne nestabilnosti na teritoriji Srbije je u toplom delu godine, odnosno od aprila do oktobra. Najveće obilje je krajem proljeća i početkom ljeta, odnosno tokom maja i juna, ali su i jul i avgust idealni za nicanje, ali sa manjom obilnošću u tom dijelu ljeta i godine.

Superćelijske oluje su potpuno prirodna pojava , koja se redovno dešavala u prošlosti, a njihova pojava i da li će se dešavati češće ili ne u roku od godinu dana zavisi od mnogih faktora u atmosferi.

Superćelije su jedna od najopasnijih od svih vrsta oluja i mogu proizvesti štetne vjetrove, veliki grad i tornada.

Vertikalne promjene smjera ili brzine vjetra i nestabilnost najčešće su u centralnom dijelu SAD-a tokom proljeća, kada su prisutna umjerena do jaka atmosferska polja vjetra. Stepen i vertikalna distribucija vlage, nestabilnost i vjetrovi imaju značajan utjecaj na vrstu oluje, uključujući superćelije.

Superćelijske oluje su definirane mezociklonom, ili područjem rotirajućih, snažnih uzlaznih strujanja unutar ćelije grmljavine , koje utiču na formiranje, održavanje i snagu oluje.

Ova vrsta oluje može trajati nekoliko sati , biti veoma intenzivna i može se kretati stotinama kilometara neočekivano brzo. Oluje superćelija nastaju kada hladna vazdušna masa dosegne pregrijano tlo , uzrokujući ekstremnu termičku nestabilnost atmosfere.

Oluja superćelija često proizvodi razorne vjetrove , veliki grad i tornada, a najmoćnije vrste tornada su povezane s njima. Jednom formirana, superćelijska oluja može se održati veoma dugo, čak i kada naiđe na okruženje neprikladno za razvoj novih oluja.

Nakon ljeta sa jako izraženim i jakim olujama, došla je jesen sa vrlo stabilnim i sunčanim vremenom, tako da smo imali pauzu i od padavina i od nevremena.

Već smo mnogo dublje zakoračili u jesen, a za nekoliko dana stiže novembar.

Danas je naš kraj na udaru veoma jakog ciklona, ​​čak su i veoma jake oluje pogodile sjeverni dio Jadrana, pa su se mnogi u Srbiji sjetili i onih nepogoda koje su ljetos poharale Srbiju i posejale pravi strah.

Dobra vijest je da sadašnji ciklon neće donijeti ovakve nepogode Srbiji, ali da se one kod nas ne očekuju, i to ne samo u narednom periodu, već da možemo da napravimo pauzu do sljedeće godine, odnosno do naredne sezone ovakvih pojava, koje se vezuju za topliji dio godine, odnosno najčešće za kraj proljeća i za period tokom ljeta.

U hladnijem delu godine u Srbiji postoje potpuno drugačiji uslovi koji nisu nimalo povoljni za nastanak i razvoj superćelijskih oluja.

Tada su te pojave karakteristične kada je u pitanju naše područje za područje Jadranskog mora i za priobalno područje uz Jadran, eventualno njegovo zaleđe, posebno tokom jesenjih mjeseci.

Dakle, iako je poznato da jesen i zima u Srbiju donose opasne vremenske pojave, nema opasnosti od superćelija, a čak i ako se retke grmljavine mogu javiti, one su vezane za obične nepogode.

Kurir.rs/Telegraf

Novo