"Islamska država hoće GLOBALNI RAT"

Svijet
"Islamska država hoće GLOBALNI RAT"
"Oni su željeli da pokažu da su nova Al Kaida..."

Napadi u Parizu pokazuju da je Islamska država odlučna u namjeri da se postavi kao dominantni ekstremistički pokret u stanju da operiše daleko izvan samoproglašenog kalifata u Iraku i Siriji, ocijenila je agencija Asošiejtid pres.

Islamska država time ostvaruje više ciljeva - privlači veći broja regruta, zaoštrava podjele između muslimana i nemuslimana u Evropi i primorava Zapad da bira da li da se uzdrži ili dodatno uvuče u ono što teroristi vide kao svjeti rat u Siriji i Iraku.
 

Zajedno s nedavnim obaranjem ruskog aviona u Egiptu i bombaškim napadima u Libanu i Turskoj, pariški napadi signaliziraju na značajan preokret u strategiji ka globalnom pristupu za koji stručnjaci ocjenju da će se dalje pojačati, navodi AP.
 
"Poruka je da je ovo otvoreni rat koji nije ograničen samo na zone sukoba u Iraku i Siriji", rekao je Bilal Saab, član Brent Skoukroft centra za međunarodnu bezbjednost pri Atlantskom savjetu.
 
Islamska država je i ranije izvodila napade izvan takozvanog kalifata u Siriji i Iraku, ali veliki napadi poput obaranja ruskog aviona ili akcija u srcu u Evrope sugerišu da se priroda i obim pristupa Islamske države mijenja, naveo je AP.
 
Napadi u inostranstvu pomažu u širenju poruke da je Islamska država ozbiljna i efikasna alternativa Al Kaidi, koja je ranije bila predvodnik u globalnom ekstremističkom pokretu, ali je posljednjih godina njen značaj smanjen.
 
Hasan Hasan, saradnik u britanskom Institutu za međunarodne odnose Četam haus, rekao je da Islamska država nastoji da se pokaže kao državotvorni pokret s kalifatom u Siriji i Iraku, ali i kao "globalni lider džihada" umjesto Al Kaide.
 
"Oni su željeli da pokažu da su nova Al Kaida... da će to biti nova organzijacija u kojoj svi treba da budu. Stara organizacija umire", rekao je Hasan, dodajući da mnogi do skora Islamsku državu nisu vidjeli kao globalnu prijetnju.
 
Portparol Islamske države Abu Muhamed al-Adnani u septembru 2014. pozvao je pristalice da napadaju zapadnjake i nevjernike, s naglaskom na "nevjerujuće Amerikance ili Evropljane, posebno na zlobne i prljave Francuze". Takođe su prijetili da će zbaciti Rim, vjerovatno kao referencu na lokaciju Vatikana.
 
"Oni uvijek govore o Iraku i Siriji kao početku nečega, ali s poglednom na Zapad i osvajanje Rima", rekao je Hasan.
 
Islamska država se takođe zavjetovala da će brzo izvijesti odmazde za napade Zapada na muslimane u kojima stradaju stotine ljudi, među kojima žene i deca. Ideolog Islamske države Harib al-Ihvan poručio je da će "svako ubistvo u islamskoj naciji naići na trenutnu, odlučnu i užasnu reakciju".
 
Husein bin Mahmud, takođe jedan od vodećih ideologa ekstremista, rekao je da kao što se Zapad bori s muslimanima na Bliskom istoku, tako i Islamska država ima pravo da izvodi napade u "pariskoj hali, stanicama u Londonu ili Madridu ili na zgradu u Njujorku".
 
"Parizu izvini zbog tih zlih lupeža koji su ubili miroljubive i civilizovane Parižane dok vaši lijepi avioni i vaše moderne bombe ubijaju odvratnu arapsku djecu", napisao je Mahmud povodom napada u Parizu.
 
Hasan ocjenjuju da je u oblastima pod kontrolom Islamske države možda došlo do "zasićenja borbama" i da je ograničen prostor za proširenje u Siriji i Iraku. To joj dalje podsticaja da poseti više vremena i resursa operacijama u inostranstvu.
Saab ističe još jedan mogući cilj - da se Zapad podstakne da angažuje kopnene trupe. Mada mnogi na Zapadu tvrde da je to jedini način da se uništi Islamska drava, Saab kaže da bi takav scenario Islamska država rado prihvatila.
 
Ostaje, međutim, nepoznanica zašto je Islamska država sada odabrala trenutak da pokrene globalnu strategiju, navodi AP. Jedna mogućnost je da su ekstremisti odluku Rusije da uđe u sukobe u Siriji identifikovali kao prelomni trenutak koji drastično mijenja situaciju na terenu. Neki ocjenjuju i da Islamska država nastoji da nadoknadi nedavne gubitke u Siriji i Iraku.

Novo