PONOVO NAM STIŽE SUPERĆELIJSKA OLUJA: Meteorolog objavio kada i koji dijelovi su na udaru

Aktuelno
PONOVO NAM STIŽE SUPERĆELIJSKA OLUJA: Meteorolog objavio kada i koji dijelovi su na udaru
Balkan se, kao i niz europskih i neke američke savezne države, suočava s toplotnim valom.

Balkan se, kao i niz europskih i neke američke savezne države, suočava s toplotnim valom.

Meteorolog Marko Čubrilo u novoj prognozi vremena navodi da se tropski talas u regionu zadržava sve do utorka, kada se očekuje pad temperature, pljuskovi i grmljavina. 

Poznati meteorolog se oglasio na Facebook profilu, a objavu prenosimo u cijelosti:

"U utorak maksimum od oko +26 na sjeverozapadu do oko +34 ponegdje na istoku regiona. Kako će se centar ciklona iz Ženevskog zaliva vrlo sporo premještati dalje na sjeveroistok, istočna Hrvatska, istok BiH i najveći dio Srbije bi u utorak ostali u toplom sektoru ovog sistema te bi tamo i dalje bilo toplo, ali ni približno kao ovih dana uz moguće jake grmljavinske pljuskove i vremenske nepogode, dok bi na zapadu bilo svježije i promjenljivo uz povremene pljuskove. 

Vjetar bi nad jugom i istokom regiona u utorak i dalje bio uglavnom južni i jugoistočni, dok bi nad ostalim dijelom regiona okrenuo na sjeverozapadni, a duž sjevernog i dijela srednjeg Jadrana na buru. U utorak dnevni maksimum od oko +21 na zapadu do oko +29 na istoku regiona.

"Srijeda i četvrtak donose još svježije i nestabilno vrijeme (posebno u srijedu) uz lokalne pljuskove i male šanse za vremenske nepogode. Centar ciklona će se preko Jadrana uz slabljenje izmjestiti na sjeveroistok tako da će osvježenje zahvatiti cijeli region. Neće to biti neko veliko zahlađenje i maksimumi bi se tih dana trebali kretati od +17 do +26 stepeni Celzijusa, što je negdje u granicama prosjeka ili malo ispod njega, ali će poslije izuzetno vrelih dana osjećaj osvježenja biti izraženiji.

Od sredine nedjelje će i noći svugdje postati svježije tako da bi se minimumi često kretali oko +15 stepeni Celzijusa, a na planinama i ispod +12. Od petka se računa na jačanje anticiklona uz stabilizaciju i otopljenje tako da će za naredni vikend maksimumi vjerovatno biti od +25 do +30 stepeni Celzijusa, šro je malo iznad prosjeka ali nije ekstremno visoko.

Početak septembra

"Što se tiče daljeg razvoja sinoptike, ne bih ovo osvježenje koje stiže nikako nazvao 'ubicom ljeta' jer bi prvi dio septembra trebao donijeti dosta sunca uz temperature iznad prosjeka. Ne treba očekivati više ekstremne vrućine, ali povremeno će maksimumi, posebno na jugu dostizati i oko +34 stepena Celzijusa. Poslije 6. septembra će ponovo biti nestabilnije uz česte pljuskove ali bez jačeg zahlađenja, dok u ovom momentu prvo, jesenje, zahlađenje koje bi uslovilo značajniji pad temperature, vjerovatno bez obilnijih padavina je moguće poslije 16. septembra kada bi sinoptika ka nama mogla omogućiti spuštanje hladnijeg ali suhog vazduha sa sjevera.

Kako smo još uvijek u pljuskovitom tipu padavina istočni dio regiona (istok Hrvatske, istok BiH i Srbija) će imati jako velikih lokalnih razlika u akumulacijama i vrlo lako se može desiti da nad ovim prostorima ponegdje kiše gotovo i ne bude. U isto vrijeme veliki dio Jadrana, posebno sjeverni i srednji može očekivati, ponegdje i rekordne količine kiše za august.

"Znatno više toga će se moći predvidjeti sutra uveče kada se nestabilnosti pokrenu. Opasnost od jakih, potencijalno superćelijskih oluja će od sutra uveče do srijede biti aktuelna, prvo nad zapadnim i središnjim, a zatim i nad istočnim dijelovima regiona", zaključuje Čubrilo.

(Radiosarajevo.ba)

Novo