Guardian: Evropska država kupuje 49 polovnih tenkova Leopard za Ukrajinu

Svijet
Guardian: Evropska država kupuje 49 polovnih tenkova Leopard za Ukrajinu
Desetine polovnih tenkova Leopard 1 koji su nekada pripadali Belgiji kupila je jedna velika evropska zemlja za ukrajinsku vojsku koja se bori protiv Rusije, izjavio je trgovac oružjem koji ih je prodao za Guardian.

Desetine polovnih tenkova Leopard 1 koji su nekada pripadali Belgiji kupila je jedna velika evropska zemlja za ukrajinsku vojsku koja se bori protiv Rusije, izjavio je trgovac oružjem koji ih je prodao za Guardian.

Freddy Versluys, izvršni direktor privatne odbrambene kompanije OIP Land Systems, rekao je za Guardian da je prodao 49 tenkova jednoj vladi u Evropi. Nije naveo o kojoj se državi radi zbog klauzule o povjerljivosti. Također nije naveo cijenu. Versluys je dodao da bi moglo proći i do šest mjeseci prije nego što će tenkovi biti poslani na bojno polje u Ukrajini.

Versluys je ranije kupio 50 tenkova Leopard 1 po cijeni od 37.000 eura koje je belgijska vlada povukla iz upotrebe 2014. godine kao dio šireg trenda smanjenja potrošnje za odbranu među zapadnim zemljama.

Izvor sa direktnim saznanjima o dogovoru rekao je da je tenkove kupio “veliki njemački odbrambeni igrač“.

Njemački list Handelsblatt objavio je u utorak navečer da je kupac bio proizvođač oružja Rheinmetall koji je planirao da većinu njih pripremi za izvoz u Ukrajinu. Kompanija i njemačko ministarstvo odbrane nisu komentarisali ove navode.

Leopardi njemačke proizvodnje bili su u središtu javne rasprave ranije ove godine nakon što je belgijska ministrica odbrane Ludivine Dedonder rekla da razmišlja o kupovini tenkova, ali je optužila firmu da pokušava ostvariti “ogromnu zaradu” od prodaje. Versluys je tada negirao da mu se belgijska vlada obratila.

Sukob je podvukao problem sa kojim se suočavaju zapadne vlade koje pokušavaju pronaći oružje za Ukrajinu nakon više od godinu dana intenzivnog ratovanja. Naime, oružje koje su odbacili kao zastarjelo sada je u velikoj potražnji i često je u vlasništvu privatnih kompanija.

“Činjenica da napuštaju našu kompaniju dokazuje da smo tražili fer tržišnu cijenu i da ih je neko bio više nego sretan da ih uzme”, rekao je Versluys u objavi na LinkedIn-u u utorak, uz sliku rezervoara pored boce ukrajinske votke.

“Drago mi je da će se konačno pridružiti borbi za slobodu“, dodaje se u objavi.

Versluys, koji je prethodno proveo devet godina radeći za belgijsku vojsku, rekao je da se tenkovi sada transportuju u fabriku na suštinski remont.

On je dodao da će više od deset cisterni biti iskorišteno za rezervne dijelove, dok će ostali biti popravljeni. U prethodnom intervjuu za Guardian, Versluys je rekao da bi mogli potrajati mjeseci i do milion eura troškova renoviranja da svaki tenk bude spreman za upotrebu u Ukrajini.

Nekoliko zapadnih saveznika Kijeva složilo se ranije ove godine da pošalju moderne tenkove Leopard 2 u Ukrajinu, kao i da pošalju starije modele Leopard 1.

Leopard 1, koji je iz 1960-ih, lakši je i manje moćan od novijih tenkova Leopard 2. Modeli koje je prodao Versluys posljednji su put nadograđeni 1990-ih.

Portparol belgijskog ministarstva odbrane odbio je da komentariše prodaju tenkova.

Ruska invazija na Ukrajinu i naknadna zapadna vojna podrška Kijevu bez presedana dovela je do naglog porasta potražnje za teškim naoružanjem. S obzirom na to da su zalihe oružja zemalja EU ozbiljno iscrpljene, zemlje se okreću privatnim firmama poput OIP-a.

Versluys je prethodno prodao 46 lakih oklopnih vozila M113 Velikoj Britaniji, koja ih je potom prebacila u Ukrajinu kao dio vojnog paketa.

Novo