SITUACIJA U IZRAELU DEFINITIVNO IZMIČE KONTROLI: Haos prodire u vojsku, Mossad... Šta se točno dogodilo i vodi li ova eskalacija u građanski rat?
Hiljade prosvjednika okupile su se ispred izraelskog parlamenta kako bi zaustavili vladin kontroverzni zakon o reformi pravosuđa. Mnogi su preklinjali oporbene zastupnike da glasaju protiv zakona, no umjesto toga oporbeni zastupnici bojkotirali su glasanje u ponedjeljak poslijepodne nakon što je postalo jasno da Vlada premijera Benjamina Netanyahua nije raspoložena za kompromis, a pregovori su propali u zadnji trenutak.
Desničarski članovi Netanyahuove koalicijske Vlade navodno su prijetili da će srušiti Vladu ako zakon ne bude usvojen u ponedjeljak, nakon što su već bili prisiljeni odgoditi glasanje u ožujku.
U satima koji su prethodili glasanju, viši sadašnji i bivši čelnici izraelske vojske upozorili su na opasnosti povezane s usvajanjem zakona, ističući kako su tisuće rezervista najavili da će bojkotirati dužnost ako zakon bude izglasan (a jučer je izglasan).
Za prosvjednike, od kojih su mnogi pješačili od Tel Aviva do Zapadnog Jeruzalema, ishod je veliki poraz. "Mislim da je onaj tko je glasao za ovo učinio užasnu stvar svojoj zemlji", rekla je Talya Miron-Shatz, jedna od prosvjednica u razgovoru za Al Jazeeru ispred parlamenta.
Kad se vijest o konačnom usvajanju zakona probila kroz gomilu, neki su bili zatečeni, neki su plakali.
U roku od nekoliko minuta nakon glasovanja, skupina političkih promatrača i čelnik centrističke oporbe rekli su da će se žaliti protiv zakona Vrhovnom sudu.
Netanyahu je pak, u televizijskim izjavama nakon zalaska sunca dok su prosvjedi bjesnili, rekao da će tražiti dijalog s oporbom s ciljem postizanja sveobuhvatnog sporazuma do kraja studenog. "Svi se slažemo da Izrael mora ostati jaka demokracija, da mora nastaviti štititi individualna prava za sve, da neće postati država židovskog zakona, da će sudovi ostati neovisni", rekao je Netanyahu, koji je ujutro otpušten iz bolnice s ugrađenim srčanim stimulatorom.
Što se može dalje očekivati? Sigurno još veći prosvjedi, ali i generalni štrajk koji će imati za cilj blokirati zemlju.
Jako je teško vidjeti smirivanje situacije u ovom trenutku. Napetosti pak ne prodiru samo u vojsku već i u izraelsku obavještajnu službu Mossad gdje navodno postoji sve veća frakcijska borba oko toga kojoj se strani prikloniti (podsjetimo, unatoč velikim prosvjedima, Netanyahuova reforma ima i brojne pristaše). Šef Mossada poručio je da će u slučaju eskalacije krize "Mossad biti na ispravnoj strani povijesti".
Šta se točno dogodilo što će se tek dogoditi?
Nakon sedam mjeseci rasprave, Vlada je jučer uspjela ukinuti klauzulu koja izraelskom vrhovnom sudu omogućuje da poništi vladine odluke ukoliko se zaključi da su iste "nerazumne", nakon konačnog glasanja sa 64 prema nula. Svi članovi koalicije glasali su "za", dok su oporbeni zastupnici u znak prosvjeda napustili parlament.
Zašto nisu ostali i glasali "protiv"? Jer time ništa ne bi postigli. Izraelski Knesset, odnosno parlament, ima 120 zastupničkih mjesta, a pošto je bilo jasno da će svi članovi vladajuće koalicije glasati "za", glasovi oporbe nisu mogli ništa promijeniti. Umjesto toga zauzeli su prkosni stav, valjda misleći da će se tako više staviti na stranu prosvjednika.
Ranije ove godine, činilo se da je premijer Benjamin Netanyahu bio spremniji sklopiti dogovor s oporbom i ublažiti pravosudne reforme. No, kako se ispostavilo, čini se da je on danas taoc zahtjeva svojih krajnje desnih koalicijskih partnera koji bi mogli srušiti Vladu ako se njihovi zahtjevi ne ispune. Dakle, Netanyahu je spreman odvesti zemlju u najdublju krizu samo da ostane na vlasti? Da, ali možda ne samo na vlasti već i na slobodi - podsjetimo, protiv Netanyahua postoje brojne optužbe za korupciju i u ovom trenutku premijerski imunitet ga čuva od progona. Jasno je da je njemu u apsolutnom interesu da tako i ostane. Zato i jest prihvatio sastavljanje vladajuće koalicije u kojoj će sudjelovati i krajnji desničari. Ti isti ekstremni nacionalisti sad znaju da mogu zahtijevati puno toga, a glavni cilj im je reforma pravosuđa jer im to otvara prostor za duboko preuređenje same države koju, ako im se dozvoli, žele urediti i po vjerskim načelima.
Pred Izraelom je moguća velika destabilizacija, a imajući u vidu židovsko-palestinski sukob, nemirno susjedstvo, bezrezervnu američku podršku (barem do sad), ovo se može pretvoriti i u građanski rat i u još veći konflikt na Bliskom istoku.