U Sarajevu obilježena 400. godišnjica smrti Hasana Kafije Pruščaka

Bosna i Hercegovina
U Sarajevu obilježena 400. godišnjica smrti Hasana Kafije Pruščaka
U prostorijama Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu danas je obilježeno 400 godina od smrti istaknutog bošnjačkog intelektualca i učenjaka Hasana Kafije Pruščaka.

"Činjenica da su njegovi originalni rukopisi danas u bibliotekama Beča, Berlina, Bratislave, Istanbula, Pariza, Leipziga, Kaira, Dresdena kao i u SAD-u dovoljno govori o potrebi ovog naučnog skupa koji čini centralni dio današnje manifestacije", istakla je federalna ministrica obrazovanja i nauke Elvira Dilberović
U prostorijama Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu danas je obilježeno 400 godina od smrti istaknutog bošnjačkog intelektualca i učenjaka Hasana Kafije Pruščaka.

Manifestacija "400 godina djela Hasana Kafije Pruščaka" je priređena u organizaciji Uprave za obrazovanje i nauku Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka, Fakulteta islamskih nauka te Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu. Manifestacija je priređena u tri segmenta među kojima su izložba koja prikazje rukopise Hasana Kafije, naučni skup na kojem su se okupili eminentni izlagači koji su se se bavili tematikom rada Hasana Kafije, te promocija knjige o životu i djelu Hasana Kafije Pruščaka.  

Publikacija, koja predstavlja sveobuhvatno djelo o Hasanu Kafiji Pruščaku sadrži reprint originalnog djela na arapskom, njegov prijevod na osmanski jezik te ostale prijevode. Također, ova publikacija sadrži i prijevod na turski i engleski jezik, njegovu biografiju na bosanskom, turskom i engleskom jeziku, te bibliografije Pruščakovih radova i radova o Pruščaku. 

Kako je istakla direktorica Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka Dževada Šuško, Hasan Kafi Pruščak se ubraja među prve Bošnjake koji su strudirali islamsku telogiju. On je bio politički filozof, bavio se i lingvistokom, a jedno od njegovih najznačajnijih dijela je "Temelji mudrosti o uređenju svijeta".

"To djelo je napisao krajem 16. stoljeća na arapskom jeziku, a zatim ga lično preveo na osmansko-turski. Nakon toga, uslijedili su prijevodi tog djela na francuski, mađarski i njemački jezik, a prijevod na bosanski uradio je Safvet-beg Bašagić 1919", kazala je Šuško. 

Organiziranje i održavanje ove manifestacije od velikog je značaja za nauku, kulturu i historiju Bosne i Hercegovine, ocijenila je ministrica obrazovanja i nauke FBiH Elvira Dilberović.

"Danas zaista treba biti svima izuzetna odgovornost govoriti o Pruščaku, vrhunskom intelektualcu, jer su njegov rad i djelovanje ostavili ogroman doprinos u oblasti nauke, kulture i tradicije. Činjenica da su njegovi originalni rukopisi danas u bibliotekama Beča, Berlina, Bratislave, Istanbula, Pariza, Leipziga, Kaira, Dresdena kao i u SAD-u dovoljno govori o potrebi ovog naučnog skupa koji čini centralni dio današnje manifestacije. Izdavanje knjige o Hasanu Kafiji Pruščaku je neophodno pisano svjedočanstvo koje govori o bogatstvu naučne, historijske, intelektualne, ali i kulturne baštine koju mi posjedujemo", kazala je Dilberović.

Manifestaciji su prisustvovali reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, rektor Univerziteta u Sarajevu Muharem Avdispahić, akadmik Enes Karić te brojni drugi predstavnici obrazovnih i kulturnih ustanova u zemlji. 

Novo