Eskalacija situacije na Crnom moru, sprema li se globalna prehrambena kriza?

Svijet
Eskalacija situacije na Crnom moru, sprema li se globalna prehrambena kriza?
I Rusija i Ukrajina su sada izjavile da će sva plovila u Crnom moru tretirati kao da nose vojni teret, što bi ih činilo potencijalnim ciljevima napada, a odluka Rusije da se povuće iz sporazuma o izvozu žita je već prouzrokovala porast cijena žitarica na globalnom tržištu.

I Rusija i Ukrajina su sada izjavile da će sva plovila u Crnom moru tretirati kao da nose vojni teret, što bi ih činilo potencijalnim ciljevima napada, a odluka Rusije da se povuće iz sporazuma o izvozu žita je već prouzrokovala porast cijena žitarica na globalnom tržištu.

Rusija je jutros nastavila zračne napade na ukrajinske luke i zaprijetila da će će sve brodove u Crnom moru smatrati potencijalnim ciljem, a kako navodi Reuters, Sjedinjene Države su saopćile da upozorenje ukazuje na to da bi Moskva mogla napasti brodove na moru nakon povlačenja iz sporazuma koji je uz posredovanje UN-a omogućio Ukrajini da izvozi žito. Signali da je Moskva spremna upotrijebiti silu da ponovo uvede blokadu jednog od najvećih svjetskih izvoznika hrane doveli su do skoka globalnih cijena.

Moskva kaže da neće učestvovati u ugovoru o žitu bez garancija za bolje uslove za prodaju sopstvene hrane i đubriva. Ujedinjene nacije kažu da odluka Rusije ugrožava sigurnost hrane za najsiromašnije ljude na svijetu.

Kijev se nada da će nastaviti izvoz bez učešća Rusije. Međutim, nijedan brod nije isplovio iz njenih luka otkako se Moskva povukla iz sporazuma u ponedjeljak, a osiguravajuće kuće razmatraju da li da osiguraju polisu za trgovinu u ratnoj zoni.

Dnevni napadi

Otkako je napustila sporazum, Moskva je svake noći ispaljivala rakete na dva najveća ukrajinska lučka grada, Odesu i Mikolajv. Kako navodi Reuters, čini se da su napadi od četvrtka najgori do sada, a lokalne vlasti su prijavile najmanje 19 osoba ranjenih u Mikolaivu i osam ranjenih i jednog ubijenog u Odesi.

U ruskim napadima oštećena je zgrada u kineskom konzulatu u Odesi, rekao je regionalni guverner Oleh Kiper. Na internetu je postavio sliku zgrade sa razbijenim prozorima.

Konzulat se nalazi u centru Odese, preko puta željezničke pruge od luke.

Agresor namjerno pogađa lučku infrastrukturu – oštećene su administrativne i stambene zgrade u blizini, kao i konzulat NR Kine. To pokazuje da neprijatelj ne obraća pažnju ni na šta“, naveo je Kiper na Telegramu.

Peking nije odmah javno komentarisao incident, koji se dogodio dok je ukrajinski ministar ekonomije Taras Kačka bio u Kini u prvoj posjeti Ukrajini na visokom nivou nakon početka ruske invazije.

Kina je rekla da je ministra obavijestila da je spremna da proširi uvoz ukrajinske robe. Kijev je dugo pokušavao da ubijedi Peking da se distancira od Moskve.

U Mikolaivu, vatrogasci su se borili sa ogromnim požarom u stambenoj zgradi, a oštećeno je i nekoliko drugih stambenih objekata.

Moskva je napade na luku opisala kao osvetu za ukrajinski napad na ruski most na Krimu u ponedjeljak. U četvrtak je saopšteno da se njeni napadi odmazde nastavljaju i da je pogodila sve svoje ciljeve u Odesi i Mikolajvu.

Porast cijena

U svojoj najeksplicitnijoj prijetnji do sada, ruska vojska je najavila da će smatrati da svi brodovi koji od četvrtka ujutro krenu prema ukrajinskim vodama potencijalno nose oružje, te da i će zemlje čije zastave budu na brodovima smatrati saveznicima u ratu na ukrajinskoj strani. Rusija je zatim proglasila dijelove Crnog mora nesigurnim.

Washington je ovo nazvao signalom da bi Moskva mogla napasti civilne brodove i naveo da Rusija također ispušta nove mine u more.

Vjerujemo da je ovo koordiniran napor da se opravdaju svi napadi na civilne brodove u Crnom moru i da se za te napade okrivi Ukrajina“, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Adam Hodge.

Zbog eskalacijed na Crnom moru je cijena pšenice u SAD-u porasla za dodatnih 1,5% u ranim jutarnjim satima četvrtka. U srijedu su cijene skočile za 8,5%, što predstavlja najbrži jednodnevni porast od prvih dana ruske invazije u februaru prošle godine.

I Ukrajina i Rusija su među najvećim svjetskim izvoznicima žitarica i drugih prehrambenih proizvoda. Ujedinjene nacije kažu da bi povlačenje desetina miliona tona ukrajinskog žita sa tržišta izazvalo nestašice širom svijeta.

Rusija, koja je zatvorila ukrajinske luke u prvim mjesecima nakon svoje invazije, pustila ih je da se ponovo otvore prije godinu dana prema dogovoru o žitu, po kojem su Turska i Ujedinjene nacije nadgledale inspekcije plovila s ruskim učešćem.

Paralelni sporazum ponudio je garancije za ruski izvoz hrane i đubriva. Moskva kaže da to nije u potpunosti sprovedeno. Zapadne zemlje kažu da Rusija nije imala poteškoća u prodaji svoje hrane, koja je izuzeta od finansijskih sankcija.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u svom noćnom televizijskom obraćanju da su ruski napadi na ukrajinske luke dokazali da “njihova meta nije samo Ukrajina, i ne samo životi naših ljudi“.

Rekao je da se u lukama koje su pogođene u srijedu nalazi oko milion tona žitarica, navodeći da je ta roba “već trebala biti isporučena zemljama potrošačima u Africi i Aziji“.

Oštećeni terminal sadržavao je 60.000 tona poljoprivrednog izvoza namijenjenog za Kinu, dodao je.

Odgovor Ukrajine

Sada je i Ukrajina izjavila da će plovila u Crnom moru tretirati kao da nose vojni teret.

Ruska Federacija je još jednom brutalno prekršila univerzalno pravo na slobodnu plovidbu za cijeli svijet i namjerno podriva sigurnost hrane, osuđujući milione ljudi na glad”, navelo je ukrajinsko ministarstvo odbrane.

Otvorenim prijetnjama civilnim brodovima koji prevoze hranu iz ukrajinskih luka, raketnim napadima i napadima bespilotnih letjelica na civilnu infrastrukturu u mirnim gradovima, namjernim stvaranjem vojne prijetnje na trgovačkim rutama, Kremlj je Crno more pretvorio u zonu opasnosti”, navodi se u saopćenju.

Novo